AOC U3277PQU – duży monitor do pracy 22 lutego 2017 | Zespół lab-kuzniewski.pl
Najczęściej spotykane na biurkach monitory mają przekątną od 22 do 24 cali. Nic w tym dziwnego, albowiem w atrakcyjnej cenie zapewniają one dobry kompromis pomiędzy obszarem roboczym a czytelnością elementów wyświetlanych na ekranie przy rozdzielczości Full HD. Wielu użytkowników kusi jednak możliwość zwiększenia produktywności za pomocą monitora o wyższej rozdzielczości i większej przekątnej.
Przykładem takiego urządzenia jest AOC U3277PQU, 32-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440, czyli WQHD, określanej też jako QHD. Jak przystało na ekran do pracy, posiada on szeroki zakres regulacji, rozbudowany zestaw złączy oraz matową matrycę mającą jak najmniej męczyć wzrok użytkownika. Monitor o takich wymiarach wymaga sporo przestrzeni na biurku, również po to, by można było zająć miejsce w odpowiedniej (większej niż standardowo) odległości i objąć wzrokiem całą jego powierzchnię.
AOC U3277PQU
segment | monitor biurowy | wymiary i waga | 742 x 660 x 229 mm waga: 11,6 kg |
matryca | 32 cale, WQHD 2560 x 1440 (16:9) | wybór złączy | VGA |
czas reakcji | 4 ms (Gray-to-gray) | głośniki | 2 x 3 W |
standard VESA | 100 x 100 mm | gwarancja | 3 lata |
Aktualna oferta monitorów w sklepie kuzniewski.pl
Firma AOC zalicza monitor Q3277PQU do serii Pro-line, dedykując go tym samym do zastosowań profesjonalnych. Trochę kłóci się z tym jego stylistyka - zarówno ramka ekranu, jak i podstawa wykonane są z błyszczących materiałów w kolorze czarnego lakieru fortepianowego ze srebrnymi akcentami o wzorze przypominającym szczotkowane aluminium. W połączeniu ze stosunkowo wąską ramką ekranu wygląda to efektownie, ale w przestrzeni biurowej lepiej sprawdzają się łatwe do utrzymania w czystości matowe materiały. Pewne zastrzeżenia budzi również solidność wykonania. Obudowa wyświetlacza jest odpowiednio sztywna, ale już noga skrzypi i uginania się przy każdym dotknięciu monitora, sprawiając wrażenie, że 32 cale to dla niej naprawdę sporo. Przypomnijmy, że Q3277PQU waży ponad 11 kilogramów.
Na pochwałę zasługują za to szerokie możliwości regulacji. Zaczyna się niezbyt zachęcająco, gdyż dysk wspomagający przekręcanie monitora na boki skryty jest pod sporą prostokątną stopką. Mamy więc wrażenie, że nie tyle obracamy monitor do boku, co przesuwamy go w całości. Wysokość ekranu możemy regulować o nawet 180 mm, a jego pochylenie w zakresie od -5 do + 24 stopni. Obecna jest też funkcja pivot, czyli ustawienie ekranu pionowo oraz możliwość powieszenia monitora na uchwycie VESA (po odkręceniu podstawy).
Cenioną, aczkolwiek rzadko spotykaną cechą w monitorach biurowych są proporcje obrazu 16:10 pozwalające na wyświetlenie większej ilości linii w pionie (jak np. w testowanym wcześniej monitorze Eizo EV2455). 32-calowy monitor AOC ma popularniejszy format 16:9, a większą przestrzeń roboczą uzyskano w nim dzięki rozdzielczości wyższej niż Full HD, czyli WQHD - 2560 x 1440. Umożliwia to otwarcie kilku okien aplikacji obok siebie. Pomyślano też o możliwości podłączenia kilu urządzeń i wyświetlaniu z nich obrazu jednocześnie dzięki funkcjom PiP (Picture in Picture) i PbP (Picture by Picture).
