Toshiba Portégé Z930 – mobilny specjalista


toshiba Z930 bannerKażdy, kto wybiera już któregoś z kolei laptopa, wie, co w przenośnym komputerze jest dla niego najważniejsze. Zazwyczaj zdążył też już zdać sobie sprawę, że dobranie idealnego modelu jest trudne i zazwyczaj trzeba szukać kompromisów. Dla osoby często przemieszczającej się mobilność na pewno będzie ważniejsza od wydajności.

Czterordzeniowe procesory i mocne grafiki na liście priorytetów ustępują miejsca niskiej wadze, kompaktowym rozmiarom i długiej pracy na baterii. Do wygodnej pracy, niezależnie od miejsca pobytu, przyda się też matowy ekran i wbudowany modem 3G. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej Ultrabookowi, który zdaje się idealnie wpisywać w te wymagania.

  

Ten model został już wycofany z oferty
Jego następcą jest Toshiba Portégé Z30-C

 

Toshiba Portégé Z930 to jeden z najdłużej utrzymujących się na rynku biznesowych Ultrabooków. Zdążyliśmy już nawet kiedyś go przetestować. Wraz z wejściem po dłuższej przerwie kolejnych konfiguracji postanowiliśmy sprawdzić, czy zmieniły się tylko podzespoły. Nieraz bowiem okazuje się, że producent wprowadza też np. całkiem istotne zmiany w BIOS-ie i zmienia się kultura pracy notebooka lub jego czas pracy na baterii. Z930-15C przystępuje do testu w konfiguracji obejmującej wbudowany modem 3G i coraz rzadziej spotykany w fabrycznych konfiguracjach system operacyjny Windows 7 w wersji profesjonalnej. W razie potrzeby płytka z Windows 8 Professional dołączana jest do zestawu

 

 

Specyfikacja techniczna


Toshiba Portégé Z930-15C

 

segmentbiznesowy
ultrabook
wymiary i waga316 x 227 x 17 mm
1,11 kg
system operacyjnyWindows 7 Professional 64-bit
dysk twardy128 GB, SSD, Toshiba
procesorIntel Core i5-3337U
2 rdzenie, 4 wątki
od 1,8 do 2,7 GHz
3 MB cache, 22 nm
maks. TDP - 17 W
ekran13,3 cala
1366 x 768 HD
matryca matowa
TOS5091
układ graficznyIntel HD 4000
napęd optycznybrak
pamięć RAM6 GB, DDR3
maksymalna ilość RAM - 10 GB
opcje rozszerzeńczytnik kart SD/MMC
komunikacja

Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
modem 3G

akumulator43 Wh
Li-ion
8-komorowy
wybór złączy1 x USB 3.0
2 x USB 2.0

HDMI
VGA
LAN
gwarancja3 lata
bezpieczeństwoczytnik linii papilarnych
wyposażenie dodatkowepodświetlana klawiatura

 

 

[uberga ubdest="fotki_testy/09.2013/61.Portege_Z930/z930_main" ]

 

 

Aktualna oferta notebooków Toshiba Portege w sklepie kuzniewski.pl

 

Obudowa i solidność wykonania

Wygląd Z930 pozostaje niezmieniony od dłuższego czasu. Już w jego poprzedniku (Z830) mogliśmy podziwiać srebrno-szarą sylwetkę o zjawiskowo smukłym profilu. Przy 17 milimetrach grubości Portege waży zaledwie 1,1 kg, co jest świetnym wynikiem jak na laptopa z ekranem o przekątnej 13,3 cala. Metalowa obudowa ma matowe, odporne na zabrudzenia, wykończenie. Wyjątek stanowią tu tylko chromowane obudowy zawiasów i klawisze touchpada. 

[uberga ubdest="fotki_testy/09.2013/61.Portege_Z930/z930_buda/1" ]

Wzmocniona konstrukcja korpusu jest sztywniejsza niż bardzo cienkie wieko. Może nie w stopniu alarmującym, ale elastyczność obudowy ekranu jest odczuwalna. Widać że wyjątkowa lekkość ma swoją cenę. Zawias klapy działa dosyć lekko. Jak w większości Ultrabooków, dostęp do podzespołów czy baterii jest wyraźnie utrudniony, lecz nie niemożliwy.

Wyróżnikiem mobilnej Toshiby jest z pewnością niemal wzorcowy rozkład portów. Na bokach obudowy złącza umieszczone są z tyłu i podłączony do nich sprzęt nie będzie się plątał pod rękami. Resztę gniazd przeniesiono na tylną krawędź korpusu. Nie zapomniano też o rozłożeniu ich w odpowiednio dużych odstępach. Portégé Z930 ma też bogate wyposażenie w porty jak na Ultrabooka. Trzy USB (w tym jedno 3.0), LAN, VGA i pełnowymiarowe HDMI rekompensują w pewnym stopniu brak złącza dokowania.

[uberga ubdest="fotki_testy/09.2013/61.Portege_Z930/z930_buda/2" ]

Dużym atutem jest wbudowany w wersji 15C modem 3G, który pozwoli na utrzymanie kontaktu ze światem w miejscach bez dostępu do sieci kablowej czy Wi-Fi. W modelu biznesowym nie mogło też zabraknąć takich udogodnień w zakresie bezpieczeństwa jak czytnik linii papilarnych.

