Asus ROG Strix GL502VM – wydajne 15 cali o oryginalnej stylistyce

b

Słowo wstępu

Nie tak dawno testowaliśmy innego przedstawiciela rodziny ROG Strix - model GL553VD, który okazał się całkiem przyjemnym notebookiem. Tym razem na warsztat trafił smuklejszy i jednocześnie wydajniejszy przedstawiciel tej serii, choć stylistycznie oba laptopy są do siebie dość podobne. 15-calowy GL502VM stanowi konkurencję dla MSI serii GS, jednak podobieństwa kończą się na zbliżonej konfiguracji. Asus potrafi zadbać o to, żeby ich laptopy stanowiły całkiem niezłe urozmaicenie rynku sprzętu dla graczy, co bohater recenzji również zaakcentował.

Recenzja tego modelu trafiła również do działu Wideo.lab.

Specyfikacja techniczna

Asus ROG Strix GL502VM

segmentnotebook gamingowywymiary i waga390 x 256 x 24 mm
2,54 kg - waga z baterią
756 g - zasilacz
procesor

Intel Core i7 7700HQ
4 rdzenie, 8 wątków
od 2,8 do 3,8 GHz
6 MB cache, 14 nm
TDP - 45 W

układ graficznyNVIDIA GeForce GTX 1060
6 GB GDDR5
system operacyjnyWindows 10 Home, 64-bitekran15,6 cala, 1920 x 1080 - Full HD
matryca matowa, IPS
LG Philips LP156WF6-SPB6
nośnik danych

128 GB, SSD, M.2, SATA
SanDisk SD8SNAT128G1002
1 TB, HDD, 2,5", 7200 rpm
TOSHIBA MQ01ABD100

pamięć RAM

12 GB, DDR4
maks. 24 GB, 8GB wlutowane

wybór złączy

3x USB 3.0
USB typu C
HDMI
mini-DisplayPort
LAN
audio in/out

komunikacja

LAN - Realtek RTL8168/8111
WLAN
- Intel Dual Band AC 8260
Bluetooth 4.2

napęd optyczny---
akumulator64 Wh
Li-Ion, 6-komorowy
bezpieczeństwo ---
wyposażenie dodatkowe

podświetlana klawiatura

wyposażenie opcjonalneekran 4K lub Full HD 120 Hz
gwarancja2 lata

 

 

 

Pełna oferta notebooków gamingowych Asus ROG Strix GL502 dostępna w sklepie GameRagon.pl.

Obudowa i solidność wykonania

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, GL502VDM bardzo przypomina testowanego już przez nas innego notebooka z tej serii. Ich cechą wspólną jest korpus wykonany z dość twardego tworzywa oraz dekiel wzmocniony aluminiowym panelem. Zarówno na pulpicie roboczym, jak i na klapie nie zabrakło charakterystycznej dla komputerów Asus szczotkowanej faktury oraz jaskrawo pomarańczowych detali w postaci skośnych pasów i logo Republic of Gamers. Głęboką czerń pulpitu przełamano krzykliwą pomarańczą obecną na osłonie głośników, ramce touchpada oraz na oznaczeniach klawiszy. Pierwszą rzeczą rzucającą się w oczy po otwarciu klapy Strixa są wściekle jaskrawe przyciski WSAD. Jak można się domyślić, także one mają kolor cytrusów jednoznacznie zwiastujących w naszym kraju zbliżające się Boże Narodzenie.

Asus przygotował także szarą wersję kolorystyczną, którą nazwał Armor Titanium. Jest ona bardziej stonowana kolorystycznie i stanowi atrakcyjniejsze rozwiązanie, jeżeli jesteśmy uczuleni na przesadnie pastelowe kolory.

 

 

Spasowanie wszystkich części obudowy laptopa prezentuje się całkiem nieźle. Miejsca, gdzie łączą się poszczególne elementy, są co prawda wyraźnie widoczne, ale dopasowane na tyle dokładnie, że biorąc laptopa do ręki, nie uświadczymy budzących bojaźń zgrzytów i trzeszczenia obudowy. Warto też docenić wytrzymałość podnadgarstnika na nacisk, ponieważ materiał ugina się dopiero pod mocnym naciskiem. Podobnie prezentuje się pokrywa komputera - jest dość sztywna i nawet w trakcie mocniejszego naciskania na jej środek na ekranie nie dało się zauważyć powstających zakłóceń. Zawiasy nie odstają jakością od wspomnianych wyżej elementów. Ekran trzyma się na nich bardzo pewnie, a sprężyny ich mechanizmu pozwalają na otwarcie notebooka bez potrzeby przytrzymywania korpusu komputera.

