Saelic Vidi G760 – wyższa klasa gamingu 19 sierpnia 2016 | Kuba Kutzmann
Lata doświadczeń na rynku IT i ciągłego rozwoju firmy kuzniewski.pl pozwoliły naszemu zespołowi na zdobycie szerokiej wiedzy na temat budowy i konfigurowania komputerów biznesowych. Aby w jeszcze większym stopniu wyjść naprzeciw potrzebom klientów, stworzyliśmy nową markę komputerów dla wymagających użytkowników. Saelic to notebooki oraz desktopy o dużej wydajności, a więc sprzęt gamingowy oraz stacje robocze dla osób oczekujących niezrównanych osiągów oraz stabilności działania. Siedemnastocalowy Saelic Vidi G760 jest laptopem o mocarnych podzespołach, który jednak dzięki biznesowej prezencji sprawdzi się również jako wydajny sprzęt do pracy.
Saelic Vidi G760
segment | notebook gamingowy | wymiary i waga | 417 x 287 x 30 mm 3,27 kg - waga z baterią 561 g - zasilacz |
procesor | Intel Core i7 6700HQ | układ graficzny | nVidia GeForce GTX 970M, 3 GB Intel HD 530 |
system operacyjny | Windows 10 Pro, 64-bit | ekran | 17,3 cala, 1920 x 1080 - Full HD LG Philips LP173WF4-SPD1 |
nośnik danych | 128 GB, SSD M.2 Samsung MZVPV128 | pamięć RAM | 16 GB, DDR4 |
wybór złączy | 4x USB 3.0 | komunikacja | WLAN - Intel DB AC 8260 LAN - Realtek RTL8168/8111 Bluetooth 4.0 |
napęd optyczny | --- | akumulator | 60 Wh Li-Poly, 6-komorowy |
bezpieczeństwo | czytnik linii papilarnych | wyposażenie dodatkowe | podświetlenie klawiatury |
wyposażenie opcjonalne | modem WWAN | gwarancja | 3 lata on-site |
Aktualna oferta notebooków Saelic Vidi G760 w sklepie kuzniewski.pl
Czarna i stosunkowo smukła bryła Saelica Vidi G760 z pewnością wyróżnia się stonowaną i elegancką stylistyką. Nowoczesna, geometryczna linia obudowy nie razi przy tym przesadną grubością - zrezygnowanie z napędu optycznego oraz przemyślane rozlokowanie podzespołów i chłodzenia umożliwiło taki manewr bez negatywnego wpływu na kulturę pracy komputera.
Pokrywę oraz część pulpitu wzmacniają panele ze szczotkowanego aluminium, które nie tylko usztywniły całą konstrukcję, lecz także podkreśliły wizualną klasę komputera. Jest to niestety materiał podatny na ślady po palcach, więc utrzymanie obudowy w czystości wymagać będzie od użytkownika nieco zachodu.
Pokrywa, pomimo sporego formatu, wyróżnia się oczekiwaną sztywnością i odpornością na wykrzywianie. Nacisk na jej środek nie wywołuje praktycznie żadnego efektu - aluminium ugina się w minimalnym stopniu, nie zakłócając pracującej matrycy. Sam ekran otacza ramka z matowego tworzywa, która jest dobrze spasowana i nie obawia się zarysowań oraz śladów po palcach.
Po zamknięciu pokrywa bardzo ściśle i mocno przylega do pulpitu, zwiększając bezpieczeństwo matrycy podczas transportu. Niewielkie wybrzuszenie na przedniej krawędzi pokrywy ułatwia jej podniesienie. Opór zawiasów dobrano optymalnie - ekran bardzo stabilnie utrzymuje swą pozycję, jednocześnie bez problemu otworzymy komputer jedną ręką.
Pulpit również robi wrażenie swą solidnością wykonania. Żaden element nie reaguje na nacisk, klawiatura jest dobrze podparta i nie ma tu mowy o efekcie "pływających klawiszy" podczas pisania, który dotyka większe laptopy o niewystarczającym podparciu tej części obudowy.
Notebook może także pochwalić się rozbudowanym wyborem portów. Na tyle ulokowano gniazdo zasilania oraz jedno USB - dzięki temu przewody zasilacza oraz np. myszy nie będą zabierać nam potrzebnej przestrzeni na biurku. Na bok prawy trafiły trzy cyfrowe wyjścia obrazu (HDMI i zdublowany mini-DisplayPort). Pozostałe porty, czyli dwa kolejne gniazda USB, LAN oraz trzy gniazda audio, znajdziemy na boku prawym. Z takim zestawem notebook sprosta potrzebom nawet bardzo rozbudowanego stanowiska pracy.