Osprzęt i głośniki

Klawiatura "zetki" jest przyjemna w dotyku i standardowo wyposażona w regulowane podświetlenie. Ale ma także kilka cech typowych dla Ultrabooków i notebooków Toshiby. Tak jak w większości smukłych konstrukcji, skok jest krótki i twardy. Nie każdy będzie w stanie się do tego przyzwyczaić, zwłaszcza użytkownicy dysponujących soczystym ugięciem ThinkPadów. Z innych "Tosiek" znamy natomiast  charakterystyczny układ rozmieszczonych wyspowo klawiszy. Aby trafić w pionowy Enter czy krótki lewy Shift, na początku trzeba trochę poćwiczyć.

[uberga ubdest="fotki_testy/09.2013/61.Portege_Z930/z930_osprzet" ]

Touchpad jest konserwatywny zarówno pod względem wielkości, jak i pod względem obsługi klawiszy. Średniej wielkości płytka jest nieco chropowata i fakturą wyróżnia się w otaczającym ją pulpicie. Przyciski myszy nie są w modny ostatnio sposób zintegrowane z gładzikiem. Podobnie jak te w klawiaturze, mają krótki skok i są raczej ciche. Touchpad można wyłączyć przyciskiem pod klawiaturą.

Zestaw głośnikowy zaspokaja podstawowe potrzeby. Gdy chce się sprawdzić jego możliwości, okazuje się, że na maksymalnej głośności pojawiają się pobrzęki, a dźwięk nie jest zbyt bogaty. Ale przecież nie jest to sprzęt stricte multimedialny i można do niego podpiąć zewnętrzne głośniki.

Matryca

Wyświetlacz Toshiby jest dobrze dostosowany do pracy nawet w silnym świetle zewnętrznym. Panel o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości HD (1366 na 768) ma matową powierzchnię i mocne podświetlenie. Gorzej wypada kontrast czy liczba wyświetlanych kolorów, ale przecież Portégé Z930 nie została stworzona do zaawansowanej obróbki zdjęć. Mocno ograniczone są kąty widzenia w pionie. Można powiedzieć, że mogą pełnić one funkcję filtra prywatności. Właściwie tylko osoba siedząca przed komputerem ma idealnie czytelny obraz.

Matryca

  • luminacja - 285 cd/m2
  • kontrast - 80:1
  • black - 2,99 cd/m2

Zakres kolorów

  • sRGB - 53%
  • NTSC - 38%
  • AdobeRGB - 40%

Szczegółowy pomiar podświetlenia

 luminacja

Kąty widzenia ekranu

 z930 katy big

 

Testy wydajności ogólnej i graficznej

Obecnie Toshiba Portégé oferowana jest z kilkoma wariantami niskonapięciowych procesorów Intel Core i5 i i7. Wersja testowa posiadała Core i5-3337U. To bezpośredni następca i5-3317U o nieco wyższym taktowaniu (1,8 do 2,7 GHz). Do naprawdę szybkiego procesora dodano 6 GB pamięci operacyjnej i SSD o pojemności 128 GB produkcji samej Toshiby. To, że praca z Toshibą jest sporą przyjemnością, w dużej części zawdzięcza ona właśnie półprzewodnikowemu magazynowi. 

 

 

 

 

Układ graficzny zintegrowany w obrębie procesora to stary znajomy - Intel HD Graphics 4000. Świetnie wywiąże się ona ze swoich zadań, o ile nie wymaga się od niej płynnego wyświetlania najnowszych gier w wysokich ustawieniach.

Kultura pracy

Filigranowa Toshiba okazuje się raczej kulturalna, gdy nie jest mocno obciążana. Przy lekkim przeglądaniu Internetu zdarza jej się nawet być bezgłośną. Sytuacja zmienia się po zagonieniu jej do ciężkiej pracy. W zależności od stopnia wykorzystania zasobów sprzętowych, wentylator potrafi generować szum nawet o wartości 43 dB, który może przeszkadzać.

Działające z wyczuciem chłodzenie sprawia, że nawet w stresie temperatury nie osiągają alarmujących wartości. Najmocniej nagrzewa się tylna krawędź laptopa, ale maksymalnie 40 stopni wydaje się akceptowalną wartością w tak płaskiej maszynie.

 

Pulpit - niewielkie obciążenie

 temp up cold

Pulpit - duże obciążenie

 temp up hot

Spód - niewielkie obciążenie

 temp bottom cold

Spód - duże obciążenie

 temp bottom hot


 

Czas pracy na baterii

Czas pracy na baterii jest typowy dla ultrabooków, czyli odpowiednio długi. Ze skromnego w gruncie rzeczy akumulatora udało się wyczarować pięć i pół godziny przeglądania Internetu, a przy ustawieniu oszczędzania energii nawet dziewięć godzin.

Ocena i podsumowanie

Toshiba Portégé Z930 to produkt niemal idealny dla często przemieszczającego się biznesmena. Jeśli przymknąć oko na dosyć elastyczne wieko, raczej twardą w obyciu klawiaturę i wydatny hałas pod dużym obciążeniem, otrzymuje się sprzęt o niebywałej mobilności.

Grubość wyraźnie poniżej 2 cm i masa niewiele przekraczająca kilogram sprawiają, że przenoszenie Portégé trudno nazwać dźwiganiem. Elegancka magnezowa obudowa ma też zaskakująco dużo złączy jak na Ultrabooka. W pracy na trasie pomogą: podświetlenie klawiatury, jasna matowa matryca, długi czas pracy na akumulatorze i wbudowany modem 3G. Dzięki zastosowaniu dysku SSD konfiguracja z niskonapięciowym procesorem i5 okazuje się zadziwiająco szybka.

 

Ten model został już wycofany z oferty
Jego następcą jest Toshiba Portégé Z30-C

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą notebooków Toshiba Portege w sklepie kuzniewski.pl

kuzniewski.banner