Lenovo ThinkPad P40 Yoga – pierwsza konwertowalna mobilna stacja robocza 15 kwietnia 2016 | Zespół lab-kuzniewski.pl
Mobilne stacje robocze to jedne z najwydajniejszych notebooków dostępnych na rynku. Zazwyczaj jednak są one również dosyć duże, ciężkie i niezbyt długo działają na baterii. Najważniejsi producenci postanowili więc stworzyć nową kategorię - ultramobilne stacje robocze. Są one zdecydowanie bardziej mobilne, lecz wymagają pójścia na kompromis w kwestii wydajności czy funkcjonalności. Urządzenia takie jak MSI WS60 czy HP ZBook 15u zdobyły sobie uznanie jako maszyny, które pozwalają zaprezentować projekt na spotkaniu z klientem czy nanieść poprawki w trakcie podróży służbowej.
Lenovo postanowiło pójść jeszcze o krok dalej i zaprezentowało ThinkPada P40 Yoga. To pierwsza ultramobilna stacja robocza z konwertowalną obudową i dotykowym ekranem z obsługą piórka. Poszerza to zakres możliwych zastosowań w pracy z grafiką. Wśród wielu właściwości P40 Yoga znajdziemy profesjonalną kartę graficzną Quadro oraz certyfikację ISV, gwarantującą stabilną pracę z aplikacjami projektowymi. Pierwsza Yoga wśród stacji roboczych ma jednak do zaoferowania zdecydowanie więcej.
Lenovo ThinkPad P40 Yoga
segment | konwertowalna ultramobilna stacja robocza | wymiary i waga | 338 x 236 x 20 mm 1,83 kg - waga z baterią 342 g - zasilacz |
procesor | Intel Core i7 6600U | układ graficzny | nVidia Quadro M500M, 2 GB Intel HD 520 |
system operacyjny | Windows 10 Pro, 64-bit | ekran | 14 cali, 1920 x 1080 - Full HD matryca dotykowa, IPS NV140FHM-N41 |
nośnik danych | 256 GB, SSD Toshiba THNSFJ256GCSU | pamięć RAM | 8 GB, DDR3L |
wybór złączy | 3x USB 3.0 | komunikacja | WLAN - Intel DB AC 8260 LAN - Intel EC I219-LM Bluetooth 4.1 |
napęd optyczny | --- | akumulator | 53 Wh Li-Poly, 4-komorowy |
bezpieczeństwo | czytnik linii papilarnych TPM 2.0 | wyposażenie dodatkowe | podświetlenie klawiatury |
wyposażenie opcjonalne | modem WWAN WiGig stacja dokująca OneLink+ | gwarancja | 1 rok z możliwością rozszerzenia |
Aktualna oferta Lenovo ThinkPad P40 Yoga w sklepie kuzniewski.pl
ThinkPad Yoga P40 to typowy przedstawiciel biznesowych laptopów Lenovo. Ciemna, matowa sylwetka zaprojektowana została z wyczuciem elegancji i bez zbędnych dodatków. Uwagę zwracają tylko solidne metalowe zawiasy oraz logo marki z charakterystyczną czerwoną kropką na klapie i pulpicie. Zgodnie ze współczesnymi standardami P40 może się pochwalić grubością 20 mm i wagą wyraźnie poniżej 2 kg (dokładnie 1,82 kg).
Tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka, jest możliwość odchylenia ekranu o 360 stopni i przekształcenie komputera w tablet. Po drodze mamy jeszcze tryby prezentacji i namiotu. Pozwalają one np. zrobić jeszcze lepsze wrażenie na spotkaniu z klientem. Gdy już zdecydujemy się korzystać z 14-calowej Yogi jak z tabletu, szybko odczujemy, że duży ekran ułatwia interakcję z interfejsem.
Jednocześnie jednak przy takich wymiarach i wadze trudno utrzymać ThinkPada P40 Yoga w jednej ręce i tu klasyczne (mniejsze i lżejsze) tablety będą bezkonkurencyjne.
