Lenovo ThinkCentre M700z – elegancja, wydajność, funkcjonalność 31 maja 2016 | Krzysztof Grzegorowski
Nie tak dawno mieliśmy przyjemność testować komputer w obudowie All-in-One Lenovo ThinkCentre M900z, który zrobił na naszej redakcji bardzo dobre wrażenie stylistyką, funkcjonalnością oraz kulturą pracy. Dziś przyjdzie nam się przyjrzeć jego mniejszemu bratu o przekątnej ekranu wynoszącej 20 cali i wyposażonemu w procesor Intel Skylake o obniżonym TDP - Lenovo ThinkCentre M700z, który nawiązuje stylistyką do M900z. Na pytanie, czy wysoka funkcjonalność tego eleganckiego komputera została zachowana, odpowie poniższa recenzja.
Lenovo ThinkCentre M700z jest konkurencyjnym rozwiązaniem dla takich urządzeń jak HP ProOne 400 G2 oraz Dell OptiPlex 3030 oraz Asus Pro serii A.
Lenovo ThinkCentre M700z
segment | biznesowy komputer All-in-One | wymiary i waga | 50,3 x 34,4 x 3,8 cm |
procesor | Intel Core i5 6400T | układ graficzny | Intel HD 530 |
system operacyjny | Windows 7 Professional, 64-bit | ekran | 20 cali, 1600 x 900 - HD+ matryca matowa |
nośnik danych | 500 GB HDD, 7200 rpm, | pamięć RAM | 4 GB, DDR4 - maks. 32 GB, 2 sloty SO-DIMM |
wybór złączy | tył: | komunikacja | LAN - Realtek PCIe GBE Family Controller WLAN - Intel Dual Band Wireless-AC 3165 |
napęd optyczny | DVD +/- RW | opcje rozszerzeń | czytnik kart pamięci 9w1 |
bezpieczeństwo | TPM 1.2 | wyposażenie dodatkowe | klawiatura i mysz przewodowa |
wyposażenie opcjonalne | mysz i klawiatura bezprzewodowa, port COM, Monitor Basic Stand | gwarancja | 1 rok lub 3 lata z możliwością rozszerzenia |
Aktualna oferta Lenovo ThinkCentre M700z w sklepie kuzniewski.pl
Obudowa w całości wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego o subtelnie chropowatej fakturze. Dominującym kolorem obudowy Lenovo ThinkCentre M700z jest uniwersalna czerń oraz bardzo ciemny grafit. Tylko czerwone logo Lenovo w lewym dolnym rogu obudowy oraz srebrny napis "ThinkCentre" z prawej strony próbują przerwać ten impas. Z tyłu obudowy również znajdziemy podobne logo umiejscowione w lewym górnym narożniku. Charakterystyczne dla Lenovo akcenty czerwieni znalazły się też pod uchwytem do przenoszenia komputera oraz przy podstawce. Kanciasta bryła korpusu jest praktycznie taka sama jak we wspomnianym ThinkCentre M900z. Czy to źle? Naszym zdaniem - nie. Po co zmieniać na siłę coś, co prezentuje się dobrze?
Przód komputera to oczywiście ekran otoczony dość grubą czarną ramką. Pod nią znajdziemy głośniki osłonięte plastikową siateczką. Górna część ramki kryje kamerkę o rozdzielczości 1 MPix wraz z mikrofonem i wbudowaną przesłoną. Przycisk zasilania znajdziemy po prawej stronie obudowy. Tuż obok niego umiejscowiono przyciski do regulacji jasności matrycy oraz przycisk włączenia mikrofonu. Nad nimi zainstalowano napęd dysków optycznych. W lewym boku komputera postanowiono zainstalować dwa porty USB 3.0, uniwersalne gniazdo audio oraz czytnik kart pamięci.
Tył obudowy kryje w sobie ułatwiające obsługę sprzętu rozwiązania - zintegrowany uchwyt do przenoszenia komputera oraz beznarzędziowo zdejmowaną klapkę serwisową, za którą znajdziemy gniazda montażowe w standardzie VESA. Nad nimi umiejscowiono wylot układu chłodzenia. Wybór portów powinien zaspokoić wymagania większości użytkowników - cztery porty USB 2.0, RJ-45 oraz gniazdo dla zewnętrznego monitora (w tym wypadku DisplayPort) to w komputerach tego typu standard. Lenovo umożliwia też wybór konfiguracji z zainstalowanym portem szeregowym COM.
