USB 4.0 – nadchodzi pogromca Thunderbolta?

USB 4

Jeszcze nie opadł kurz po zatwierdzeniu standardu USB 3.2, jak zwykle wywracającego porządek nazewnictwa USB do góry nogami, a organizacja USB Implementers Forum zdążyła już zapowiedzieć USB 4.0.

Specyfikacja standardu jest mocno zbliżona do Thunderbolta 3, zwłaszcza pod kątem prędkości przesyłu danych, która ma wynosić 40 Gb/s. Tak jak charakterystyczne złącze z błyskawicą będzie również korzystać z USB typu C.

Szczególnie warto tu podkreślić, że Thunderbolt jest standardem opracowanym przez Intela - producenci chcący zainstalować taki port w swoim sprzęcie muszą zainwestować w specjalny certyfikat uprawniający ich do tego.

Tymczasem USB 4.0 będzie oczywiście standardem otwartym, poza tym obecne już na rynku kable zaprojektowane z myślą o Thunderbolt 3 mają być z nim kompatybilne. Wszystko to oznacza, że zbliża się realna konkurencja dla intelowskiego interfejsu, choć robi to raczej powoli.

Oficjalna premiera USB 4.0 nastąpić ma dopiero pod koniec roku, w połowie roku powinniśmy za to otrzymać pełną specyfikację techniczną nowego standardu.


Komentarze

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.