Biznesowe przeznaczenie i możliwość konwersji wymagają odpowiedniej solidności wykonania. ThinkPad P40 Yoga staje na wysokości zadania. Obudowa wzmocniona kompozytami węglowymi jest dobrze spasowana, nie skrzypi i nie ugina się pod naciskiem. W newralgicznym punkcie, a więc na przegubach odpowiedzialnych za transformację laptopa, zastosowano już wspomniane zawiasy we wzmacnianych, metalowych obudowach. Nie trzeba się więc obawiać, że po dłuższej pracy w różnych trybach ThinkPad zacznie się rozpadać.
Konserwacja lub rozbudowa konfiguracji wymagają zdjęcia spodu ultrabooka. Obok jednego gniazda na pamięć mamy dostęp do dysku 2,5" oraz gniazda na krótką kartę M.2, które w modelach wyposażonych w modem WWAN zajmuje odpowiedni moduł.
Wyposażenie w złącza obejmuje dwa cyfrowe wyjścia obrazu (HDMI i mini-DisplayPort), gniazdo audio i trzy porty USB. Jeżeli potrzebujemy więcej, dostępne jest jeszcze nowe złącze OneLink+. Podłączymy do niego w biurze stację dokującą, która zasili laptopa oraz da dodatkowe porty. Producent przewidział też możliwość dokupienia przejściówek z pojedynczymi konektorami, takimi jak np. VGA czy LAN. Na bocznych ściankach Yogi znajdziemy jednak jeszcze kilka ciekawych dodatków. Przyciski włącznika i regulacji głośności umieszczono po prawej stronie, by móc skorzystać z nich, nawet gdy Yoga jest akurat w trybie tabletu. Na lewym boku ukryto natomiast schowek na piórko Pen Pro, w które wyposażona jest większość konfiguracji P40 Yoga. Zadokowane piórko nie tylko zawsze jest pod ręką, ale i może się w ekspresowym tempie naładować.
Podświetlane klawisze mają przyjemną, gumowaną powierzchnię i charakterystyczny dla wyspowych klawiatur Precision kształt oraz specyfikę ugięcia. Zaokrąglone na dole płytki są wyraźnie wklęsłe, dzięki czemu wręcz przyklejają się do palców. Klawisze mają stosunkowo długi, soczysty skok o łatwej do wyczucia charakterystyce pracy, są też dosyć ciche. To zdecydowanie jedna z najlepszych lub wręcz najlepsza obecnie klawiatura dostępna w laptopach. ThinkPad P40 Yoga posiada jeszcze jedną cechę charakterystyczną dla całej rodziny ThinkPad Yoga - system Lift 'n Lock. Dzięki niemu w trakcie transformacji ramka klawiatury podnosi się i unieruchamia klawisze w trybie tabletu. Żadne inne urządzenie z takim sposobem konwersji nie może się pochwalić podobnym udogodnieniem.
Klawiaturze towarzyszą dwa urządzenia wskazujące: touchpad i trackpoint. Różnią się one sposobem działania i w zależności od preferencji możemy wybrać jeden z nich. Każdy z nich ma do dyspozycji zestaw dwóch przycisków. Klawisze gładzika są ukryte pod powierzchnią jego płytki.
Dzięki obecności ekranu z obsługa dotyku na pierwszy plan wysuwa się właśnie ta metoda sterowania komputerem. Piórko Wacom rozpoznające 2048 poziomów nacisku to dodatek od lat ceniony przez profesjonalistów pracujących z grafiką.
Na głośniki nie zostało w obudowie zbyt wiele miejsca. Pomimo niedoborów w basie grają one całkiem nieźle. Wśród głównych atutów należy wspomnieć o czystym brzmieniu niezależnie od ustawień potencjometru i dobrej głośności maksymalnej.
