Fujitsu Celsius M740 – zaawansowana stacja robocza z NVIDIA Quadro® P5000 21 lutego 2017 | Krzysztof Grzegorowski
Celsius M740 to tak naprawdę nieco mniej zaawansowany R940, któremu mieliśmy okazję przyjrzeć się jeszcze w 2015 roku. Nie zmienia to faktu, że możliwości modyfikowania i rozbudowy M740 prezentują się imponująco. Celsius może zostać wyposażony w między innymi dość spory magazyn na dane, zaawansowaną jednostkę obliczeniową z rodziny Intel Xeon, a nawet dwie high-endowe grafiki.
Dzięki uprzejmości Fujitsu mogliśmy przy okazji sprawdzić, jak radzi sobie jeden z najmocniejszych profesjonalnych układów graficznych dostępnych obecnie na rynku - NVIDIA Quadro® P5000.
Recenzja tego modelu trafiła także do działu Wideo.lab.
Fujitsu Celsius M740
segment | stacja robocza | wymiary i waga | 18,6 x 48,1 x 43 cm waga: 18 kg |
procesor | Intel Xeon E5 1630 v3 | układ graficzny | NVIDIA Quadro® P5000, 16 GB GDDR5X |
nośnik danych | 256 GB, SSD, 2,5", SATA TOSHIBA THNSNJ25 2 TB, HDD, 3,5", 7200 rpm WDC WD2000FYYZ-5 | pamięć RAM | 16 GB DDR4, RDIMM ECC |
wybór złączy | Przód: | opcje rozszerzeń | 1 x PCIe 3.0 x4 (mech. x16) 1 x PCIe 3.0 x4 (mech. x8) 2 x PCIe 3.0 x16 1 x PCIe 2.0 x4 (mech. x16) |
zasilacz | 1000 W | komunikacja | LAN - Intel Ethernet Connection I217-LM |
bezpieczeństwo | obudowa zamykana na klucz, moduł szyfrowania TPM | wyposażenie dodatkowe | czytnik kart pamięci 24w1 |
system operacyjny | Windows 10 Pro, 64-bit | gwarancja | 3 lata z możliwością rozszerzenia |
Aktualna oferta notebooków Fujitsu Celsius M740 w sklepie kuzniewski.pl
Design stacji roboczych zazwyczaj nie powala, nie przyciąga wzroku i nie uatrakcyjnia wyglądu biura czy pracowni. Fujitsu jednak stara się, aby ten sporych rozmiarów prostopadłościan nie prezentował się zbyt nudno. Patrząc na przód komputera, ujrzymy czarny panel ozdobiony czerwoną wstawką z lewej strony oraz logo producenta w dolnej części frontu. Żebrowana część panelu może łatwo zostać zdjęta, dzięki czemu otrzymamy dostęp do półek dla dysków twardych. Boczne ściany również prezentują się skromnie - ozdobione zostały wyżłobionym logo producenta. Lewa ściana posiada również dodatkowe wycięcia w lewym narożniku, co ułatwia wymianę powietrza, a także klamkę służącą do otwarcia obudowy. Co ciekawe, klamka zabezpieczona jest klasycznym kluczykiem, więc osoby niepowołane będą mieć utrudniony dostęp do wnętrza Celsiusa. Niemal identyczną (aczkolwiek głębszą) obudowę posiadał wspomniany przez nas Celsius R940.
Celsius M740 posiada podstawowy wybór portów. Z przodu komputera udostępniono dwa porty USB 3.0 oraz dwa w starszym standardzie, a także gniazdo jack dla słuchawek (głośników) i mikrofonu. Z tyłu komputera znajduje się zestaw kolejnych czterech portów USB 2.0 oraz dwóch USB 3.0, gniazdo RJ-45, do tego wyjście i wejście audio oraz gniazdo dla mikrofonu. Na śledziu karty graficznej można ponadto znaleźć aż cztery DisplayPorty i gniazdo DVI. Testowany model M740 został również wyposażony w gniazdo eSATA.
Desktopy o takim stopniu zaawansowania mogą popisać się pokaźnymi możliwościami modyfikacji i pod tym względem testowany Celsius nie odbiega zanadto od konkurencji. Po zdjęciu lewej ściany obudowy otrzymujemy natychmiastowy dostęp do podzespołów, szyn PCIe, gniazda procesora oraz slotów DIMM. Aby dostać się do dysków, należy zdjąć żebrowaną część przedniego panelu oraz metalową osłonkę - za nią znajdują się półki na nośniki danych. Żeby je wyciągnąć lub zamontować, nie musimy szukać śrubokrętów, gdyż szyny, na których zamontowane są dyski, obsłużyć można bez pomocy narzędzi.
