Fujitsu Celsius H730 – kolejna ciekawa mobilna stacja robocza

fujitsuFujitsu ogłosiło, że już w grudniu będzie można kupić jego nową mobilną stację roboczą Celsius H730. Następca testowanego przez nas Celsiusa H720 przeszedł duże zmiany i zastosowano w nim ciekawe technologie.

Często zarzuca się laptopom Fujitsu archaiczny wygląd. Trzeba jednak przyznać, że jest on sukcesywnie zmieniany. Zaczęło się on nowych Ultrabooków, potem czas przyszedł na Lifebooki serii E700. Teraz bardzo podobne wzornictwo otrzymuje Celsius. Srebrna obudowa z czerwonymi akcentami jest na tyle zgrabna i nowoczesna, że wyciągnięcie H730 na spotkaniu biznesowym nie powinno już być obciachem.

Oczywiście ważne są też zmiany we wnętrzu. Dostępne procesory Intel zaczynają się na Core i5-4300M, a kończą na Core i7-4900MQ. W modelach z czterordzeniowym CPU obecne są 4 sloty na RAM o maksymalnej pojemności 32 GB. Tak jak inni producenci, Fujitsu niemal w całości rezygnuje z HDD na rzecz SSHD i SSD. Profesjonalne karty graficzne nVidia Quadro (K510M, K1100M i K2100M) obsługują technologię Optimus. Od maszyny biznesowej wymaga się jednak więcej. Celsiusa H730 można wyposażyć w modem WWAN 3G lub LTE, a napęd optyczny umieszczony jest w modułowej zatoce, do której można też włożyć inne akcesoria. Do tego duży arsenał rozwiązań służących bezpieczeństwu i ułatwiających zarządzanie komputerem. Najciekawszy wśród nich jest pomysł na nowy sposób autoryzacji.

celsius-h730

palmsecureTechnologia PalmSecure pozwala np. bezdotykowo zalogować się do systemu poprzez "skanowanie układu żył w dłoni". Można powiedzieć, że podnosi to możliwości czytnika biometrycznego na nowy poziom. Wynalazek Fujitsu jest ponoć szybki, niezawodny, bardzo bezpieczny i co ważne w sektorze medycznym, higieniczny. Szansa na błędne skanowanie wynosi ponoć tylko 0,00008%. Celsius nie został przy tym pozbawiony tradycyjnego czytnika linii papilarnych.

Szkoda tylko, że Fujitsu milczy w temacie większego Celsiusa - H930. Czyżby kolejny producent wycofywał się z produkcji 17-calowych stacji roboczych? Pozostaje nam tylko życzyć Fujitsu zdobycia, dzięki nowemu wyglądowi oraz ciekawym i wydajnym rozwiązaniom, większej popularności również na naszym rynku.

Źródło: Fujitsu, techpowerup

Aktualna oferta notebooków Fujitsu Celsius w sklepie kuzniewski.pl