ThinkPad P40 Yoga jest dostępny z dwiema matrycami, każda o przekątnej 14 cali. Oba panele reagują też na dotyk (palcem lub piórkiem) i wykonane są w technologii IPS. Możemy zdecydować, czy wolimy wybrać większą ostrość obrazu błyszczącej matrycy WQHD (2560 x 1440), czy panel Full HD (1920 x 1080) wyposażony w skuteczny filtr antyrefleksyjny. Nam udało się przetestować drugi wariant, który zdecydowanie lepiej sprawdza się na świeżym powietrzu i wszędzie tam, gdzie panują niekorzystne warunki oświetleniowe. Słońce odbijające się od zmatowionej powłoki dotykowego wyświetlacza P40 Yoga nie jest bowiem tak uciążliwe, jak ma to miejsce w przypadku typowych matryc glare.
Wyświetlacz testowanego ultrabooka przeciętnie wypadł pod względem reprodukcji barw. Kontrast i kąty widzenia stoją już jednak na bardzo wysokim poziomie. Matryca konwertowalnej stacji roboczej zapewnia więc odpowiednio duży obszar roboczy i jakość obrazu w pełni wystarczające nawet do długiej pracy.
matryca:
zakres kolorów:
| szczegółowy pomiar:
| kąty widzenia ekranu:
|
Podejście do wyboru podzespołów w P40 Yoga jest bezkompromisowe. Dostępne są np. tylko najmocniejsze procesory niskonapięciowe Core i7 - 6500U i 6600U. Różnią się one taktowaniem oraz obsługiwanymi technologiami. Nam trafił się bardziej zaawansowany wariant, czyli i7 6600U. To nowoczesny układ pracujący z częstotliwością między 2,6 a 3,4 GHz (dzięki Turbo Boost). Wykonany w procesie technologicznym 14 nm procesor ma 4 MB cache i pełne wsparcie Intel vPro. Pomimo TDP na poziomie zaledwie 15 W imponuje on wydajnością. 3,71 pkt w teście CineBench 11.5 to świetny wynik dla jednostki dwurdzeniowej.
Obecność tylko jednego gniazda na RAM ogranicza możliwości rozbudowy. Choć moduły DDR3L o pojemności 16 GB są drogie i trudno dostępne, warto rozważyć taką inwestycję.
Chcąc zapewnić odpowiedni balans pomiędzy wydajnością a mobilnością, zdecydowano się na układ graficzny ze średniej półki wydajnościowej - 384 rdzenie CUDA i 2 GB pamięci DDR3 z 64-bitową szyną nie zrobią na nikim wrażenia. Najważniejszą zaletą Quadro M500M jest jednak optymalizacja pod kątem profesjonalnych aplikacji projektowych, co potwierdza certyfikat ISV. Wydajność porównywalna z układem GeForce 930M pozwoli na prezentację projektów i nanoszenie w nich zmian nawet w podróży. Bardziej skomplikowane zadania lepiej będzie jednak wykonać na potężnym desktopie stojącym w biurze czy w domu.
Wszystkie konfiguracje P40 Yoga dysponują dyskami SSD. W naszym przypadku był to magazyn o pojemności 256 GB. Zapewniał więc zarówno odpowiednią szybkość przesyłu danych, jak i przestrzeń wystarczającą do obsługi nawet bardzo zasobożernych aplikacji.
Core i7 oraz układ graficzny nVidia umieszczone w płaskiej obudowie potrafią narobić hałasu, ale nie w ThinkPadzie P40 Yoga. Biznesowe laptopy Lenovo słyną z wysokiej kultury pracy i nie inaczej jest tym razem. Wentylator uruchamia się tylko wtedy, gdy Yoga naprawdę ma coś do roboty. A maksymalne natężenie szumu wynoszące zaledwie 36 dB jest w zupełności akceptowalne.
