Przycisk „Start” powraca!

billstartKiedy pojawił się Windows 8, jego interfejs zszokował użytkowników. I nie chodziło wcale o szczególną innowacyjność kafelkowego MetroUI, a brak jednego, niewielkiego przycisku, który był z nami od 17 lat.

Przycisk "Start" pojawił się bowiem wraz z Windowsem 95. I chociaż od tego czasu jego wygląd ulegał pewnym modyfikacjom, zasada działania pozostawała ta sama. Rozwiązanie było na tyle przyjazne użytkownikowi, że nawet wiecznie prychający na systemy Microsoftu, użytkownicy Linuxa nie kryli inspiracji małym przyciskiem przy tworzeniu środowisk graficznych KDE i Gnome.

Natomiast Microsoft uznał, że należy pójść dalej i w Windows 8 otrzymaliśmy kafelkowy "Ekran Start", zamiast znanego nam doskonale przycisku Start. Jaka była reakcja użytkowników? Cóż, zachwyt to z pewnością nie był, o czym najdobitniej świadczy ponad 1,5 miliona pobrań aplikacji Pokki, tworzącej w Windows 8 nie tylko przycisk "Start", ale też rozwijane, znane nam doskonale menu.pokki

Windows 8 z zainstalowanym Pokki. Lepiej? 

Firma z Redmond nie przyznaje się oficjalnie, że takie posunięcie było błędem. Jednocześnie wszystko wskazuje na to, że wsłuchując się w głos użytkowników, postanowiła przywrócić przycisk, który stał się przyczyną całego zamieszania.

Jak zwykle zaczęło się od plotek w Internecie. Tym razem związanych z Windows Blue, teraz coraz cześciej zwanego Windows 8.1. Jest to szeroki pakiet poprawek i usprawnień do Windows 8. Taki Service Pack, tyle, że Microsoft zrezygnował z tej nazwy. Windows Blue/8.1, wśród różnych usprawnień dotychczasowych funkcji systemu, będzie prawdopodobnie posiadał kilka cech, które mogą przekonać użytkowników do ostatnich "okienek". Po pierwsze, według rozlicznych spekulacji w Sieci, Windows 8.1 będzie pomijał kafelkowy "Ekran Start" przy uruchamianiu systemu, pokazując od razu, jak to bywało u jego poprzedników, pulpit. Funkcja ta pojawi się niemal na pewno, acz raczej jako opcja niż domyślne ustawienie.

evo1

Ewolucja przycisku start: Windows 95, 98, XP, Vista, Windows 7 i... czy tak będzie wyglądał przycisk start w Windows 8?

Ciekawsze są jednak przypuszczenia serwisu The Verge, związane z powrotem przycisku "Start". Powołując się na zbliżone do Microsoftu źródła, serwis podaje informację, jakoby finalna wersja Windows 8.1 miała przywrócić przycisk "Start". Jednakże nie będzie to dokładnie ten sam, znany nam wszystkim przycisk uruchamiający rozwijane menu. Prawdopodobnie będzie jedynie nową metodą na wejście w kafelkowy "Ekran Start".

W redakcji lab-kuzniewski.pl jesteśmy ciekawi tego ilu użytkowników po zainstalowaniu pakietu Windows Blue powróci do rozwiązań takich jak wspomniany już Pokki.

Źródła: The Verge, TechRadar