Na płycie głównej znajduje się dość pokaźna liczba slotów PCIe. Do wykorzystania są po dwie szyny PCIe 2.0 x1 (mechanicznie: x8) i PCIe 3.0 x16. Ponadto do dyspozycji pozostają dwa gniazda PCIe 3.0 x4 (jedna szyna mechanicznie x8, druga x16) oraz PCIe 2.0 x4, które także ma długość x16. To daje szerokie perspektywy wyposażania komputera w dodatkowe moduły, włącznie z dyskami HHHL. Fujitsu deklaruje również możliwość zainstalowania we wnętrzu do trzech kart graficznych z rodziny NVIDIA NVS™ oraz do dwóch układów NVIDIA Quadro® lub AMD FirePro. Na stworzenie konfiguracji z więcej niż jedną grafiką pozwala zasilacz o mocy 1000 W.
Celsius M740 posiada aż osiem slotów dla kości z pamięcią operacyjną. W tym przypadku są to układy RDIMM ECC, mogące przesyłać dane aż czterema kanałami dzięki współpracy z jednostką Intel Xeon E5. Ulokowane są symetrycznie po prawej i lewej stronie CPU. Gniazda z lewej strony procesora widoczne są gołym okiem, ale żeby dostać się do pozostałych czterech, należy najpierw "otworzyć" tunel, którym wędruje powietrze odprowadzające ciepło z radiatora procesora.
W testowanej przez nas konfiguracji można stworzyć magazyn na dane składający się z dwóch dysków 2,5-calowych (HDD, SSHD lub SSD) oraz dwóch dysków 3,5-calowych. Mimo, że na półkach dla nośników znajduje się więcej miejsca, to gniazda są w sumie cztery. Celsius M740 występuje również w wersji z czterema miejscami dla 3,5-calowych HDD-ków lub ośmioma gniazdami dla 2,5-calowych dysków. Na płycie głównej nie ma gniazda M.2, ale, jak już wspominaliśmy, dzięki wolnym gniazdom PCIe jesteśmy w stanie zainstalować moduł obsługujący ten format dysków zarówno w wersji SATA, jak i PCIe. Płyta główna wspiera obsługę macierzy RAID 0, 1, 5 oraz 10, ale wśród wyposażenia dodatkowego znajdziemy też niezależne kontrolery LSI RAID pozwalające na stworzenie bardziej zaawansowanego systemu dyskowego obejmującego dyski SAS.
Chociaż w mniej zaawansowanych workstacjach z powodzeniem wykorzystuje się również konsumenckie jednostki z rodziny Intel Core, to jednak topowe produkty z portfolio producentów stacji roboczych mieszczą w sobie specjalistyczne jednostki z rodziny Intel Xeon. W przypadku testowanego M740 na płycie głównej znalazł się procesor z generacji Haswell-EP (opartej na 22-nanometrowej litografii) - Intel Xeon E5 1630 v3. Ten procesor znaleźć można wyłącznie w konfiguracjach jednoprocesorowych, o czym świadczy cyfra "1" na początku jego kodu. Jednostka ta posiada cztery rdzenie, które mogą obsłużyć osiem wątków jednocześnie, co zapewnia technologia Hyper-Threading. Bazowe taktowanie wynoszące 3,7 GHz może zyskać dodatkowe 100 MHz dzięki obsłudze Turbo Boost. Testowana jednostka posiada wsparcie dla technologii vPro. Celsius M740 dostępny jest również z procesorami o większej liczbie rdzeni.
Jeżeli chcielibyśmy porównać wydajność Xeona E5 1630 v3 do jakiejś jednostki z rodziny Intel Core, to jego wydajność byłaby dużo wyższa niż popularny Core i5 6500, ale o prawie 0,8 punktu niższa niż mocarny Core i7 6700. Testowany Xeon w teście Cinebench 11.5 uzyskał wynik 8,16, a Core i7 6700 oscyluje wokół 8,9 punktu. Za to Core i5 to już "zaledwie" 6,33 punktu.
W testowanym przez nas egzemplarzu Celsiusa M740 zainstalowano jedną z najmocniejszych profesjonalnych kart graficznych dostępnych na naszym rynku – NVIDIA Quadro® P5000. Litera "P" symbolizuje obecność architektury Pascal. Konkretnie jest to ten sam chip, który znajduje się w gamingowym układzie NVIDIA GeForce® GTX 1080, czyli GP104 z 2560 rdzeniami CUDA na pokładzie. Jednak nie tylko optymalizacja z myślą o zastosowaniach profesjonalnych odróżnia te dwie karty. Quadro® P5000 posiada aż dwa razy więcej pamięci niż wspomniany NVIDIA GeForce® GTX 1080, co daje użytkownikowi 16 GB GDDRX5. Nie ulega wątpliwości, że ten wydajnościowy potwór odwdzięczy się wysokimi wynikami w benchmarkach oraz grach, jednak tego typu podzespoły kupuje się z myślą o zaawansowanych obliczeniach związanych z tworzeniem trójwymiarowych treści oraz rozbudowanych symulacji o wysokim stopniu zaawansowania. Warto też wspomnieć, że karta ta posiada pełne wsparcie dla technologii VR.