Saelic Vidi G760 nie zawodzi także w kwestii rozbudowy. W jego wnętrzu znajdziemy bowiem miejsce na aż cztery dyski twarde - dwa 2,5-calowe oraz dwa SSD w formie karty M.2. Sprzyja to tworzeniu konfiguracji przystosowanych do potrzeb profesjonalistów oraz doświadczonych graczy, tym bardziej że notebook obsługuje rozwiązania oparte o RAID. Wielu użytkowników doceni również możliwość wyposażenia notebooka w 64 GB pamięci DDR4.
Klawiatura sprawdzi się zarówno przy wirtualnej demolce, jak i podczas pracy z tekstem. Duże i wyraźnie rozdzielone przyciski cechuje bowiem dobrze wyczuwalny skok z wyraźnym, sprężystym oporem - gracze z pewnością będą usatysfakcjonowani. Sprawdzony układ oraz białe podświetlenie o pięciostopniowej regulacji pozwolą na wielogodzinną, komfortową pracę z Wordem. Nie zabrakło także pełnowymiarowego bloku numerycznego ułatwiającego wprowadzanie danych liczbowych.
W sprzęcie tego formatu i klasy touchpad nie jest zbyt istotnym elementem, jednak zamontowane w tym modelu rozwiązanie na pewno przyda się w krytycznych momentach. Touchpad ma dość spory rozmiar - płytka osadzona została w lekkim wgłębieniu, od reszty pulpitu odróżnia ją także gładka i zarazem delikatnie matowa powierzchnia. Obsługa gestów oraz wysoka precyzja touchpada ułatwi szybkie i wygodne nawigowanie wskaźnikiem oraz zarządzanie zawartością ekranu. Duże fizyczne przyciski o przyjemnie głębokim kliku zostały rozdzielone czytnikiem linii papilarnych.
Również w kwestii możliwości dźwiękowych Saelic Vidi G760 wybija się ponad przeciętność. Ulokowane nad klawiaturą głośniki oraz skryty na spodzie subwoofer to działo marki znanej z tworzenia zaawansowanych systemów głośnikowych - Onkyo. Dzięki takiej lokalizacji głośników dźwięk dociera do nas nieprzytłumiony i donośny. Głośniki dodatkowo wspiera oprogramowanie Sound Blaster X-Fi MB5 do regulacji barwy dźwięku. Tym sposobem Saelic Vidi G760 świetnie radzi sobie bez zewnętrznych głośników - dźwięk jest czysty, dopieszczony basem i pozwoli w komfortach warunkach obejrzeć film w większym gronie. Te wszystkie elementy zachęcają do wykorzystania notebooka jako domowego centrum multimediów.
W notebookach gamingowych lub multimedialnych sprzętowe funkcje bezpieczeństwa zwykle nie wchodzą w grę i jesteśmy ograniczeni wyłącznie do rozwiązań software'owych. Może to być problemem, gdy taką maszynę wykorzystujemy do zadań służbowych i przechowujemy w niej wrażliwe i cenne dane. Z tego względu użytkowników profesjonalnych ucieszy ulokowany między przyciskami touchpada czytnik linii papilarnych, który utrudni dostęp do zasobów laptopa osobom niepowołanym.
Duży i dobrze podświetlony ekran o rozdzielczości Full HD wyróżnia się mocnym kontrastem oraz szerokimi kątami widzenia. To zasługa wykorzystania wysokiej klasy matrycy IPS - rozwiązanie stosowane i wymagane w sprzęcie z wyższej półki. Ekran oczywiście jest matowy, więc przy pracy lub zabawie nie będzie nam przeszkadzał irytujący efekt lustra. Dzięki wiernemu odwzorowaniu palety barw sRGB z ekranu będą także usatysfakcjonowani graficy i inny użytkownicy potrzebujący do pracy wysokiej jakości wyświetlanych treści.
matryca:
zakres kolorów:
| szczegółowy pomiar:
| kąty widzenia ekranu:
|
Aby notebook sprostał współczesnym grom oraz aplikacjom wymagającym dużej mocy obliczeniowej, potrzebne są mocne procesory. Testowany egzemplarz korzystał z czterordzeniowego CPU Intel Core i7 6700HQ z najnowszej generacji Skylake. Jest to obecnie najpopularniejszy i bardzo ceniony układ w sprzęcie ukierunkowanym na wydajność. Dzięki czterem fizycznym rdzeniom, wielowątkowości oraz wysokiemu taktowaniu notebook zachwyca więc osiągami - również w zastosowaniach profesjonalnych.
