Wszystkie (!) procesory Intel Core z poważną luką bezpieczeństwa

SPOILER - tak nazywa się najnowsza luka bezpieczeństwa odkryta przez naukowców z Instytutu Politechniki w amerykańskim Worcester oraz Uniwersytetu w Lubece. Jej wykorzystanie może skutkować wykradnięciem haseł i innych newralgicznych danych użytkownika.

Luka ta obecna jest we wszystkich jednostkach Intel Core, począwszy od ich pierwszej generacji Nehalem wydanej w 2008 roku. Jakby tego było mało, naukowcy sugerują, że nie można wyeliminować jej poprzez update, ale musiałoby się to odbyć "na poziomie krzemu", tzn. na etapie produkcji CPU.

Na czym dokładnie polega SPOILER? Otóż procesory mają problem z adresowaniem pamięci podczas wykonywania spekulatywnego - mówiąc inaczej, procesory wykonują pewne czynności na zapas, nawet gdy nie mają pewności, że będą im one potrzebne. Naukowcy odkryli zaś, że właśnie w tym momencie dochodzi do konfliktów, co mogą wykorzystać hakerzy czyhający na nasze dane. Pocieszające jest, że aby faktycznie byli w stanie to zrobić, na komputerze ofiary musieliby najpierw umieścić szkodliwe oprogramowanie.

Zła wiadomość dla Intela jest jednocześnie dobrą wiadomością dla jego głównego konkurenta w postaci AMD, szczególnie że - jak sprawdzili naukowcy - procesorów tej firmy opisywany problem nie dotyczy. Jak dotąd Intel nie wydał jeszcze żadnego oficjalnego oświadczenia do sprawy.

My tymczasem gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą programów antywirusowych dostępnych w kuzniewski.pl. Fachowcy od ochrony danych od lat podkreślają, że pełne wersje antywirusów oferują znacznie lepszą ochronę niż ich darmowe odpowiedniki.