Przejściówki, replikatory portów i huby USB na przykładzie akcesoriów I-Tec

przejsciowki-replikatory-portow-i-hub-y-usb_sklep2

Słowo wstępu

Mimo wciąż rosnącej popularności gniazda USB typu C, o którym pisaliśmy ostatnio, obudowy laptopów wciąż zdominowane są przez porty USB typu A, czyli najczęściej używane gniazda. Za ich pomocą możemy wpiąć praktycznie dowolne urządzenie wykorzystujące ten kształt wtyczki.

Nie od dziś wiadomo, że producenci lubią wyszczuplać oraz pomniejszać gabaryty notebooków, a co za tym idzie - często muszą zrezygnować z umieszczenia w obudowie wybranych portów lub ograniczyć ich liczbę, co odciska się między innymi na portach USB. I tak, w urządzeniu 17-calowym raczej nikt nie będzie narzekał na zbyt małą liczbę gniazd (chociaż zdarzają się i takie konstrukcje), ale w mniejszych maszynach coraz częściej można znaleźć tylko dwa porty USB. Dla osoby korzystającej w pracy z dodatkowych akcesoriów, przenośnych dysków oraz innych urządzeń często liczba ta nie jest wystarczająca. Jeżeli nasz laptop nie posiada złącza stacji dokującej, warto zastanowić się nad hubem USB lub replikatorem portów, który z łatwością podłączymy do gniazda USB 3.0 (czasem nazywanym USB 3.1 gen. 1 - była to propozycja organizacji USB-IF, która jednak się nie przyjęła).

Hub

To nic innego jak niewielkie akcesorium, które podłącza się za pomocą wtyczki USB do laptopa, dając nam tym samym dostęp do kolejnych portów. W przypadku huba firmy I-Tec są to trzy USB 3.0 oraz dwa gniazda dla kart pamięci SD/SDHC/SDXC w wymiarze standardowym oraz micro. Inny hub od tej firmy wyposażony jest w trzy porty USB 3.0 oraz złącze ethernetowe RJ-45.

 

 

Korzystanie z huba jest niezmiernie proste. Po podłączeniu do komputera urządzenie już po chwili jest widoczne dla systemu. Nie wymaga od nas dodatkowych sterowników. Z urządzenia mogą także korzystać posiadacze smartfona z obsługą OTG.

Należy jednak pamiętać, że wraz z liczbą urządzeń podłączonych do huba transfer może być dzielony pomiędzy wszystkie podpięte urządzenia. Są to huby pasywne, tak więc nie posiadają one własnego zasilania. Huby z własnym zasilaczem nazywa się aktywnymi.

Replikatory

Co jednak, kiedy nie tyle brakuje nam gniazd USB, co portów dla zewnętrznych monitorów oraz innych urządzeń, a nasz laptop pozbawiony jest złącza, do którego podepniemy stację dokującą? Warto zastanowić się nad zakupem replikatora portów, który ma swoje zasilanie, a z komputerem połączymy go za pomocą gniazda USB. Dzięki temu, że bardziej zaawansowane replikatory posiadają wbudowane chipy graficzne, możliwe jest podłączenie za ich pomocą nawet kilku dodatkowych monitorów.

W naszym laboratorium mieliśmy okazję sprawdzić funkcjonalność replikatora portów firmy I-Tec z serii Advance. Samo urządzenie jest raczej niewielkich rozmiarów, a obudowa została wykonana z aluminium, dzięki czemu nie będzie podatna na mikrouszkodzenia oraz rysy. Mimo że I-Tec nazywa swoje akcesorium "stacją dokującą", to nie do końca możemy się z tym zgodzić. Stacja dokująca w pełnym tego słowa znaczeniu oprócz rozszerzenia liczby dostępnych portów powinna także zasilać lub ładować urządzenie, czego urządzenie I-Tec nie robi.

I-Tec 3.0 Metal Docking Station wyposażono w trzy porty USB 3.0 (w tym jeden w funkcją ładowania), gniazdo RJ-45, cyfrowe wyjścia obrazu w postaci HDMI, DisplayPort oraz DVI, a także dwa gniazda jack: dla mikrofonu oraz głośników lub słuchawek. Oba porty audio oraz dwa wejścia USB rozlokowano po bokach urządzenia, co wydaje się być niezłym pomysłem, gdy weźmiemy pod uwagę możliwość umieszczenia na nim notebooka, tak jak to sugeruje producent. Szkoda jednak, że projektanci nie pomyśleli o jakichś gumowych elementach, które zapobiegałyby ześlizgiwaniu się komputera z replikatora.

 

 

Kiedy Metal Docking Station zostanie podłączony do notebooka, uruchomi się instalator pozwalający na wyposażenie naszego komputera w niezbędne sterowniki. Warto nadmienić, że jeżeli tego nie zrobimy, będziemy mogli korzystać tylko z portów USB. Już po zainstalowaniu sterowników można swobodnie korzystać z wyjść obrazu, gniazda RJ-45 oraz gniazd jack. Co ważne, wszystko odbywa się samoistnie po podłączeniu określonego osprzętu, więc urządzenie będzie przyjazne również mniej zaawansowanym użytkownikom. Replikator I-Teca pozwala na podłączenie dwóch monitorów równocześnie, pod warunkiem, że jeden z nich będzie podłączony za pomocą gniazda DVI. Konfiguracja zawierająca jeden monitor podpięty przez HDMI, a drugi przez DisplayPort nie zadziała. Nie zmienia to faktu, że dzięki testowanemu replikatorowi udało nam się stworzyć z Lenovo ThinkPad L530 (opartego na trzeciej generacji procesorów Intela) czteromonitorowe stanowisko pracy (ekran notebooka + jeden monitor podłączony do laptopa za pomocą złącza VGA oraz dwa monitory podłączone do akcesorium za pomocą DVI oraz HDMI).

Adaptery

Ktoś może stwierdzić "Nie potrzebuję replikatora, gdyż chcę podłączyć tylko jeden dodatkowy monitor. Nic więcej nie jest mi potrzebne". Żaden problem, gdyż gniazdo USB 3.0 pozwala również na podłączenie niewielkiego gadżetu w postaci adaptera USB 3.0 do DisplayPort lub USB 3.0 do HDMI. W ten sposób bardzo łatwo można poradzić sobie z przedstawionym na początku problemem. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, także tutaj I-Tec zadbał o to, aby akcesoria mogły być obsłużone przez osobę, która ekspertem w dziedzinie obsługi komputera nie jest. Po podłączeniu adaptera uruchamia się instalator, a już moment po zaakceptowaniu postanowień licencyjnych możemy korzystać z adaptera i podłączonego do niego monitora.

 

 

Podsumowanie

Jak widać, mimo że standard USB 3.0 stopniowo jest wypierany przez nowsze interfejsy (USB 3.1 typu C, Thunderbolt 3), to jednak wciąż może pochwalić się sporymi możliwościami. Te przedstawione w niniejszym tekście są zaledwie kroplą w morzu, ale dla klienta biznesowego mogą okazać się zbawienne. Nie da się ukryć, że rozszerzenie potencjału "starego" laptopa kosztować może nas o wiele mniej niż kupowanie nowego, tylko dlatego, bo potrzebujemy dodatkowego gniazda, którego nasz sprzęt nie posiada.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą repliktarów portów i stacji dokujących oraz hubów USB w sklepie kuzniewski.pl

 

Pełna oferta akcesoriów firmy I-Tec w sklepie kuzniewski.pl

kuzniewski.banner