AOC Q3277PQU został wyekwipowany w spory zestaw portów. Z tyłu znajdziemy cztery wejścia obrazu - VGA, DVI, DisplayPort i HDMI z MHL - oraz wejście i wyjście audio. Prawy bok gości natomiast hub USB składający się z dwóch USB 3.0 i dwóch 2.0. Lista wyposażenia obejmuje również dwa głośniki o mocy 3 W każdy. Nie należy się po nich spodziewać cudów, ale jakość dźwięku jest na tyle dobra, że można je uznać za użyteczny dodatek.
Przyciski służące do regulacji ustawień ukryto w prawym narożniku dolnej krawędzi obudowy. Sterowane nimi menu OSD jest dosyć bogate i czytelne, a poruszać się po nim można w sposób intuicyjny.
Jak już wspomnieliśmy, matryca o przekątnej 32 cali ma rozdzielczość 2560 x 1440, co przekłada się na plamkę o wielkości 0,276 mm. Nie mamy powodów do narzekania na ostrość obrazu, a obszar roboczy pozwala na komfortowe korzystanie z kilku otwartych jednocześnie obok siebie okien programów. Matowa powierzchnia wyświetlacza to w tym segmencie obowiązujący standard. AOC chwali się wykorzystaniem hybrydowej technologii Flicker Free, dzięki czemu bez względu na ustawiony poziom jasności nie da się zauważyć efektu migotania podświetlenia.
matryca:
zakres kolorów:
| szczegółowy pomiar: | kąty widzenia ekranu: |
Jasność wyświetlacza osiąga deklarowany przez producenta poziom 300 cd/m2. Większą uwagę zwraca jednak wysoka równomierność podświetlenia na sporym przecież panelu. Do jego produkcji wykorzystano zapewniającą szerokie katy widzenia technologię AMVA, konkurencyjną w stosunku do popularniejszego IPS. Również dzięki temu kontrast i głębokość czerni osiągają wyróżniające się wartości. AOC postarało się także o gamut pokrywający w 100% paletę barw sRGB.
Jak widać, matryca Q3277PQU sprawdzi się dobrze nie tylko w pracy biurowej, ale i w półprofesjonalnej obróbce obrazu. Na panelu AMVA bardzo apetycznie prezentują się również filmy. Pomimo deklarowanego przez producenta czasu reakcji wynoszącego 4 ms nie należy spodziewać się zbyt wiele w grach, zwłaszcza tych, w których rozgrywka jest wyjątkowo dynamiczna. Chociaż nie każdy dostrzega efekt smużenia, znajdą się pewnie takie osoby, którym zepsuje on radość z gry.
AOC Q3277PQU to jeden z najtańszych monitorów o rozdzielczości WQHD i przekątnej wynoszącej 32 cale. Oferuje przy tym szeroki zakres regulacji, bogate wyposażenie w złącza oraz przyjazną dla wzroku matrycę AMVA. Producent oszczędził za to trochę na materiałach wykończeniowych - obudowa wygląda efektownie, ale łatwo się brudzi, a przeciętnie solidna stopa sprawia wrażenie, jak gdyby dźwiganie tak dużego wyświetlacza sprawiało jej pewną trudność.
Tak duży monitor sprawdzi się podczas długich godzin spędzonych w biurze, o ile będziemy w stanie ustawić go w odpowiedniej - większej niż zazwyczaj - odległości od siebie. Bogata paleta barw pozwala też niezobowiązująco pomyśleć o edycji grafiki, a wysoki poziom kontrastu zachęca do wykorzystania produktu AOC do projekcji filmowych.
Autor recenzji: Mateusz Stach
Więcej recenzji akcesoriów
Aktualna oferta monitorów monitorów w sklepie kuzniewski.pl
Zapraszamy również do zapoznania z monitorami AOC dla graczy w sklepie gameragon.pl