Intel Xeon E5 2699A v4 – jeszcze szybsze 22-rdzeniowe CPU

Intel, na konferencji Super Computing 2016, oficjalnie ogłosił wprowadzenie do sprzedaży nowego procesora przeznaczonego do serwerów oraz najmocniejszych stacji roboczych.

W tym specyficznym środowisku czas płynie trochę inaczej i gdy w laptopach mamy już Kaby Lake, superprocesory wciąż opierają się na architekturze Broadwell. Tu ważniejsza jest jednak niezawodność i ogromna moc obliczeniowa - wystarczy spojrzeć na parametry nowego procesora.

Xeon E5 2699A v4 to udoskonalony Xeon E5 2699 v4, a więc 22-rdzeniowa, 44-wątkowa jednostka z 55 MB pamięci podręcznej i TDP na poziomie 145 W, teraz z zegarem bazowym podniesionym z 2,2 do 2,4 GHz. Intel twierdzi, że pozwala to uzyskać wzrost wydajności o 4,8 % na przykładzie benchmarka LINPACK. Na pierwszy rzut oka niewiele, ale w zastosowaniach profesjonalnych takich jak ekstrakcja danych czy przemysł naftowy jest to poprawa na wagę złota. Pamiętamy, że seria Xeon E5 2600 v4 obejmuje szereg jednostek o zróżnicowanej liczbie rdzeni i ich taktowaniu, co pozwala precyzyjnie wybrać CPU do przewidywanych zastosowań.

 

 

W ofercie Intela znalazł się również Xeon E5 2699R v4, który jest po prostu procesorem 2699 v4 z certyfikatem dostępności opcji rozwiązań wbudowanych. Oznacza to m.in., że może być stosowany w urządzeniach wymagających dostępności części przez dłuższy okres, nawet powyżej 7 lat.

 

Ofertę najmocniejszych  stacji roboczych z procesorami Xeon można śledzić na stronie sklepu kuzniewski.pl

kuzniewski.banner