Lenovo ThinkPad E560 – solidny sprzęt dla biura
4 listopada 2016 | Krzysztof Grzegorowski Słowo wstępu
W segmencie podstawowych notebooków biznesowych Lenovo zajmuje wysoką pozycję, którą osiągnęło dzięki urządzeniom najpierw znajdującym się w serii ThinkPad Edge, a obecnie przemianowanej na ThinkPad E, co symbolicznie jeszcze bardziej zaakcentowało biznesowe przeznaczenie komputerów. Mimo że ThinkPad E jest najmniej zaawansowaną linią notebooków biznesowych Lenovo, to nie ma powodów, aby z góry traktować ten sprzęt mniej poważnie od notebooków serii ThinkPad L lub T.
ThinkPad E560 nie posiada co prawda klasycznego złącza stacji dokującej pod spodem obudowy (zamiast niego ma gniazdo OneLink) ani dwóch baterii, ale do codziennej pracy biurowo-administracyjnej oraz innych zadań niewymagających mocarnych podzespołów nadaje się świetnie, a przy tym jest atrakcyjny cenowo. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się jednej z najbardziej podstawowych konfiguracji ThinkPada E560 i przy okazji postaramy odpowiedzieć na standardowe pytanie: "Czy warto?"
Lenovo ThinkPad E560
segment | notebook biznesowy | wymiary i waga | 377 x 255 x 27 mm 2,32 kg - waga z baterią 281 g - zasilacz 296 g - bateria |
procesor | Intel Core i3 6100U | układ graficzny | Intel HD 520 |
system operacyjny | Windows 7 Professional, 64-bit | ekran | 15,6 cala, 1366 x 768 - HD matryca TN, matowa LEN40B0 |
nośnik danych | 128 GB SSD, 2,5'' , SATA III | pamięć RAM | 4 GB, DDR3L |
wybór złączy | 3x USB 3.0 | komunikacja | WLAN - Intel DB AC 3165 |
napęd optyczny | DVD +/- RW | akumulator | 48 Wh |
bezpieczeństwo | moduł szyfrujący TPM czytnik linii papilarnych | wyposażenie dodatkowe | TrackPoint |
wyposażenie opcjonalne | stacja dokująca OneLink, kamera 3D Real Sense, głośniki JBL | gwarancja | 1 rok z możliwością rozszerzenia |
Aktualna oferta notebooków Lenovo ThinkPad E560 w sklepie kuzniewski.pl
Lenovo pokazuje, że nie trzeba wstydzić się obudowy z tworzyw sztucznych, gdyż ta w E560 prezentuje się elegancko, a nawet gdyby pozbawić ją logo producenta, to i tak nie pozostawiałaby wątpliwości co do tego, kto ją stworzył. Lenovo nie zmieniało nic w swojej klasycznej stylistyce, dlatego, oprócz czerwonych detali na przyciskach touchpada i czerwonym TrackPoincie, na obudowie (pulpit oraz klapa laptopa) znajdziemy równie charakterystyczny dla Lenovo srebrny napis ThinkPad, ozdobiony czerwonym LED-em spełniającym rolę kropki nad "i". Gładka faktura na pulpicie oraz pokrywie matrycy stroni od śladów przypadkowych muśnięć palców, więc obudowa w barwie ciemnego grafitu nie będzie wymagać częstego czyszczenia. Ramka wokół matrycy ma fakturę nieco bardziej chropowatą, podobnie jak spód laptopa. Dolna pokrywa posiada ponadto klapki serwisowe umożliwiające łatwy dostęp do przestrzeni dyskowej oraz slotów SO-DIMM, co ułatwi wymianę podzespołów.
Lenovo należy się pochwała za jakość materiałów sztucznych użytych do stworzenia kadłuba ThinkPada E560. Obudowa nie tylko dobrze wygląda, ale jest też wytrzymała. Pod mocniejszym naciskiem ustępuje tylko po prawej stronie touchpada, jednak nie jest to sytuacja, w której mamy wrażenie, że zaraz coś pęknie. Po prostu w tym miejscu obudowa jest nieco gorzej podparta niż w pozostałych miejscach, które cechuje naprawdę duża odporność na ucisk. Matryca laptopa również jest dobrze chroniona, a niewielkie artefakty wywołuje dopiero mocniejsze uciskanie na dekiel. Zawiasy bardzo pewnie trzymają ekran w wybranej przez nas pozycji, tak więc nie musimy obawiać się o przypadkowe odchylanie się monitora. Ich siła powoduje, że chcąc otworzyć laptopa, będzie trzeba przytrzymać go drugą ręką. Użytkownik z pewnością nie będzie narzekał na spasowanie materiałów, gdyż widać, że Lenovo potraktowało tę kwestię poważnie. Elementy są ze sobą połączone bardzo dobrze, tak więc nie ma mowy o jakichkolwiek szparach czy trzeszczeniu obudowy.
