Fujitsu Celsius R940 – komputer dla najbardziej wymagających 28 października 2015 | Zespół lab-kuzniewski.pl
Wciąż jeszcze jesteśmy pod wrażeniem wydajności i możliwości, jakie daje użytkownikowi stacja robocza Lenovo ThinkStation P700. A tymczasem pojawiła się możliwość przetestowania maszyny jeszcze potężniejszej. Celsius R940 to najmocniejsza maszyna do pracy jaką ma w swojej ofercie japońska firma Fujitsu. Zaprojektowana i wyprodukowana w Niemczech (dokładnie w Augsburgu) stacja robocza trafiła do nas w jednej z najmocniejszych konfiguracji, jakie można sobie wyobrazić.
Dwa procesory Xeon po 18 rdzeni, 128 GB RAM (choć pamięci mieści się dużo więcej), jeden z najwyższych modeli profesjonalnej grafiki Quadro K6000 i SSD PCIe. Takimi parametrami może pochwalić się niewiele z dostępnych komputerów. A pamiętajmy, że Celsius R940 to nie tylko wydajność, ale i takie cechy wymagane w biznesie jak niezawodność, bezpieczeństwo, duże możliwości rozbudowy i wyposażenia w specjalistyczny osprzęt, czy szeroki zasób możliwości zarządzania komputerem. Przyjrzyjmy mu się bliżej.
Fujitsu Celsius R940
segment | stacja robocza | wymiary i waga | 186 x 618 x 430 mm 20 kg |
procesor | 2 x Intel Xeon E5 2699 v3 | układ graficzny | nVidia Quadro K6000, |
nośnik danych | 256 GB, SSD, PCIe Samsung SM951 (MZHPV512HDGL) | pamięć RAM | 128 GB, DDR4 - 4 x 32 GB |
wybór złączy | przód: | opcje rozszerzeń | 4 x PCIe x16 2 x PCIe x8 (tylko w wersji z dwoma procesorami) 1 x PCIe x4 1 x PCIe x1 |
zasilacz | 1350 W | komunikacja | LAN - Intel EC I217-LM |
bezpieczeństwo | TPM | wyposażenie dodatkowe | - |
system operacyjny | Windows 7 Professional, 64-bit | gwarancja | 3 lata z możliwością rozszerzenia |
Aktualna oferta stacji roboczych Fujitsu Celsius R940 w kuzniewski.pl
Na pierwszy rzut oka Celsius R940 wydaje się być desktopem jakich wiele. Czarna blaszana obudowa ma klasyczną konstrukcję. Poza charakterystycznym czerwonym akcentem i logo producenta na froncie jest właściwie pozbawiona ozdobników. Waga 20 kg i głębokość obudowy wynosząca aż 618 mm wzbudzają jednak zainteresowanie. Podobnie jak zamykana na klucz klamka i duże wycięcie na wentylator w pokrywie bocznej.
Tak jak w swoich notebookach, Fujitsu stawia na skromny wystrój, uważając że zdecydowanie ważniejsze jest wnętrze. W przenoszeniu komputera pomoże uchwyt na froncie konstrukcji w formie wnęki nad napędem optycznym.
Nie dajmy się jednak zmylić niepozornej prezencji Celsiusa. Odpowiedniej jakości materiały konstrukcyjne zapewniają mu przykładną solidność wykonania.
Wyposażony w kartę Quadro K6000 wariant Celsiusa posiada na tyle następujące złącza: sześć portów USB, dwa gniazda LAN, wtyki audio i cztery cyfrowe wyjścia obrazu (dwa DVI i dwa DisplayPort). Z przodu do dyspozycji są cztery porty USB i gniazda audio. Widać, że producent nie stara się na siłę montować ogromnej ilości złączy, dając użytkownikowi możliwość wyposażenia się w karty rozszerzeń tylko z tymi gniazdami, których naprawdę potrzebuje.
Wspomniana już klamka na lewej ścianie obudowy daje prosty dostęp do wnętrza R940. Rozlokowane w przemyślany sposób wentylatory tworzą trzy kanały powietrzne. Według producenta, technologia nazwana "Air Tunnel" pozwala na utrzymanie znikomej hałaśliwości chłodzenia, nawet podczas długotrwałej pracy z maksymalną wydajnością. Ocenimy ten aspekt w dalszej części recenzji.
