HP ProBook 440 G6 – opis serii 10 lipca 2019 | Zespół lab-kuzniewski.pl
Pod kątem dostępnych konfiguracji HP oferuje całkiem sporo - dostępne są modele zarówno z procesorami o podstawowej wydajności, takimi jak Pentium czy Celeron, jak i zaawansowanymi jednostkami Core i7. Łącznie jest to aż 6 różnych CPU - Intel Pentium 5405U, Intel Celeron 4205U, Intel Core i3 8145U, Intel Core i5 8265U oraz Intel Core i7 8565U. Dzięki temu bez problemu można dobrać konfigurację odpowiadającą potrzebom użytkownika.
Jeżeli chodzi o karty graficzne, poza integrą producent ma w swojej ofercie ProBooki wyposażone w NVIDIA GeForce MX130 oraz NVIDIA GeForce MX250 - każda z tych kart posiada 2 GB własnej pamięci.
Notebooki serii ProBook 440 G6 wyposażono w dwa sloty na pamięć RAM. Każdy z nich obsługuje maksymalnie 16 GB, co pozwala wyposażyć sprzęt w 32 GB pamięci o taktowaniu 2400 MHz. Dostępne jest miejsce na dwa dyski twarde - jeden 2,5 cala oraz jeden M.2 z obsługą interfejsu NVMe. Dzięki temu można np. zainstalować system na szybkim nośniku półprzewodnikowym, zyskując przy tym pojemny magazyn na dane w postaci HDD.
Porty i gniazda dostępne w urządzeniu z pewnością zadowolą większość użytkowników. Do dyspozycji mamy jedno gniazdo USB 3.1 Type-C Gen 1 ze zintegrowanym DisplayPortem, które może również służyć do zasilania notebooka, port USB 2.0, dwa porty USB 3.1, złącze HDMI 1.4b, złącze RJ-45, port audio (combo słuchawek i mikrofonu), czytnik kart pamięci oraz złącze blokady Kensigton. W górnej części ramki matrycy znajduje się wbudowana kamera o rozdzielczości 720p.
W kwestii bezpieczeństwa producent naprawdę się postarał, dzięki czemu lista funkcji i udogodnień jest niezwykle rozbudowana. Sprzęt wyposażono w moduł Persistence firmy Absolute, HP BIOSphere Gen4, HP Device Access Manager, HP DriveLock i Automatic DriveLock, HP Password Manager, HP Secure Erase, HP Security Manager, układ zabezpieczający TPM 2.0, HP Sure Click, HP Wireless Wakeup, HP Client Security Gen4 oraz czytnik linii papilarnych.
Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie - sprzęt sprawia wrażenie solidnie wykonanego i taki też jest. Notebooki z tej serii wykonano z tworzywa sztucznego oraz aluminium, które wzmocniło pokrywę ekranu i pulpit wokół klawiatury, co zapewniło należytą wytrzymałość konstrukcji. Zawiasy dobrze trzymają ekran w zadanej pozycji, który zresztą bez problemu można podnieść jedną ręką. Waga wynosząca 1,6 kg niestety nie zachwyca, gdyż w segmencie 14-calowych laptopów biznesowych można znaleźć lżejsze propozycje o podobnej cenie i specyfikacji.
Klawiatura potrafi się lekko ugiąć w trakcie pisania, ale nie powoduje to dyskomfortu. Nie posiada niestety bloku numerycznego, czemu jednak trudno się dziwić, skoro mówimy o 14-calowym sprzęcie. Płytki klawiszy są od siebie wyraźnie oddzielone, a całość dysponuje podświetleniem.
Opisywane notebooki zostały wyposażone w dwa głośniki o dosyć przeciętnym brzmieniu, to znaczy nie ma rewelacji, ale też nie jest źle. Standardowo dla segmentu laptopów biznesowych brakuje tonów niskich, jednak do wideokonferencji czy okazjonalnego zobaczenia czegoś na YouTube głośniki w zupełności wystarczą.
Dostępne modele matrycy to matowy LED SVA HD lub matowy LED UWVA Full HD. W przypadku Full HD odwzorowanie kolorów jest przeciętne - deklarowane pokrycie palety sRGB to 67%, niestety w praktyce jest to około 60%. W przypadku palety AdobeRGB jest jeszcze słabiej, gdyż wynosi zaledwie 36%. Nie jest to jednak sprzęt dedykowany do prac graficznych, więc można na to przymknąć oko. Słabe pokrycie rekompensuje za to wysoka jasność ekranu i dobry kontrast, co pozwala na komfortową pracę poza czterema ścianami biura.
Wydajność laptopa jest na odpowiednim poziomie - HP oferuje sensowny stosunek ceny do jakości. Jako że mamy do czynienia ze sprzętem, który z założenia ma służyć do pracy biurowej, bardziej wymagające zadania potrafią dość mocno obciążyć podzespoły, jednak standardowe korzystanie z przeglądarki internetowej i pakietu biurowego nie będzie stanowiło dla komputera problemu.
Notebooki z tej serii nie są głośne - wiatrak uruchamia się dopiero przy większym obciążeniu sprzętu, co oznacza, że przez większość czasu urządzenie pozostaje bezgłośne. Przy włączonym wiatraku głośność oscyluje w okolicach 30 dB, czyli wciąż jest cicho. Temperatura obudowy przy pełnym obciążeniu w wybranych strefach potrafi osiągnąć nawet 50 stopni, ale w okolicach podnadgarstnika nie przekracza 30, co zdecydowanie dobrze wpływa na komfort pracy.
Czas pracy na baterii robi wrażenie. Przy pełnym obciążeniu możemy mówić o co najmniej 150 minutach pracy, a przy przeglądaniu Internetu i korzystaniu z pakietu Office notebook powinien nam pozwolić na ponad 8 godzin działania bez konieczności używania zasilacza. Taki wynik udowadnia, że ProBook 440 G6 to idealny sprzęt dla osoby, która często podróżuje.
HP reklamuje serię ProBook 440 G6 jako sprzęt, który pozwoli utrzymać wydajność zarówno w pracy, jak i w podróży - i ma rację. Są to laptopy cechujące się dobrym stosunkiem ceny do możliwości, a ich bateria zapewnia niemal całodniową pracę bez konieczności sięgania po zasilacz. Osoby, które zdecydują się na zakup tych urządzeń, z pewnością będą zadowolone z dokonanego wyboru.