Fujitsu Stylistic R726 – mobilność i wydajność w biznesie
16 marca 2017 | Zespół lab-kuzniewski.pl Słowo wstępu
Sukces Surface Pro 4 od Microsoftu zachęcił innych producentów sprzętu do przedstawienia konstrukcyjnie podobnych urządzeń. Część z nich, dla podkreślenia biznesowego przeznaczenia, została wyposażona w szereg dodatkowych funkcji. Dobrym przykładem tego trendu jest Fujitsu Stylistic R726 - tablet o dużej wydajności, który w zależności od tego, jakim zestawem akcesoriów dysponujemy, potrafi przeobrazić się w ultrabooka lub komputer stacjonarny.
To użytkownik wybiera, czy wykorzystuje R726 jak tablet, sterując nim za pomocą palca lub dołączonego piórka, czy podpina pełniącą też rolę etui klawiaturę, by wygodniej pisać, czy może osadza go w stacji dokującej w biurze, do której podpięty jest duży monitor i wszystkie niezbędne akcesoria. Aby w żadnym z tych scenariuszy nie zabrakło mocy obliczeniowej, we wnętrzu testowanej wersji tabletu drzemie naprawdę wydajny procesor Intel Core i7 6600U.
Fujitsu Stylistic R726
segment | tablet biznesowy | wymiary i waga | 319 x 201 x 9 mm 843 g - tablet 340 g - etui 273 g - zasilacz |
procesor | Intel Core i7 6600U | układ graficzny | Intel HD 520 |
system operacyjny | Windows 10 Pro, 64-bit | ekran | 12,5 cala, 1920 x 1080 - Full HD matryca PLS, dotykowa Samsung SDC354E |
nośnik danych | 128 GB SSD, M.2, SATA III | pamięć RAM | 8 GB, LPDDR3 |
wybór złączy | USB 3.0 | komunikacja | WLAN - Intel DB AC 8260 |
napęd optyczny | --- | akumulator | 34 Wh |
bezpieczeństwo | moduł szyfrujący TPM 2.0 | wyposażenie dodatkowe | czytnik kart pamięci microSD |
wyposażenie opcjonalne | stacja dokująca zestaw adapterów | gwarancja | 2 lata z możliwością rozszerzenia |
Aktualna oferta notebooków Fujitsu Stylistic R726 w sklepie kuzniewski.pl
Od przodu zaokrągloną na rogach konstrukcję wypełnia tafla szkła skrywająca ekran dotykowy. Tył to stopka i duży, szary kawałek metalu mający za zadanie chronić stłoczone we wnętrzu podzespoły. Na środku pyszni się sporych rozmiarów logo producenta, a nad nim oczko kamerki.
Mieszcząca ekran o przekątnej 12,5 cala obudowa jest spora jak na tabletowe standardy. Urządzenie waży 0,84 kg i raczej trudno dłużej trzymać je w jednej ręce - lepiej znaleźć kawałek płaskiej powierzchni, na której postawimy go w pionie dzięki zintegrowanej z plecami ekranu stopce. Trzeba przy tym pamiętać, że wydajnościowo dla Stylistic R726 konkurentami są ultrabooki, zazwyczaj cięższe oraz grubsze. Tablet Fujitsu ma zaledwie 9 mm grubości i nawet gdy dołożymy do niego etui z klawiaturą, pozostaje on wyjątkowo mobilny.
Każda z bocznych krawędzi pełni inną funkcję. Na spodzie są to złącza służące podłączeniu stacji dokującej i przytrzymywanej magnesem klawiatury, górę zarezerwowano na głośniki i wylot powietrza z układu chłodzenia. Prawy bok okupują przyciski regulacji głośności oraz włącznik systemu, a po przeciwległej stronie umieszczono niezbędne złącza i diody sygnalizacyjne.
Magnezowy korpus Stylistic R726 odznacza się całkiem niezłą solidnością, więc jeżeli już mamy wskazać słabszy punkt w jakości wykonania, może to być mająca formę ramki i nieco elastyczna pod naciskiem nóżka. Jej rzeczywistą odporność na codzienne rozkładanie można jednak ocenić dopiero po dłuższym okresie użytkowania tabletu.
Co ciekawe, pomimo bardzo zwartej konstrukcji R726, udało nam się go rozkręcić. Większość podobnych urządzeń ma zazwyczaj klejoną obudowę. Zdjęcie pleców tabletu pozwala przeczyścić chłodzenie i wymienić baterię czy dysk twardy. Sama operacja jest jednak dosyć skomplikowana i zdecydowanie polecamy zostawić jej wykonanie doświadczonemu serwisantowi.