Rozmieszczenie i wybór portów raczej nie rzuci użytkownika na kolana, ale też nie będzie wywoływać permanentnej irytacji. Lewa strona notebooka jest niemal w połowie wykorzystana przez wylot powietrza układu chłodzenia, ale starczyło miejsca na złącze RJ-45, wyjście VGA oraz HDMI, a także dwa porty USB 3.0. Przy tylnej krawędzi znajduje się miejsce dla linki zabezpieczającej przed kradzieżą. Z prawej strony umieszczono gniazdo OneLink, dzielące zasilanie z możliwością podłączenia stacji dokującej kompatybilnej z tym gniazdem. Oprócz niego znajduje się tam port USB oraz słuchawkowo-mikrofonowe gniazdo jack. Niewielka liczba portów z tej strony jest spowodowana obecnością napędu DVD.
ThinkPady, niezależnie od serii, wyposażone są w świetną klawiaturę o przyjemnym, bardzo dobrze zbalansowanym skoku klawiszy oraz jego optymalnej głębokości. Klawiatura E560 również posiada wszystkie te cechy, co sprawia, że pracuje się na niej naprawdę przyjemnie. Czarne płytki wykonane są z lekko chropowatego tworzywa, które, co prawda, nie jest aż tak miłe w dotyku jak klawiatura w ThinkPadach serii T lub X1 Carbon, ale i tak sprawia, że nie odczujemy dyskomfortu płynącego z doznań opuszków naszych palców. Klawiatura jest odporna na zachlapania, ale nie posiada podświetlenia. Praktycznym dodatkiem są cztery klawisze znajdujące się nad częścią numeryczną. Pierwszy z nich uruchamia kalkulator, drugi blokuje dostęp do komputera poprzez wyjście do ekranu logowania, trzeci otwiera domyślną przeglądarkę, a wciskając ostatni, błyskawicznie otworzymy "Mój komputer". Pomiędzy klawisze G, H i B wpisany jest czerwony grzybek TrackPointa.
Touchpad znajdujący się na wyposażeniu E560 posiada płytkę, po której palce ślizgają się bez oporu, jednak zintegrowane z nią przyciski nie są specjalnie wygodnym rozwiązaniem, gdyż chcąc kliknąć w wybrany obiekt, nieopatrznie możemy zmienić położenie kursora. Podobnie nie każdemu może spodobać się traktowanie całej płytki jak przycisku lewego kliku. Na szczęście nad touchpadem znajdują się osobne klawisze dla TrackPointa. Te są bardzo wygodne w użytkowaniu, mają lekki, sprężysty i przyjemny skok, a korzystanie z nich jest wygodniejsze.
Lenovo wyposażyło ThinkPada E560 w całkiem niezłe głośniki. Umieszczono je nad klawiaturą i przykryto drobna siateczką schludnie komponującą się z całością pulpitu roboczego. Ich dźwięk jest dobrze wyważony, tak więc przy 50% skali nie uświadczymy agresywnych sopranów ani trzeszczących basów. Podkręcenie głośności przyniosło pozytywne wrażenia - nawet przy 100% skali dochodzący nas dźwięk był naprawdę przyjemny dla ucha, tak więc laptop sprawdzi się jako narzędzie do odtwarzania muzyki i filmów.
Lenovo wyposażyło model E560 w skaner linii papilarnych oraz moduł TPM, czyli podstawowy zestaw zabezpieczeń chroniących przechowywane dane.
Model, który testowaliśmy, miał na wyposażeniu matrycę o przekątnej 15,6 cala generującą obraz w rozdzielczości HD. Panel TN cechowało niezłe podświetlenie, ale też niski kontrast i nasycenie czerni. Nie kryjemy, że jest to podstawowa wersja ekranu - Lenovo pomyślało o bardziej wymagających użytkownikach i dla nich przygotowało konfigurację wyposażoną w ekran IPS o rozdzielczości Full HD.
matryca:
zakres kolorów:
| szczegółowy pomiar: | kąty widzenia ekranu: |
Intel Core i3 6100U wlutowany w płytę główną ThinkPada E560 jest rozwiązaniem ekonomicznym, ale rdzeń CPU taktowany z częstotliwością 2,3 GHz ma wystarczającą moc, aby móc w pełni poradzić sobie z codzienną pracą z pakietem aplikacji biurowych, przeglądaniem Internetu oraz korzystaniem z multimediów. Notebook wyposażono ponadto w 4 GB pamięci operacyjnej typu DDR3L. Dwa sloty pozwalają na rozbudowanie RAM-u do 32 GB.