Pozytywne zaskoczenie dotyczy także rozmieszczenia portów, które docenią osoby prawo- i leworęczne. Na wybór złączy również nie można narzekać. Dostępne z lewej strony USB 3.0, USB typu C, HDMI, gniazdo RJ-45 i mini-DisplayPort, a do tego USB 3.0 i gniazdo jack ulokowane prawej strony pozwolą na podłączenie wszystkich niezbędnych graczowi peryferiów i przewodów.

 

Osprzęt i głośniki

Bardzo schludnie wkomponowana w pulpit roboczy klawiatura posiada nieco bardziej płaski skok klawiszy niż GL553VD i wydaje się on także trochę twardszy, choć odpowiedź jest należycie sprężysta. To wszystko sprawia, że pisanie oraz granie na laptopie jest całkiem wygodne. Podoba nam się także nieco futurystyczna i wyraźna czcionka obecna na płytkach klawiszy oraz gładki i przyjemny w dotyku materiał, z którego są wykonane. W GL502VM nie uświadczymy wielobarwnego podświetlenia klawiszy, gdyż zainstalowane pod klawiszami diody świecą wyłącznie światłem czerwonym. Nie jest to jednak agresywna czerwień, przez co nie kłóci się z pozostałymi detalami laptopa.

 

klawa_gl502

 

Wkomponowany w środek pulpitu gładzik posiada dwie twarze. Z jednej strony jego plastikowa płytka jest bardzo gładka i jej powierzchnia nie stanowi dla naszych palców żadnego oporu, z drugiej zaś - im bliżej zintegrowanych przycisków, tym tafla staje się coraz chybotliwsza, co nie wpływa korzystnie na komfort pracy z touchpadem. Przyciski można natomiast pochwalić za przyjemny, dobrze wyważony klik.

 

 

Mimo że testowany laptop jest sprzętem stricte gamingowym, to jakością oferowanego przez głośniki dźwięku nie daje nam tego odczuć. W połowie skali grają dość cicho, a przy maksymalnej głośności w uszy mogą kłuć nieco zbyt agresywne wysokie tony. Na szczęście za pomocą aplikacji Sonic Studio II można ten stan rzeczy nieco skorygować. Znajdziemy tam opcje odpowiedzialne między innymi za podbicie basu oraz prosty equalizer z gotowymi ustawieniami. W trakcie testów nie zdarzyło się, żeby przy jakimkolwiek ustawieniu głośniki zniekształcały dźwięk, co można zaliczyć na plus.

Ekran

W testowanym Asusie 15,6-calowy ekran wykonano w technologii IPS, a co za tym idzie - mamy do czynienia z szerokimi kątami widzenia oraz przyjemnym dla oka kontrastem. Luminacja wynosząca 298 cd/m2 w połączeniu z bardzo przyzwoitym odwzorowaniem kolorów skali sRGB wynoszącym 92% daje w efekcie miły oku obraz. Dla tego modelu Tajwańczycy przygotowali jeszcze dwie alternatywy: ekran IPS o rozdzielczości 4K oraz TN-kę o częstotliwości odświeżania wynoszącej 120 Hz.

 

matryca:

  • luminancja - 298 cd/m2
  • kontrast - 780:1
  • czerń - 0,38 cd/m2

zakres kolorów:

  • sRGB - 92%
  • NTSC - 66%
  • AdobeRGB - 71%

szczegółowy pomiar:

luminacja_gl502vm

kąty widzenia ekranu:

katy_matrycy_gl502vm

Testy wydajności ogólnej i graficznej

Asus wyposażył GL502VM w CPU, który bardzo często można znaleźć w laptopach gamingowych nie tylko z tej półki cenowej, ale również z wyższego segmentu. Intel Core i7 7700HQ posiada cztery fizyczne rdzenie, a dzięki wsparciu dla technologii Hyper-Threading potrafi liczyć jednocześnie do ośmiu wątków. To przekłada się na wysoką wydajność w grach oraz innych aplikacjach, które do płynnego działania potrzebują czterordzeniowego CPU. Dzięki taktowaniu wynoszącym bazowo 2,8 GHz i przyspieszającym w trybie Turbo Boost aż o 1 GHz procesorowi udało się wygenerować w teście Cinebench 11.5 aż 8,14 punktu.

Niecodziennie jak na tego typu sprzęt prezentuje się rozwiązanie kwestii pamięci operacyjnej. Laptop posiada wlutowane 8 GB RAM oraz jedno gniazdo SODIMM, do którego dostaniemy się, zdejmując spód obudowy. W efekcie Asus ROG Strix GL502VM może zostać wyposażony w maksymalnie 24 GB RAM, co i tak jest ilością w zupełności wystarczającą do wygodnego grania nawet w najbardziej zasobożerne produkcje.