Wśród wspomnianych już złączy znajdziemy gniazdo słuchawkowe, pełnowymiarowe USB 3.0, mini-DisplayPort oraz ukryte pod nóżką sloty na karty pamięci oraz SIM do opcjonalnego modemu WWAN (obecny w naszym egzemplarzu). Biorąc pod uwagę wymiary urządzenia, jest to całkiem niezły wybór portów. A mamy przecież jeszcze magnetyczny konektor do klawiatury oraz złącze pozwalające na podłączenie stacji dokującej wyposażonej w zdecydowanie szerszy wybór gniazd. Akcesorium to zostało nam również przekazane na testy. Od wsadzonego do niego tabletu nie trzeba odczepiać klawiatury, tablet stoi bardzo stabilnie, a z tyłu zyskujemy dwa gniazda audio, dwa porty USB, RJ-45 oraz trzy pełnowymiarowe wyjścia obrazu: VGA, DisplayPort i HDMI.
Podstawowym sposobem wydawania poleceń komputerowi jest wykorzystanie ekranu dotykowego. Taka interakcja z interfejsem użytkownika jest szybka i intuicyjna do momentu, gdy nie musimy napisać dłuższego tekstu. Wtedy z pomocą przychodzi podpinana poprzez magnetyczne złącze klawiatura. Chociaż jest ona wyposażeniem opcjonalnym, nasze testy dowiodły, że bez tego akcesorium tablet Fujitsu wydaje się sprzętem niepełnowartościowym. Gdy transportujemy Stylistic R726, klawiatura pełni rolę etui chroniącego ekran przed uszkodzeniem, a podczas pracy fizyczne klawisze zapewniają zdecydowanie większą szybkość i bezbłędność pisania niż klawiatura ekranowa. Warto jednak wziąć pod uwagę dwa mankamenty tego elementu. Po pierwsze, by nie ograniczać mobilności R726, przyciskom pozostawiono naprawdę niewielki skok, więc niejeden notebook posiada wygodniejszą klawiaturę. Po drugie, magnes przytrzymujący klawiaturę nie działa tak niezawodnie jak chociażby ten spotkany w Microsoft Surface Pro 4 czy Lenovo ThinkPad X1 Tablet. Ostatecznie - nawet pomimo tych drobnych niedogodności - dopiero w zestawie z klawiaturą urządzenie japońskiego producenta rozwija skrzydła na tyle, że można myśleć o nim jako o sensownym (i bardziej mobilnym) zastępstwie dla klasycznego ultrabooka.
Zestaw głośnikowy, który upchnięto do obudowy tabletu biznesowego Fujitsu, odtwarza dźwięk o bardzo przeciętnej jakości i powinien być traktowany raczej jako nagłośnienie na potrzeby sytuacji awaryjnych. Wpływ na to ma niezbyt wysoka głośność maksymalna oraz płaskie i przy podkręceniu natężenia nie zawsze czyste brzmienie. Chcąc otrzymać odpowiedni efekt multimedialny, warto więc skorzystać ze słuchawek lub nawet najprostszych zewnętrznych satelitek w systemie 2.0.
Ekran o przekątnej 12,5 cala ma rozdzielczość Full HD, a ochraniająca go szyba pokrywa cały front tabletu. Zastosowanie wysokiej klasy matrycy PLS Samsunga przełożyło się m.in. na bardzo szerokie kąty widzenia oraz głęboki kontrast wyświetlanego obrazu. Uwagę zwraca też wysoka jasność, która pomaga w niwelowaniu odbić światła na błyszczącej powierzchni wyświetlacza.
W dużych tabletach chętnie stosowane są ekrany o "książkowych" proporcjach 3:2. Wystarczy spojrzeć na Microsoft Surface Pro 4, Lenovo ThinkPad X1 Tablet czy HP Elite x2 1012. Może to być wygodne przy pracy z dokumentami, ale na Stylistic R726 lepiej będą się prezentować multimedia, a obraz wyświetlany będzie w takim samym formacie jak na ekranach laptopów czy niezależnych monitorach, które niemal bez wyjątku mają proporcje 16:9.
matryca:
zakres kolorów:
| szczegółowy pomiar: | kąty widzenia ekranu: |
W dużych tabletach biznesowych zazwyczaj stosowane są procesory Intel Core m. Ich niewielkie zużycie energii pozwala zastosować pasywny układ chłodzenia oraz łatwiej zamknąć wszystkie podzespoły w mocno ograniczonej przestrzeni obudowy ekranu. Fujitsu podeszło do sprawy zdecydowanie ambitniej, oferując w R726 procesory niskonapięciowe z rodziny U, a więc o TDP wynoszącym 15 W. Daje to wydajność zbliżoną do tej, jaką znany z tradycyjnych laptopów. Stylistic R726 dostępny jest w czterech wersjach CPU: Core i3 6100U, i5 6200U, i5 6300U oraz Core i7 6600U. Dwie ostatnie jednostki centralne to układy z pełnym wsparciem dla cenionego w środowisku korporacyjnym standardu Intel vPro.
