ADATA Premier Pro SP900 256 GB M.2 2242 – filigranowy, lecz pojemny SSD do notebooków

Adata premier pro sp900 sklep

Jak już nie raz wspominaliśmy na łamach lab-kuzniewski.pl, wiele notebooków, głównie biznesowych, ma duży potencjał rozbudowy konfiguracji. Jednym z najbardziej atrakcyjnych ulepszeń, jakie możemy zafundować swojemu laptopowi, jest wymiana dysku HDD na SSD lub dołożenie takiego szybkiego i odpornego na wstrząsy dysku półprzewodnikowego. W drugim przypadku zyskujemy na wydajności, nie tracąc przy tym dużej przestrzeni magazynowej.

Najłatwiej obecnie dołożyć do laptopa dysk w formie karty M.2 w formacie 2242 (22 na 42 mm). Części użytkowników przeszkadzać może jednak ograniczenie pojemności takich dysków do 128 GB. System operacyjny i kilka "cięższych" programów rzeczywiście potrafią szybko wykorzystać taką przestrzeń. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy przetestować jeden z pierwszych SSD M.2 2242 o dwa razy większej pojemności. ADATA Premier Pro SP900 to dysk nie tylko pojemny jak na swój rozmiar, ale i stosunkowo tani. Sprawdziliśmy więc, na co stać produkt ADATA i jak wypada wydajnościowo w porównaniu do wcześniej testowanych dysków M.2 2242. 

 

Charakterystyka bohatera testu

Dysk ADATA SP900 korzysta ze sprawdzonych technologii. Kontroler SandForce SF-2281 znany nam jest od dłuższego czasu - chociażby z ostatniego testu dysków Silicon Power - i można powiedzieć, że technologia została dopracowana w najwyższym stopniu. Trzeba jednak pamiętać, że wykorzystuje on algorytm oparty na kompresji i zapis różni się w zależności od tego, czy operujemy na danych poddających się tej kompresji czy już skompresowanych.

  • 02
  • 05
  • 09

256 GB danych przechowywanych jest na synchronicznych kościach MLC NAND Flash. Na dysk udzielana jest trzyletnia gwarancja, a współczynnik MTBF (ang. Mean Time Between Failures - średni czas bezawaryjnej pracy) określany jest na 1200000 godzin.

Każdy użytkownik dysku ADATA uprawniony jest do pobrania ze strony producenta narzędzia diagnostycznego SSD Toolbox oraz kopii programu Acronis True Image HD, który pozwala na szybkie i bezproblemowe przenosiny danych na nowy dysk.

 

Testy wydajności

Wartości odczytu niezależnie od benchmarka sięgają okolic 500 MB/s i po raz kolejny okazuje się, że szklanym sufitem dla osiągów SSD jest przepustowość interfejsu SATA. Tak różowo nie jest już w zapisie sekwencyjnym. Mniejsze dyski mieliśmy już okazję sprawdzić w teście porównawczym SSD w formacie M.2 2242. Ale powyżej 200 MB/s to nadal bardzo dobry wynik. Przypomina on, że ze względu na konstrukcję SSD, większa pojemność zazwyczaj oznacza również właśnie lepsze (i to niemal dwukrotnie) osiągi w zapisie. Oczywiście, jak już wyżej wspominaliśmy, gdy zapis będzie przeprowadzany na danych łatwo kompresowalnych, szybkość zapisu będzie prawie dorównywać odczytowi.

 

 

 

 

 

Ogólnie można więc powiedzieć, że testowana konstrukcja sprawuje się jak solidny przedstawiciel klasy średniej wśród nośników SSD. Transfery sekwencyjne oraz losowe są bardzo szybkie, a w połączeniu z błyskawicznym czasem dostępu otrzymujemy komfort pracy nieosiągalny dla jakiegokolwiek dysku HDD czy SSHD.


Podsumowanie

 

  • 01
  • 03
  • 06
 

Dysk SSD ADATA Premier Pro SP900 256 GB w wersji M.2 2242 to bardzo atrakcyjna oferta. W bardzo popularnym obecnie formacie otrzymujemy bowiem dysk pojemniejszy od większości oferowanych przez konkurencję. Nie musi się też on wstydzić wydajności. Zapewniają to: sprawdzona konstrukcja kontrolera i dobrej jakości synchroniczne kości pamięci.

Każdy, kto planuje rozbudowę konfiguracji swojego notebooka o szybki i pojemny SSD w formacie M.2 2242, powinien rozważyć możliwość wyboru właśnie tego dysku.


 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dysków SSD M.2 w sklepie kuzniewski.pl

kuzniewski.banner