Iiyama GB2488HSU-B3 – monitor 144 Hz z FreeSync 24 marca 2017 | Zespół lab-kuzniewski.pl
Po monitorach biurowych przyszedł czas na sprawdzenie, co reprezentują sobą ekrany przeznaczone dla graczy - jako premierowego przedstawiciela tego segmentu wybraliśmy w naszym labie Iiyama G-Master GB2488HSU-B3. Na pierwszy rzut oka jego parametry wywołują tylko wzruszenie ramion. 24 cale? Full HD? Matryca TN? Przy tworzeniu sprzętu do gier, który ma mieć w miarę atrakcyjną cenę, trzeba jednak pójść na pewne kompromisy i skupić się na tym, co najważniejsze. Panele TN nie od dziś cechuje krótki czas reakcji minimalizujący efekt smużenia, poza tym częstotliwość odświeżania w opisywanym modelu to aż 144 Hz, a gdy dysponujemy grafiką AMD, to możemy dodatkowo skorzystać z synchronizacji FreeSync, która wyeliminuje zrywanie klatek.
Wszystko to służyć ma jak najpłynniejszemu wyświetlaniu obrazu, dzięki czemu nawet w najdynamiczniejszej rozgrywce będziemy w stanie obserwować rozwój wydarzeń i odpowiednio szybko na nie reagować.
Iiyama G-Master GB2488HSU-B3
segment | monitor dla graczy | wymiary i waga | 568 x 388-518 x 230 mm waga: 5,6 kg |
matryca | 24 cale, Full HD 1920 x 1080 (16:9) | wybór złączy | 2 x HDMI |
czas reakcji | 1 ms (Gray-to-gray) | głośniki | 2 x 3 W |
standard VESA | 100 x 100 mm | gwarancja | 2 lata |
Aktualna oferta monitorów Iiyama w sklepie gameragon.pl
24-calowy monitor nie zdradza swojego przeznaczenia kolorowymi akcentami czy agresywną stylistyką. Obudowa o prostych liniach wykonana jest w większości z czarnego matowego tworzywa i jedynym żywszym elementem jest tu srebrny front podstawy. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, a dobrze dobrana waga stopy sprawia, że stabilnie utrzymuje ona wyświetlacz i nie skrzypi zbytnio, gdy zmieniamy ustawienia.
Monitor G-Master został stworzony z myślą o graczach, ale i oni po kilku godzinach siedzenia przed komputerem potrafią docenić nie tylko odpowiednie parametry matrycy, ale też wysoki poziom ergonomii. Cieszy więc, że w GB2488HSU-B3 ustawimy wysokość ekranu, jego pochylenie, a w razie potrzeby obrócimy go w lewo lub prawo o 45 stopni. Dostępne są również bardziej zaawansowane funkcje, jak kompatybilność z uchwytami w standardzie VESA czy pivot, czyli obrócenie ekranu o 90 stopni. Ta ostatnia opcja ceniona jest przede wszystkim w pracy biurowej, ale i wśród graczy mogą znaleźć się osoby, które myślą o stworzeniu stanowiska wielomonitorowego składającego się z trzech stojących pionowo wyświetlaczy.
W przeciwieństwie do wcześniej testowanych monitorów Iiyama opisywany model nie zaskakuje podstawowymi parametrami. Proporcje 16:9 i rozdzielczość Full HD (1920 x 1080) to najczęściej spotykany obecnie zestaw. Takie nagromadzenie pikseli przekłada się na odpowiednią liczbę klatek generowanych przez współczesne karty graficzne i na 24-calowym ekranie zapewnia odpowiednio ostry obraz.
Nie oszczędzano na złączach, dzięki czemu z tyłu monitora znajdziemy DVI, dwa HDMI i Display Port, a po lewej stronie hub USB i gniazda audio. Bliżej górnej krawędzi zamontowane są dwa głośniki o mocy 3 W. Nie oczekujmy od nich cudów, ale gdy nie ma pod ręką zewnętrznych głośników, można spokojnie wykorzystać wbudowany zestaw audio jako odtwarzacz dźwięków z np. komunikatora internetowego.
Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy, zastosowane w monitorze Iiyama technologie mają przede wszystkim służyć jak najpełniejszym doznaniom podczas rozgrywki w dynamicznych grach. Matryca TN zapewnia czas reakcji na poziomie 1ms, a częstotliwość odświeżania 144 Hz przekłada się na niezrównaną płynność animacji. Wystarczy chwila zabawy np. w War Thunder, by nawet zupełny laik dostrzegł istotną różnicę w stosunku do standardowych matryc z odświeżaniem 60 Hz. Niedowiarków przekonać może również przeprowadzenie popularnego testu UFO, który bardzo ładnie prezentuje różnice w odświeżaniu.
Producent postanowił do tego zestawu dorzucić też kompatybilność z technologią AMD FreeSync. To konkurujące z G-Sync od NVIDII rozwiązanie pozwalające wyeliminować problemy powstające ze względu na brak synchronizacji pomiędzy odświeżaniem obrazu w monitorze a tym, z jaką częstotliwością klatki obrazu są generowane przez kartę graficzną. Dokładniejszy opis tych technologii pojawi się w osobnym artykule. Podobnie jak znany wcześniej V-Sync, rozwiązanie FreeSync ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest konieczność korzystania z kart graficznych AMD, mniej popularnych i uważanych za mniej wydajne niż układy NVIDIA. W każdym razie zakup monitora Iiyama opisywanego w niniejszej recenzji jest atrakcyjny dla graczy, nawet gdy nie zamierzają oni lub nie są w stanie skorzystać z synchronizacji obrazu. Wspomniane wcześniej 144 Hz odświeżania czy krótki czas reakcji są wystarczająco kuszące.
matryca:
zakres kolorów:
| szczegółowy pomiar: | kąty widzenia ekranu: |
Jak już wspomnieliśmy, by osiągnąć krótki czas reakcji, sięgnięto po panel w technologii TN. Przekłada się to na ograniczenie użytecznego zakresu kątów widzenia bardziej niż w matrycach typu IPS. Patrząc na ekran pod nieoptymalnym kątem, dostrzeżemy charakterystyczne zjawisko przekłamywania kolorów. W monitorze Iiyama GB2488HSU-B3 skala tego zjawiska jest na tyle niewielka, że wielu użytkowników będzie w stanie je zaakceptować. Pozostałe parametry takie jak odwzorowanie kolorów, kontrast czy jasność wypadają już naprawdę dobrze. Można więc powiedzieć, że o ile opisywany monitor raczej nie trafi w gusta grafików, to pociechę z niego będziemy mieć nie tylko w dynamicznych grach. Nasze oczy ucieszy też wsparcie dla funkcji redukcji niebieskiego światła i Flicker free (brak efektu migotania).
Iiyama G-Master GB2488HSU-B3 rywalizuje z wieloma konkurentami o względy graczy ceniących krótki czas reakcji matrycy oraz odświeżanie 144 Hz i pomimo umiarkowanej ceny wcale nie jest to najtańsza propozycja. Japoński producent stara się przekonać do swojego produktu również dobrą jakością wykonania, dużymi możliwościami regulacji, kompatybilnością z FreeSync czy dobrymi parametrami obrazu jak kontrast, jasność czy odwzorowanie kolorów. Tradycyjnie słabszą stroną panelu TN są nieco ograniczone kąty widzenia.
Wahających się przekonać może bogaty zestaw kabli w pudełku (DVI, DisplayPort, USB, audio) czy gwarancja wymiany egzemplarza na nowy, jeżeli w ciągu pierwszych 30 dni użytkowania znajdziemy martwy piksel.
Mocne strony:
| Słabe strony:
|
Autor recenzji: Mateusz Stach
Więcej recenzji akcesoriów
Aktualna oferta monitorów Iiyama dla graczy w sklepie gameragon.pl