Na testy trafił najmocniejszy wariant Stylistic R726 - z Core i7 6600U. Dwa rdzenie mogące liczyć cztery wątki jednocześnie pracują z taktowaniem od 2,6 do aż 3,4 Ghz i mają wsparcie ze strony 4 MB pamięci podręcznej L3. W trakcie naszych testów okazało się, że chociaż CPU nie osiąga takich wyników jak jego rodzeństwo zamontowane w laptopach, to i tak jest to jeden z najwydajniejszych procesorów, jakie udało się zmieścić w tak płaskim tablecie.
Pamięć operacyjna to 8 GB w zaawansowanych kościach LPDDR3 pracujących w trybie dual channel, które wlutowano w płytę główną.
W tak filigranowej maszynie wykorzystanie zintegrowanego układu graficznego nie będzie zaskoczeniem - w tym przypadku jest to Intel HD 520. To niepozorne rozwiązanie nie zapewni płynnej rozgrywki w najnowsze gry, ale za to potrafi sprawnie wyświetlać wideo w rozdzielczości 4K, nie zużywając przy tym zbyt wiele energii.
W tablecie japońskiego producenta stosowane są dyski SSD w formacie M.2. W testowanym modelu dysponowaliśmy takim o pojemności 128 GB. Decydując się na pojemniejszy magazyn, otrzymamy również lepsze osiągi w zapisie danych.
Wydajny procesor wymaga sprawnego układu chłodzenia, który z kolei może negatywnie wpłynąć na kulturę pracy. Działający z niewielkim obciążeniem Stylistic R726 jest cichym urządzeniem, ale pełne wykorzystanie jego wydajności przekłada się na szum wiatraczka na poziomie 40 dB, co będzie słyszalne dla użytkownika. Dobrze, że udaje się dzięki temu efektywnie chłodzić obudowę, można więc trzymać tablet Fujitsu bez obaw o poparzenie dłoni.
Temperatura obudowy
Pulpit - niewielkie obciążenie | Pulpit - duże obciążenie |
Spód - niewielkie obciążenie | Spód - duże obciążenie |
Bateria o pojemności 34 Wh zajmuje sporą część wnętrza tabletu. Dzięki temu ta wydajna maszyna posiada zapas energii na cały dzień pracy. Test symulujący przeglądanie Sieci zakończył się po prawie 8 godzinach. Wyłączenie modułów łączności bezprzewodowej i obniżenie jasności pozwala na ponad 11 godzin działania w zastosowaniach biurowych.
Fujitsu Stylistic R726 to przykład urządzenia stworzonego w odpowiedzi na potrzeby użytkowników biznesowych wymagających jak największej wydajności przy zachowaniu maksimum mobilności. Tablet o grubości 9 mm i wadze 0,83 kg posiada podzespoły o mocy znanej z urządzeń większych i cięższych, a do tego szereg funkcji z zakresu komunikacji i bezpieczeństwa wymaganych przez profesjonalistów.
By można było pomyśleć o zastępstwie dla laptopa, dla R726 przygotowano szereg akcesoriów. Aktywne piórko pomaga w interakcji z ekranem i daje dodatkowe możliwości. Przejściówki pozwolą na skorzystanie z portów, na które nie starczyło miejsca na filigranowej obudowie. Podpinana do magnetycznego złącza klawiatura zwiększy komfort pisania i będzie chronić ekran podczas transportu w torbie. Na liście dodatków znajdziemy też stację dokującą umożliwiającą szybkie podłączenie tabletu do większej liczby peryferiów.
Stylistic R726 nie jest tani i potrafi się zrobić dosyć głośny pod obciążeniem, ale drzemie w nim tak duży potencjał, że warto rozważyć dopisanie go do listy inwestycji.
Mocne strony:
| Słabe strony:
|
Autor recenzji: Mateusz Stach
Więcej recenzji tabletów biznesowych
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Fujitsu Stylistic R726 w sklepie kuzniewski.pl