 

 

 

 

NVIDIA GeForce GTX 1060 stał się bardzo popularną grafiką, oferującą rewelacyjny stosunek wydajności do ceny. Następca GTX-a 960M oferuje wydajność wyższą niż GeForce GTX 980M, który jeszcze rok temu był najmocniejszy mobilnym układem graficznym. Rdzeń taktowany z częstotliwością 1405 MHz (osiągający 1671 MHz w trybie Boost) oraz 6 GB GDDR5 pozwala na wygenerowanie 50 klatek na sekundę w Wiedźminie 3 na maksymalnych ustawieniach i rozdzielczości Full HD. Mass Effect: Andromeda na ustawieniach Ultra uraczyła nas tylko dwiema klatkami mniej. Wydajność graficzna jest wystarczająca, aby móc połączyć Asusa z goglami VR.

 

 

Tym razem postawiono na prędkość dysku zamiast na jego pojemność. W testowanym modelu zainstalowano nośnik SSD w postaci karty M.2 SATA, a 128 GB pojemności będzie w stanie pomieścić system, dokumenty oraz ulubioną grę. W Asusie znalazł się na szczęście również dodatkowy dysk na dane. Jest to nośnik HDD od Toshiby o pojemność 1 TB.

 

 

 

Kultura pracy

Ciepło generowane przez czterordzeniową "i-siódemkę" oraz GTX-a 1060 musi być szybko odprowadzane z wnętrza komputera, czym zajmuje się system Hyper Cool Duo-Copper składający się z zestawu dwóch miedzianych heat-pipe'ów oraz pary wentylatorów. Trzeba przyznać, że zestaw ten radzi sobie z rosnącą temperaturą CPU i GPU, nie pozwalając na przegrzewanie się obu jednostek, ale ceną za to jest słyszalny szum wiatraków, który może osiągnąć nawet 49 dB.

 

Obudowa w niektórych strefach potrafi się nagrzać. Dotyczy to głównie obszaru pulpitu znajdującego się pod matrycą, a także spodu obudowy, szczególnie w jej głębszym obszarze. Tam temperatury mogą dochodzić nawet do ponad 45 stopni Celsjusza, co raczej nie zachęca do grania z laptopem położonym na kolanach. Warto jednak zaznaczyć, iż podnadgarstnik przez cały czas pozostaje chłodny, nie przekraczając w żadnym punkcie 25 stopni. Wskazania prezentują się dużo lepiej przy niewielkim obciążeniu grafiki oraz procesora. Wówczas najbardziej nagrzany obszar obudowy miał 34 stopnie Celsjusza, co jest temperaturą akceptowalną.

 

Temperatura obudowy

Pulpit - niewielkie obciążenie

temp_up_cold_gl502vm

Pulpit - duże obciążenie

temp_up_hot_gl502vm

Spód - niewielkie obciążenie

temp_bottom_cold_gl502vm

Spód - duże obciążenie

temp_bottom_hot_gl502vm

Czas pracy na baterii

Asus ROG Strix GL502VM notebookiem ultramobilnym nie jest, dlatego nie spodziewaliśmy się zbyt długich przebiegów na wbudowanym akumulatorze. Jednak 64-watogodzinna bateria złożona z sześciu komór zaoferowała nam prawie pięć godzin pracy z przeglądarką internetową, ponad trzy godziny pracy z pakietem Office oraz przeszło godzinę działania w trybie wysokiego obciążenia podzespołów. Nie są to wyniki spektakularne, ale zadowalające - jak najbardziej.

 

 

Ocena i podsumowanie

ocena_gl502vm

Prawdę powiedziawszy, Asus ROG Strix GL502VM nie zrobił na nas spektakularnego wrażenia, ale nie zmienia to faktu, że jest to całkiem niezły sprzęt dla gracza. Niewyróżniający się pod względem wyposażenia czy dostępnych konfiguracji, ale przyzwoity. Nie można mu odmówić wysokiej wydajności, możliwości obsługi dwóch dysków oraz dobrej klawiatury. Problem w tym, że takich laptopów na rynku nie brakuje. Dlaczego więc zdecydować się na zakup GL502VM? Może ze względu na bardzo dobre rozmieszczenie portów i gniazd, a może z powodu całkiem niezłej matrycy? Być może ktoś doceni solidność notebooka, a ktoś inny jego relatywnie niewielkie gabaryty. Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie, a my mamy nadzieję, że ta recenzja dostarczyła niezbędnych argumentów przemawiających "za" lub "przeciw".

 

Mocne strony:

  • wytrzymała i całkiem zgrabna obudowa
  • dwie wersje kolorystyczne
  • przemyślane rozlokowanie gniazd
  • wysokiej klasy matryca IPS Full HD
  • zadowalający czas pracy na baterii
  • niezła klawiatura

Słabe strony:

  • przeciętne głośniki
  • jedno gniazdo na RAM
  • nieco niewygodny touchpad

 

Autor recenzji: Krzysztof Grzegorowski

 

Więcej recenzji notebooków gamingowych i multimedialnych

 

Pełna oferta notebooków gamingowych Asus ROG Strix GL502 dostępna w sklepie GameRagon.pl

gameragon_sklep