Możliwości rozbudowy ThinkCentre M700z są ograniczone. Pod obudową montowaną na dwie śruby i zatrzaski odnajdziemy miejsce na dysk 2,5-calowy. Szkoda, że nie dano możliwości dołożenia dodatkowego nośnika w formie dysku M.2. Aby dostać się do pamięci RAM, musimy zdjąć dodatkową pokrywę, pod którą znajduje się procesor oraz dwa gniazda SO-DIMM.
Korpus całego urządzenia podtrzymywany jest przez rozszerzoną wersję podstawki monitorowej. Umożliwia ona nie tylko regulację kąta nachylenia matrycy, ale też podniesienie jej o 11 centymetrów, przez co można znacząco zwiększyć ergonomię pracy. Podstawa wykonana jest z metalu i zapewnia całej jednostce oczekiwaną stabilność.
W Lenovo ThinkCentre M700z głośniki umiejscowione są pod ekranem i skierowane w stronę użytkownika. Wydobywający się z nich dźwięk był bardzo przyjemny dla ucha. Tony wysokie i niskie są bardzo dobrze wyważone na całej skali. Głośniki w żaden sposób nie zniekształcają dźwięku nawet przy maksymalnej głośności, o trzeszczeniu również nie ma mowy. W pracy z powodzeniem można je wykorzystać przy różnego rodzaju prezentacjach i wideokonferencjach, po pracy zaś doskonale sprawdzą się jako narzędzie do odtwarzania muzyki bądź filmów.
Dołączona do zestawu klawiatura SK-8825 dobrze komponuje się z całą jednostką. Klawisze mają jednolity układ, a ich skok jest głęboki i sprężysty, dzięki czemu na klawiaturze pisze się wygodnie. Spód akcesorium kryje dodatkowe nóżki, których użycie dodatkowo może zwiększyć wygodę pisania. Niestety, klawiatura jest dość sporych rozmiarów (jak na taką o przeznaczeniu biurowym), co może nie spodobać się osobom szanującym każdy centymetr kwadratowy swojego stanowiska pracy.
Myszka MSU1175 to urządzenie o podstawowej funkcjonalności. Wykonana jest z czarnego tworzywa sztucznego posiadającego drobną, chropowatą fakturę u góry, jej boki zaś są gładkie. Myszka dobrze leży w dłoni i jest lekka, a swoją stylistyką, z czerwonym akcentem w postaci rolki przewijania, bardzo dobrze pasuje do całości zestawu.
Matryca wykonana w technologii TN wyświetla obraz o zadowalających parametrach. Pozytywnie zaskoczyło nas pokrycie palety barw sRGB wynoszące 98%. Podświetlenie na poziomie 220 cd/m2 umożliwia komfortową pracę w biurze. Duża pochwała należy się za zastosowaną w matrycy powłokę antyodblaskową, bardzo dobrze rozpraszającą padające na nią światło.
matryca matowa:
zakres kolorów:
| szczegółowy pomiar: | kąty widzenia ekranu: |
Lenovo M700z wyposażono w czterordzeniowy procesor Intel Core i5 6400T. To CPU o obniżonym apetycie na energię elektryczną - jego TDP wynosi 35 W. Osiągana wydajność jest przez to niższa niż u procesorów pełnonapięciowych, co nie zmienia faktu, że w trakcie testów zdobywał wyniki napawające optymizmem. Wyposażenie komputera w 4 GB pamięci RAM DDR4 zazwyczaj daje nam możliwość stabilnej pracy na systemach z logiem Windows, ale do komfortowej pracy z bardziej zaawansowanymi zadaniami przydatne będzie wyposażenie komputera w dodatkowy układ pamięci operacyjnej. Dzięki zastosowaniu procesorów z rodziny Skylake dwa sloty SO-DIMM znajdujące się na płycie głównej można wyposażyć maksymalnie w 32 GB RAM.
