Lenovo ThinkStation P410 – stacja robocza o wydajnej konfiguracji 7 lipca 2016 | Krzysztof Grzegorowski
Lenovo odświeżyło swoje desktopowe stacje robocze spod znaku ThinkStation P, ale też rozszerzyło ich ofertę o model pośredni pomiędzy ThinkStation P310 a P510. W ten sposób powstała maszyna o oznaczeniu P410 - wydajnościowo zbliżona do P510 i z możliwościami rozbudowy podobnymi do P310.
Wizualnie obudowy P410 i P310 w wersji Tower nie różnią się między sobą, tak więc obie posiadają objętość równą 25 litrów. Kubatura większego brata - P510 - wynosi już 36 litrów. P410 pozwala więc na sporą oszczędność miejsca.
Sercem Lenovo ThinkStation P410 jest jeden z profesjonalnych, bardzo wydajnych procesorów Intel Xeon E5 v4. To cztero-, sześcio- i ośmiordzeniowe jednostki o potężnej mocy obliczeniowej, które umożliwiają m.in. zainstalowanie pamięci operacyjnej z obsługą korekcji błędów ECC. Tą zaś dzięki czterem gniazdom DIMM można rozbudować do maksymalnie 128 GB w standardzie DDR4.
Komputer jest w stanie obsłużyć do dwóch specjalistycznych kart graficznych. W praktyce daje to możliwość zamontowania w gniazdach PCIe 3.0 x16 do dwóch układów nVidia Quadro M4000 lub NVS 810. Quadro M5000 działa wyłącznie w pojedynkę. Osoby nie potrzebujące aż tak dużej mocy obliczeniowej GPU mogą wybrać również słabsze grafiki - K420, K620 lub K1200. Oprócz nich możliwe jest skonfigurowanie P410 z jedną z kart nVidia NVS, przygotowanych z myślą o obsłudze wielu monitorów jednocześnie. Lenovo zapewnia użytkownikom pełną zgodność ich stacji roboczych ze specjalistycznym oprogramowaniem, potwierdzając to certyfikacją ISV.
ThinkStation P410 pozwala na stworzenie pojemnego magazynu na dane. Oprócz dwóch zatok, pozwalających na instalację dysków 3,5- lub 2,5-calowych HDD, SSD bądź hybrydowych, komputer można wyposażyć w dwa dodatkowe dyski dzięki zatokom Flex (jak Lenovo nazywa zatoki 5,25 cala). Miejsca te mogą zostać wyposażone m.in. w pełnowymiarowy dysk twardy lub napęd optyczny, jak też konfigurację mieszczącą napęd w formacie slim i dysk 3,5-calowy. Lenovo daje możliwość połączenia dysków w macierz RAID. Można też zastosować dyski SAS. Gniazda PCIe znajdujące się na płycie głównej pozwalają dodatkowo na instalację nośników M.2 PCIe.
Nowe oraz odświeżone stacje robocze od Lenovo zostały wyposażone w oprogramowanie Lenovo Performance Tuner. Mówiąc w skrócie - to rozwiązanie dostosowujące wydajność maszyny do potrzeb oprogramowania, z którym w danym momencie pracujemy. Producent ułatwia to poprzez predefiniowane ustawienia aplikacji.
Trzeba przyznać, że chińska korporacja po raz kolejny podniosła poprzeczkę pozostałym producentom, dodając do portfolio stacji roboczych piąty komputer. Zarówno Dell, HP, jak i Fujitsu nie posiadają w swojej ofercie workstacji "pośrednich", będących swoistym kompromisem pomiędzy gabarytami i ceną a ponadprzeciętną wydajnością.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą stacji roboczych Lenovo ThinkStation w sklepie kuzniewski.pl