Fujitsu wyposażyło testowaną przez nas konfigurację w dwa dyski. System oraz najpotrzebniejsze aplikacje zainstalowano na 256-gigabajtowym nośniku SSD w formacie 2,5 cala od Toshiby. Jest to raczej podstawowy nośnik dla tego typu urządzeń, co do czego nie ma wątpliwości. Dla większej niezawodności oraz bezpieczeństwa danych warto zaopatrzyć się w dowolny dysk z segmentu Premium lub dysk SED.
Pojemnym magazynem dla pozostałych danych został 3,5-calowy dysk magnetyczny wyprodukowany przez Western Digital. Pojemność 2 TB zapewnia dość sporo przestrzeni dla projektów i innych rozbudowanych plików, a także programów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że prędkości odczytu i zapisu dość mocno ustępują nowoczesnym nośnikom półprzewodnikowym.
Dla stacji roboczych pracujących bez przerwy po kilka lub nawet kilkanaście dni to niezmiernie ważna cecha. Podzespoły powinny być chronione przed nadmiernym przegrzewaniem się, dlatego istotnymi elementami konstrukcji stacji roboczej są wiatraki, korytarze powietrzne oraz pokaźny radiator procesora. W to wszystko M740 został wyposażony i co ważne - bardzo dobrze spełnia to swoją rolę. Grafikę grzać zaczął dopiero test FurMark i po godzinie obciążenia na poziomie 98% otrzymaliśmy temperaturę układu równą 83 stopniom Celsjusza. W trakcie obciążenia benchmarkiem Unigine Heaven na maksymalnych ustawieniach temperatura GPU wyniosła 66 stopni Celsjusza, a zatem nie odczuła zanadto ośmiokrotnego antyaliasingu, zaawansowanej teselacji oraz tekstur wysokiej rozdzielczości. Temperatura procesora w tym czasie nieznacznie przekroczyła 50 stopni.
Warto również wspomnieć, że w trakcie pracy komputer był niesamowicie cichy - mimo obecności trzech wiatraków wewnątrz obudowy, a także chłodzenia grafiki i zasilacza - co dobrze świadczy o projektantach maszyny oraz skuteczności technologii Zero Noise.
Jeżeli zależy nam na bezkompromisowej wydajności, to wskazania watomierza schodzą raczej na dalszy plan. W trakcie pracy polegającej na odświeżaniu kart w przeglądarce wynik oscylował w okolicy 67 W, a przy wysokim obciążeniu wartość nieznacznie przekraczała 250 W. Jak widać, konfiguracja, którą testowaliśmy, posiadała bardzo duży zapas mocy, więc dalsza rozbudowa workstacji nie będzie wymagała wymiany zasilacza.
Bez wątpienia stacja robocza Fujitsu Celsius M740 jest doskonałym narzędziem pracy. Połączenie procesora Intel Xeon E5 v3 z najnowszą profesjonalną grafiką NVIDIA Quadro® P5000 oraz spore możliwości konfiguracyjne tworzą z testowanej maszyny urządzenie, po które profesjonaliści korzystający z takich środowisk jak CATIA, SolidWorks czy AutoCAD mogą sięgać bez obaw. Pozytywnie zaskakuje nie tylko wysoka wydajność zestawu, ale również bardzo dobra kultura pracy, co w przypadku podzespołów o dość wysokim TDP nie jest zbyt powszechną i często spotykaną cechą.
Inżynierowie Fujitsu pozostawiają użytkownikowi szerokie możliwości w kwestii skonfigurowania sprzętu, co należy pochwalić. W ten sposób potencjalny nabywca może nie tylko dostosować Celsiusa pod własne wymagania, ale przede wszystkim oszczędzić sporo pieniędzy firmy, gdyż - jak wiadomo - workstacje do tanich urządzeń nie należą.
Nie obyło się jednak bez małej wpadki dotyczącej plastiku, z którego wykonano przedni panel. Nie jest to zbyt solidne tworzywo i osoba chcąca nieco pomajstrować przy komputerze będzie musiała zwracać uwagę na ten fakt.
Mocne strony:
| Słabe strony:
|
Autor recenzji: Krzysztof Grzegorowski
Więcej recenzji komputerów stacjonarnych
Aktualna oferta notebooków Fujitsu Celsius M740 w sklepie kuzniewski.pl