Lenovo ThinkCentre M700z jest również dostępny w konfiguracjach z procesorami Core i5 o wyższym taktowaniu niż ten przez nas testowany, a także z Intel Core i7 6700T obsługującym technologię Hyper-Threading podwajającą logiczną liczbę rdzeni procesora. Jednostki mniej wydajne, z którymi możemy zakupić komputer, to Intel Core i3, Intel Celeron oraz Pentium.
Zintegrowany z procesorem układ graficzny zapewnia podstawową wydajność graficzną, wystarczającą w zupełności do zadań administracyjno-biurowych oraz prostych gier. Dzięki złączu DisplayPort ten niepozorny GPU może obsłużyć zewnętrzny monitor w rozdzielczości 4K o częstotliwości odświeżania ekranu wynoszącej 60 Hz.
Klasyczny dysk talerzowy Hitachi Travelstar dobrze wykonywał swoją pracę, a jego wyniki mieściły się w skali przeznaczonej dla nośników HDD. Konfiguracja komputera pozwala na zainstalowanie jednego dysku 2,5" HDD, SSD lub hybrydowego, więc jeżeli dla kogoś osiągi dysków magnetycznych będą niewystarczające, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić dysk na szybki SSD.
Pisząc o kulturze pracy Lenovo ThinkCentre M700z, powinniśmy rozpocząć wyraz "kultura" wielką literą, gdyż w trakcie testów komputer był praktycznie niesłyszalny. Obciążenie podzespołów benchmarkami wymuszającymi maksymalną wydajność nie zrobiło większego wrażenia na układzie chłodzenia, który wciąż doskonale spełniał swoją rolę. Potwierdzeniem tego niech będzie wykres przedstawiający temperatury procesora w trakcie pracy.
Dzięki procesorowi o obniżonym TDP oraz niewielkiej matrycy komputer prezentował ekonomiczne zużycie energii przy sporym obciążeniu podzespołów oscylujące wokół poziomu 50 W.
Lenovo ThinkCentre M700z, podobnie zresztą jak jego większy brat ThinkCentre M900z, jest wysokiej klasy sprzętem biznesowym. Obudowa typu All-in-One pozwoli na oszczędność powierzchni na miejscu pracy, a procesory Intel szóstej generacji odwdzięczą się zadowalającą wydajnością. Praktycznym dodatkiem do komputera jest bardzo stabilna podstawka umożliwiająca regulowanie kąta nachylenia matrycy oraz jej wysokości. Bardzo duża pochwała należy się producentowi za układ chłodzenia pozwalający zachować niską temperaturę podzespołów w dużym stresie, będąc przy tym praktycznie niesłyszalnym. Głośniki oferują zaskakująco dobrą jakość dźwięku, a matryca cechuje się całkiem niezłą jakością obrazu jak na komputer o przeznaczeniu stricte biurowym, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po pracy zrelaksować się przy filmie.
Niedosyt powoduje tylko jedno miejsce na dysk twardy. Szkoda, że na płycie głównej nie udało się zainstalować chociażby jednego dodatkowego złącza M.2, które pozwoliłoby na podłączenie dodatkowego dysku SSD.
Mocne strony:
| Słabe strony:
|
Autor recenzji: Krzysztof Grzegorowski
Więcej recenzji komputerów typu All-in-One
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą rozwiązań typu All-in-One w sklepie kuzniewski.pl
Podstawowa konfiguracja do biura:
Procesor Intel Core i3, 8 GB pamięci RAM oraz dysk talerzowy 500 GB
Lenovo ThinkCentre M700z 10EYXD4SPB
Konfiguracja dla użytkowników szukających bardziej wydajnych rozwiązań:
Czterordzeniowy procesor Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM oraz dysk półprzewodnikowy SSD 256 GB
Lenovo ThinkCentre M700z 10F1A034PB
Konfiguracja do bardziej zaawansowanych zadań:
Czterordzeniowy procesor Intel Core i5, 32 GB RAM oraz dysk SSD 256 GB:
Lenovo ThinkCentre M700z 10EY735NPB
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Lenovo ThinkCentre M700z w sklepie kuzniewski.pl