Testowany model pozbawiony był niezależnej grafiki Radeon R7 M370 od AMD, którą opcjonalnie oferuje Lenovo. Zintegrowana z procesorem grafika Intel HD 520 cechuje się podstawową funkcjonalnością i wydajnością, ale pozwala na obsłużenie dwóch zewnętrznych monitorów jednocześnie, które podłączymy za pomocą złączy HDMI oraz VGA.
Lenovo ThinkPad E560 posiada miejsce na jeden dysk 2,5-calowy. W zależności od potrzeb i zasobności portfela może to być klasyczny dysk magnetyczny HDD lub szybszy i bardziej odporny na wstrząsy dysk SSD. Testowany model posiadał 128-gigabajtowy nośnik SSD firmy SK hynix. Wyniki, które uzyskał w benchmarku AS SSD, można uznać za w pełni satysfakcjonujące.
Brak dodatkowego układu graficznego, dysk SSD zamiast klasycznego HDD oraz niskonapięciowy Core i3 sprawiają, że nawet w stanie wysokiego obciążenia podzespołów notebook zachowuje się cicho, tylko nieznacznie wychodząc głośnością poza tło otoczenia. To powoduje, że z notebooka będzie można swobodnie korzystać nawet w trakcie zebrań lub konferencji, gdyż nie będzie przeszkadzał pozostałym uczestnikom szumem generowanym przez wiatrak układu chłodzenia.
Laptop nie tylko jest cichy, ale również potrafi zachować chłodną obudowę. Nawet w stresie, tylko lewy dolny narożnik pulpitu roboczego nagrzał się do 31 stopni. Także spód obudowy był w tym miejscu najcieplejszy i osiągał temperaturę 30 stopni Celsjusza.
Temperatura obudowy
Pulpit - niewielkie obciążenie | Pulpit - duże obciążenie |
Spód - niewielkie obciążenie | Spód - duże obciążenie |
ThinkPad E560 wyposażony jest w akumulator o pojemności 48 Wh. Czas pracy na baterii prezentuje się fenomenalnie i pozwala na przeglądanie Internetu przez ponad 12 godzin. W stanie wysokiej wydajności notebook może pracować przez ponad 2,5 godziny, co powoduje, że osoby często zabierające komputer poza biuro nie będą zmuszone nosić ze sobą ładowarki i szukać wolnego gniazdka.
Lenovo ThinkPad E560 to notebook o klasycznym thinkpadowym designie i wytrzymałej obudowie, do tego odznaczający się świetną kulturą pracy i długim czasem pracy na akumulatorze. Co prawda ThinkPady serii E są uznawane za podstawowe notebooki biznesowe, ale bardzo łatwo można rozszerzyć ich funkcjonalność za pomocą opcjonalnej stacji dokującej OneLink. Testowana przez nas konfiguracja świetnie sprawdzała się w trakcie codziennej pracy z aplikacjami, z którymi biurowy pracownik ma codzienną styczność, a przy tym cała konfiguracja jest stosunkowo tania. Dodatkowo Lenovo stworzyło wiele konfiguracji ThinkPada E560 - także z ekranami IPS - co w tym segmencie nie jest częstym widokiem.
Mocne strony:
| Słabe strony:
|
Autor recenzji: Krzysztof Grzegorowski
Więcej recenzji notebooków profesjonalnych
Podstawowa konfiguracja do prostych zadań:
Procesor Intel Core i3, 4 GB RAM, dysk HDD 500 GB
Lenovo ThinkPad E560 20EVA004PB
Wydajniejszy zestaw z ekranem IPS:
Procesor Intel Core i5, 8 GB RAM, dysk SSD 256 GB
Lenovo ThinkPad E560 20EVX022PB
Procesor Intel Core i7, pojemny i szybki dysk SSD, niezależna grafika oraz ekran IPS
Procesor Intel Core i7, 16 GB RAM dysk SSD 512 GB, AMD Radeon R7 M370
Lenovo ThinkPad E560 20EQS188PB
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Lenovo ThinkPad E560 w sklepie kuzniewski.pl