Po wyjęciu szyny usztywniającej konstrukcję, możemy bez narzędzi wymienić większość podzespołów lub rozbudować konfigurację. Celsius R940 został stworzony z myślą o tym, by podołał nawet najbardziej pochłaniającym zasoby zastosowaniom. Dwa procesory, szesnaście gniazd na RAM, dziesięć portów SATA i cztery sloty PCIe x16 to arsenał dający ogromne pole do popisu.
Każdy klient sam zadecyduje o tym, czy wykorzysta je w pełni, czy zostawi część gniazd na później. Czy bardziej potrzebne są mu cztery słabsze karty graficzne, czy może dwie zdecydowanie mocniejsze. A może jednak takie wyspecjalizowane karty jak nVidia Grid, oparte na pomysłach firmy Teradici rozwiązania Fujitsu Remote Access, koprocesor Intel Xeon Phi lub nVidia Tesla. Podobnie, w przypadku rozwiązań magazynujących, do wyboru jest kilka kontrolerów pozwalających utworzyć macierz RAID, a zamiast dysków SATA, możemy wybrać rozwiązania z interfejsem SAS lub szybkie SSD PCIe. By na to wszystko nie zabrakło prądu, podstawowy zasilacz o wysokiej sprawności ma moc 1000 W, a w mocniejszej wersji nawet 1350 W.
W związku z tym, że Celsius R940 to najwyższy model w hierarchii stacji roboczych Fujitsu, możemy liczyć na zastosowanie najbardziej zaawansowanych podzespołów. Specyfikacja procesorów recenzowanego komputera przyspiesza bicie serca każdego entuzjasty mocnych komputerów. Dwa profesjonalne CPU Intel Xeon E5 2699 v3 to właściwie najlepsze, co można dostać. Jednostki z rodziny Haswell-EP mogą nie imponować bazowym taktowanie 2,3 GHz. W trybie Turbo jest już lepiej – maksymalnie 3,6 GHz. Ważniejsze jest jednak to, że każdy z nich ma po 18 rdzeni, co (dzięki technologii Hyper-Threading) pozwala na liczenie łącznie 72 wątków jednocześnie. Procesory mają też do dyspozycji bufory Smart Cache po 45 MB. Obsługiwany jest rozbudowany zestaw zaawansowanych technologii i do 768 GB pamięci DDR4. Daje to możliwości znane bardziej z segmentu serwerowego. Xeon E5 2699 v3 ma współczynnik TDP na poziomie 145 W.
https://www.youtube.com/watch?v=eMr9g02hX7E&feature=youtu.be
Po raz kolejny okazało się, że część oprogramowania ma problem z wykorzystaniem wszystkich rdzeni. Przykładowo, podobnie jak w teście Lenovo ThinkStation P700, CineBench 11.5 wykorzystywał zaledwie 32 wątki. Co ciekawe, niższe taktowanie bazowe procesorów Fujitsu przełożyło się na niższy wynik wielowątkowy, a wyższe taktowanie w trybie Turbo dało nieznacznie lepsze osiągi przy pracy jednowątkowej. Pełne wykorzystanie mocy dwóch osiemnastordzeniowych Xeonów przekłada się na właściwie najwyższe osiągi, jakie możemy spotkać w komputerze klasy PC. 4421 punktów w CineBench R15 oznacza wydajność o ¼ wyższą niż w przypadku P700. Użytkownik przesiadający się na stację roboczą Fujitsu ze zwykłego desktopa może liczyć na to, że operacje, które wcześniej zajmowały mu godziny, teraz zostaną wykonane w kilka, kilkanaście minut. Oczywiście za taki efekt można liczyć również dzięki innym elementom konfiguracji.
Z możliwych do zainstalowania 512 GB pamięci operacyjnej DDR4 z korekcją błędów (ECC), model testowy posiadał 128 GB.