Jest też jednak druga strona medalu, bo jeżeli konwertowalny ThinkPad przez większość czasu ma wręcz chłodną obudowę, to zagoniony do pracy potrafi się mocno rozgrzać. Na szczęście temperatura sięgająca nawet 48 stopni pojawia się tylko w tej części obudowy, która raczej nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z ciałem użytkownika, a więc w rejonie pomiędzy zawiasami. Nawet w pełnym stresie nasze nadgarstki czy kolana pozostaną bezpieczne.
Temperatura obudowy
Pulpit - niewielkie obciążenie
| Pulpit - duże obciążenie
|
Spód - niewielkie obciążenie
| Spód - duże obciążenie
|
Z baterii o pojemności 53 Wh udało się wycisnąć inżynierom Lenovo satysfakcjonująco długi czas pracy. Można liczyć na prawie osiem godzin pracy w przypadku przeglądania Internetu. Wystarczy pogrzebać w ustawieniach zasilania, by zdecydowanie poprawić te osiągi. Wyłączenie modułów bezprzewodowych i przyciemnienie matrycy pozwoliło nam osiągnąć prawie trzynaście godzin. Ponad dwie godziny wydajnej pracy to też całkiem przyzwoity wynik.
ThinkPad P40 Yoga to pierwsza konwertowalna mobilna stacja robocza na rynku. Osoby pracujące z grafiką mogą czuć się usatysfakcjonowane. W jednej maszynie mają bowiem do dyspozycji kartę graficzną Quadro, certyfikację ISV oraz ekran dotykowy Full HD obsługiwany za pomocą aktywnego piórka Pen Pro. Wyświetlacz mógłby mieć lepsze parametry w zakresie reprodukcji kolorów, ale i tak jest to naprawdę wysokiej jakości panel IPS. Z odsieczą może przyjść profesjonalistom możliwość podłączenia stacji dokującej OneLink+ lub zewnętrznych monitorów poprzez dwa dostępne cyfrowe wyjścia obrazu. Lekka i solidna konstrukcja P40 Yoga pozwala bez skrupułów nosić go ze sobą na wszystkie spotkania biznesowe, a różne tryby pracy i długi czas działania na baterii pomogą w niezawodnym przeprowadzeniu efektownej prezentacji.
Konwertowalny ultrabook Lenovo potrafił się rozgrzać pod obciążeniem, ale biorąc pod uwagę cichą pracę i wydajną konfigurację, można mu to wybaczyć. P40 Yoga dostępny jest w kilku bogato wyposażonych wersjach. Oprócz wspomnianej już grafiki uwagę zwracają procesory Core i7 oraz dyski SSD. Niedługo dostępne będą nawet warianty z wbudowanym modemem WWAN. ThinkPad P40 Yoga ma więc w zanadrzu naprawdę dużo argumentów, które mogą przekonać projektantów i grafików do wybrania go na swój komputer mobilny.
Mocne strony:
|
Słabe strony:
|
Autor recenzji: Mateusz Stach
Więcej recenzji mobilnych stacji roboczych
Jak wspominaliśmy powyżej, ThinkPad P40 Yoga dostępny jest bogato wyposażonych konfiguracjach. Startują one z poziomu Core i7 6500U, 8 GB RAM i dysku SSD 256 GB:
Lenovo ThinkPad P40 Yoga 20GQ00004PB
Za odpowiednią dopłatą zyskujemy SSD o większej pojemności oraz wbudowany modem WWAN, który z pewnością będzie sprzyjał mobilnemu wykorzystaniu laptopa:
Lenovo ThinkPad P40 Yoga 20GC251KPB
Wśród najmocniejszych wariantów znajdziemy i ten wyposażony w Core i7 z obsługą Intel vPro, 16 GB RAM, SSD 512 GB oraz modemem LTE i trzyletnią ochroną gwarancyjną:
Lenovo ThinkPad P40 Yoga 20GRS114PB
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Lenovo ThinkPad P40 Yoga w sklepie kuzniewski.pl