CPU z notebooka pokonany przez CPU ze smartfona? Nie do końca

Qualcomm to czołowy producent procesorów ARM, to znaczy montowanych przede wszystkim w smartfonach, choć także w tabletach. Na trwających właśnie targach Computex 2019 rzeczony producent wraz z Lenovo zaprezentował laptopa opartego na platformie Snapdragon 8cx - branżowe media informują, że odniósł on zwycięstwo nad Intel Core i5 8250U, jednak chcielibyśmy dorzucić do tego tematu swoje trzy grosze.

Zacznijmy od tego, że Snapdragon 8cx nie jest procesorem, lecz platformą sprzętową. Jak można zobaczyć na stronie Qualcomm, zastosowany w opisywanej platformie procesor to Kryo 495 - wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym, dysponujący 64-bitową architekturą.

Dalej - jak dotąd testy przeprowadzono jedynie na trzech benchmarkach PCMark10, a to… trochę mało, żeby móc mówić o jakiejś totalnej dominacji. Oczywiście kanał Qualcomm Snapdragon na YouTube pokazuje więcej przykładów tejże dominacji, niestety nie podając żadnych konkretnych danych, a jedynie prezentując krótkie filmiki typu Qualcomm Snapdragon 8cx kontra bliżej nieokreślony "Competitor".

 

 

W końcu należy zauważyć, że aby wspomniane wcześniej testy i porównania mogły się odbyć, trzeba było przystosować system Windows do platformy ARM, nie wiemy zatem, z jak bardzo (i czy w ogóle) okrojoną wersją systemu mamy do czynienia.

Słowem radzimy po prostu nie otwierać jeszcze szampana. Naturalnie cieszy nas rozwój technologii i coraz wydajniejsze rozwiązania, ale zaprezentowana na targach Computex nowość nie oznacza, że jeszcze w tym roku jednostki ARM wyprą standardowe notebookowe CPU.