Jak już pisaliśmy, Celsius R940 może być wyposażony w cztery karty graficzne lub rozbudowany zestaw grafik i wyspecjalizowanych koprocesorów. Na testy trafiła konfiguracja dająca możliwość dalszej rozbudowy z jedną, ale bardzo mocną kartą nVidia Quadro K6000. Układ z rodziny Kepler posiada 2880 rdzeni CUDA, 240 jednostek teksturujących, 48 rasteryzujących i 15 procesorów multistrumieniowych. Taktowanie GPU to 902 MHz. 12 GB pamięci GDDR5 na 384-bitowej szynie ma z kolei zegar 1502 MHz (efektywnie 6008 MHz). TDP tej karty to 225 W.
Te suche dane przekładają się na świetne osiągi zarówno w zastosowaniach profesjonalnych, jak i grach. Testy SPECviewperf 12 symulujące użycie programów CAD przebiegały płynnie i nawet w wymagającym benchmarku Medical udało się uzyskać wyraźnie powyżej 30 kl/s. Podobnie sprawa ma się w popularnych testach 3DMark i grach. 4651 pkt w teście Fire Strike na ustawieniach Extreme, czy ponad 60 kl/s w Metro Last Light na wysokich ustawieniach, mówią same za siebie.
Do zestawu pasuje niepozorny, ale superszybki SSD 512 GB wyprodukowany przez Samsunga. Jest to magazyn z interfejsem PCIe, dzięki czemu osiąga on zawrotne prędkości przesyłu danych. W zależności od benchmarka udało się zmierzyć 1269 (HD Tune), 1574 (Crystal disk mark) lub nawet 1904 MB/s (ASSSD). Również ilość operacji wejścia/wyjścia i czas dostępu poniżej 0,05 ms robią wrażenie i przekładają się niebywałą wręcz responsywność systemu.
Wspomniane wcześniej tunele powietrzne w obudowie zaskakująco dobrze wykonują swoją pracę. Bez względu na to czy Celsius tylko stoi włączony, czy akurat przeprowadza bardzo skomplikowane obliczenia, zawsze jest bardzo cichy. Trzeba uważnie się wsłuchać, by stwierdzić, czy w ogóle działa.
Spokojnie kręcące się wentylatory potrafią skutecznie powstrzymać podzespoły przed przegrzaniem. Co ciekawe, ujawniła się spora różnica między procesorami. Podczas gdy jedno CPU osiągnęło 88 stopni, drugie nie dobiło nawet do 60. Przy takim samym obciążeniu. Wpływ na to może mieć zarówno umiejscowienie procesorów jeden za drugim, jak i różnice w jakości połączenia pomiędzy rdzeniem a IHS („zintegrowanym rozpraszaczem ciepła”). GPU nie osiągnęło 80 stopni.
Dwa mocne procesory, topowa grafika oraz sporo pamięci to przepis na wysokie zużycie prądu. Podczas testowania stabilności pod dużym obciążeniem Fujitsu Celsius R940 pobierał prawie 500 W.
Fujitsu Celsius R940 to z pewnością jedna z najmocniejszych stacji roboczych dostępnych na rynku. Testowana konfiguracja posiadała dwa najmocniejsze z dostępnych procesory Intel Xeon E5 2699 v3, potężną grafikę Quadro K6000, szybki SSD PCIe i pasujące do zestawu 128 GB pamięci DDR4 ECC.
Oczywiście można zdecydować się na nieco tańszy wariant R940 z myślą o dalszej rozbudowie, lub od razu wyposażyć go w więcej dysków twardych, więcej pamięci operacyjnej i dodatkowe karty graficzne czy wyspecjalizowane koprocesory. Tak zawansowana maszyna właściwie zawsze konstruowana jest pod konkretne wymagania i zastosowania.
Schowany w niepozornej obudowie komputer wykazał się również doskonałą solidnością wykonania i zaskakująco wysoką kulturą pracy. W profesjonalnym sprzęcie ważna jest też bezawaryjność. Zastosowanie podzespołów o serwerowym rodowodzie, certyfikacja ISV i długa ochrona gwarancyjna pozwalają liczyć na stabilną, długą i nieprzerywaną usterkami pracę.
Mocne strony:
|
Słabe strony:
|
Autor recenzji: Mateusz Stach
Więcej recenzji komputerów stacjonarnych
Aktualna oferta stacji roboczych Fujitsu Celsius R940 w kuzniewski.pl