Mocarnemu procesorowi towarzyszy nieprzeciętny układ graficzny. Możliwości gamingowej grafiki nVidia GeForce GTX 970M niewątpliwie robią wrażenie - jej wydajność umożliwia płynną zabawę przy rozdzielczości Full HD i zachowaniu wysokich lub najwyższych ustawień graficznych. Prócz testów gamingowych sprawdziliśmy także jak Saelic Vidi G760 radzi sobie w zastosowaniach profesjonalnych. Jak widać po wynikach testów skupiających się na pracy w środowisku CAD i pokrewnym, nie brakuje aplikacji, którym Saelic w pełni sprosta. Tym sposobem notebook może być interesująca alternatywą dla mobilnej stacji roboczej. Notebook posiada także grafikę zintegrowaną z procesorem - dzięki niej komputer dłużej działa na własnym zasilaniu i będzie cichszy przy zadaniach biurowych.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, notebook pozwala na tworzenie rozbudowanych konfiguracji wielodyskowych. Testowany model korzystał z jednego nośnika danych - dysku SSD w formacie karty M.2. Dzięki obsłudze standardu NVMe czasy zapisu i odczytu danych robią naprawdę imponujące wrażenie. Możliwość wykorzystania do pracy zarówno nośników 2,5-calowych, jak i M.2 to cecha bardzo przydatna w zastosowaniach profesjonalnych.
Potężne podzespoły i stosunkowo smukła obudowa mogą budzić obawy co do kultury pracy notebooka. A niesłusznie, gdyż w jego wnętrzu znajdziemy aż trzy wentylatory dbające o szybkie i wydajne odprowadzenie ciepła z obudowy. Dwa chłodzą grafikę - ich szeroki radiator ma swoje ujście na tyle obudowy, więc ciepłe powietrze nie owiewa nam ręki. Trzeci pilnuje temperatury procesora i dzięki takiemu rozwiązaniu sprzęt lepiej dopasowuje pracę chłodzenia do rzeczywistych potrzeb. Przy niewielkim obciążeniu szmer układu chłodzenia bez problemu zamaskują odgłosy tła. Pełne wykorzystanie zasobów sprzętowych wymusza na wiatraczkach intensywniejszą pracę - szum nie osiąga jednak krytycznych wartości, a jego jednolite natężenie pozwala szybko o nim zapomnieć.
Temperatura obudowy również trzymana jest w ryzach. Przy typowych zadaniach biurowych całość pozostaje przyjemnie chłodna, natomiast pełne obciążenie i grafiki odczuwalnie podnosi temperaturę jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie grafiki i procesora. Najistotniejszy dla naszego komfortu pracy aluminiowy podnadgarstnik pozostanie przyjemnie chłodny.
Temperatura obudowy
Pulpit - niewielkie obciążenie
| Pulpit - duże obciążenie
|
Spód - niewielkie obciążenie
| Spód - duże obciążenie
|
Chociaż Saelic Vidi G760 jest dużym notebookiem i raczej nieczęsto będzie miał okazję pracować bez zasilacza, jego osiągi na wbudowanym akumulatorze są przyzwoite.
Saelic Vidi G760 to duży i wydajny sprzęt gamingowy, który dzięki stonowanej prezencji oraz obudowie z materiałów wysokiej jakości odnajdzie się także w środowisku korporacyjnym. W stosunkowo smukłej obudowie znalazły się nie tylko podzespoły najwyższej klasy, lecz także wydajne chłodzenie dbające o wysoką kulturę pracy notebooka. Komputer wyróżnia się także komfortową klawiaturą, ekranem IPS oraz multimedialnym zestawem głośnikowym marki Onkyo.
Laptop dysponuje także rozbudowanym zestawem portów oraz szerokimi możliwościami rozbudowy i konfiguracji - szczególnie w kwestii rozwiązań dyskowych. Dzięki temu komputer sprawdzi się zarówno w roli maszyny dla gracza, jak i alternatywy dla mobilnej stacji roboczej.
Saelic Vidi G760 w skrócie:
- stylowa obudowa wzmocniona aluminium
- stosunkowo smukła konstrukcja
- rozbudowany wybór portów
- wysokiej klasy ekran IPS
- wygodna klawiatura z podświetleniem
- głośniki 2.1 Onkyo
- czterordzeniowy procesor Intel Core i7
- wydajna gamingowa grafika nVidia GeForce GTX 970M
- wysoka kultura pracy
Autor recenzji: Kuba Kutzmann
Więcej recenzji notebooków multimedialnych i gamingowych
Aktualna oferta notebooków Saelic Vidi G760 w sklepie kuzniewski.pl