Rodzaje pamięci w dyskach SSD

SLC, TLC, MLC, QLC, 3D NAND

Podczas zakupu dysku SSD możemy spotkać się z różnymi oznaczeniami, takimi jak SLC, TLC czy pamięć NAND. Co to oznacza w praktyce?

  • SLC (Single Level Cell - są to pamięci, w których każdy bit informacji jest przechowywany w osobnej komórce. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i wydajnością, co niestety przekłada się na wysoką cenę. Z tego właśnie powodu wykorzystywane są raczej w zastosowaniach profesjonalnych i trafiają np. do serwerów.
  • TLC (Triple Level Cell) – to pamięci, które przechowują w każdej komórce trzy bity danych. Dzięki temu pojemność pamięci jest większa, a jednocześnie jej koszt jest niższy. Niestety, jest to związane z niższą żywotnością i wytrzymałością dysków.
  • MLC (Multi Level Cell) – pamięci, z wielopoziomowymi komórkami, które w praktyce przechowują dwa bity danych w każdej komórce. Dzięki temu rozwiązaniu z powodzeniem stosowane są w nośnikach o większych pojemnościach. Dyski z pamięciami MLC często trafiają do urządzeń konsumenckich, gdzie pojemność ma większe znaczenie, niż sama wytrzymałość.
  • QLC (Quad Level Cell) – są to pamięci, które w każdej komórce przechowują cztery bity danych. Dzięki temu dysk pomieści więcej danych, ale niestety na chwilę obecną wiąże się to ze znacznym spadkiem wydajności. Na pewno nie są to pamięci, które wykorzystuje się w zastosowaniach profesjonalnych.
  • 3D NAND – typ pamięci, w których komórki, które przechowują bity ułożone są pionowo (w odróżnieniu od pamięci SLC, TLC i MLC, w których komórki są ułożone poziomo). Dzięki temu udało się uzyskać większą gęstość danych, nie zwiększając jednocześnie ceny urządzeń. Dyski, które wykorzystują pamięci 3D NAND charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz małym poborem mocy.

Zachęcamy do zapoznania się o ofertą dysków SSD w naszym sklepie.

kuzniewski.banner