Lenovo ThinkPad E590 – opis serii 27 maja 2019 | Zespół lab-kuzniewski.pl
W ramach serii ThinkPad E590 dostępne są konfiguracje z trzema różnymi procesorami Intela: Core i3 8145U, Core i5 8265U oraz Core i7 8565U. Dzięki temu każdy użytkownik bez problemu może dobrać wydajność sprzętu do swoich potrzeb. Dostajemy również wybór w kwestii kart graficznych, są bowiem modele ze zintegrowanym układem graficznym Intel UHD Graphics 620 oraz dedykowanym układem AMD Radeon RX 550GX o 2 GB vRAM.
Wspomniane wcześniej bezpieczeństwo danych użytkownika zapewnia wbudowany moduł TPM w wersji 2.0 z certyfikacją TCG, opcjonalnie jest też dostępny czytnik linii papilarnych. Przed fizyczną kradzieżą sprzętu chroni złącze Kensington.
Dzięki możliwości zamontowania w sprzęcie dwóch dysków twardych nie zabraknie miejsca na dane - w ThinkPadzie E590 zainstalować można jeden dysk HDD w formacie 2,5 cala oraz jeden dysk M.2 SSD obsługiwany przez interfejs PCIe NVMe. Warto zwrócić uwagę na to, że płyta główna obsługuje również pamięci Intel Optane. Maszyna posiada dwa sloty na pamięć RAM, co pozwala na wyposażenie sprzętu w maksymalnie 32 GB pamięci operacyjnej.
W kwestii łączności urządzenie oferuje standardowe rozwiązania - notebook posiada moduł Wi-Fi, Bluetooth oraz złącze Ethernet. Niestety opisywany model nie może pochwalić się możliwością zainstalowania modemu WWAN - tego użytkownicy powinni szukać w wyższych seriach, np. ThinkPad L.
Liczba portów w komputerze jest zadowalająca - znajdziemy USB 3.1 Gen 1 działający w trybie Always On, USB 3.1 Type-C Gen 2, który obsługuje standard Display Port oraz pozwala na ładowanie laptopa, do tego złącze HDMI, pełnowymiarowy port Ethernet i port audio combo. Nie zabrakło także czytnika kart pamięci.
Stylistyka i jakość wykonania nie odbiegają od poprzedniej serii, czyli E580. Sprzęt charakteryzuje się raczej przeciętną wagą wynoszącą 2,1 kg. Kompaktowa obudowa jest dosyć wytrzymała, a cieniutkie ramki wokół matrycy bardzo dobrze się prezentują.
Pokrywa matrycy została wykonana z aluminium, dzięki czemu dobrze zabezpiecza przed przypadkowymi uszkodzeniami. Zawiasy trzymają na tyle mocno, że nie ma możliwości otwarcia laptopa jedną ręką. Wojskowy certyfikat MIL-STD-810G potwierdza solidność całej konstrukcji.
Wyspowa klawiatura, która nie ugina się nawet w czasie mocnego dociskania klawiszy, zapewnia duży komfort podczas tworzenia tekstu. Jak na 15-calowy sprzęt stworzony z myślą o pracy biurowej nie mogło zabraknąć bloku numerycznego. W notebooku zastosowano typowy dla Lenovo touchpad, który bezproblemowo radzi sobie z obsługą gestów. Warto wspomnieć, że klawiatura jest odporna na zachlapania, co zawdzięcza specjalnym otworom odprowadzającym wodę w razie zalania.
Laptopy Lenovo ThinkPad E590 wyposażone są w dwa głośniki o dość przeciętnej jakości. Oferują dobry poziom głośności bez trzeszczenia, niestety słabo sobie radzą z niskimi tonami. Nadadzą się tym samym do wideokonferencji czy obejrzenia czegoś na YouTube, jeżeli jednak chcemy umilić sobie pracę ulubioną muzyką, powinniśmy w tym celu podłączyć słuchawki.
Opisywany notebook dostępny jest z dwoma różnymi ekranami - matrycą TN o rozdzielczości HD (1366 x 768 pikseli) oraz IPS-em o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Oba panele dysponują matowym pokryciem. Deklarowana przez producenta jasność to 220 cd/m2 dla matrycy TN oraz 250 dla matrycy IPS, chociaż w testach uzyskiwano nieznacznie wyższe wyniki. Kąty widzenia to odpowiednio 90 stopni dla matrycy TN oraz 170 stopni dla matrycy IPS. Odwzorowanie kolorów jest poprawne, to znaczy w pełni wystarczające do pracy biurowej - dla przykładu matryca IPS oferuje 58% pokrycia sRGB.
Jak wspomniano, wydajność urządzeń z serii E590 powinna zadowolić osoby szukające sprzętu do mniej obciążających zadań. Dzięki temu, że dostępne są zarówno bardzo proste, podstawowe konfiguracje, jak i maszyny z wydajniejszymi podzespołami, bez trudu można dobrać model dostosowany do swoich potrzeb.
Kultura pracy E590 niestety nie wypada najlepiej. Przy bardzo dużych obciążeniach obudowa miejscami potrafi się nagrzać do nawet 60 stopni. Lepiej wygląda to w czasie spoczynku lub małego obciążenia, kiedy to temperatury nie przekraczają 30 stopni. Chłodzenie nie pracuje głośno, ale jak widać, nie jest też szczególnie wydajne.
Miłym zaskoczeniem jest długi czas pracy na baterii. Producent zastosował baterię Li-ion z funkcją szybkiego ładowania, dzięki której możemy w ciągu godziny naładować ją nawet do 80%. Jej pojemność to 45 Wh, co pozwala na około 6 godzin pracy na średnim obciążeniu. W stanie spoczynku maszyna wytrzymuje nawet 14 godzin, jednak przy dużym obciążeniu czas pracy skraca się do 1,5 godziny.
Lenovo ThinkPad E590 to, jak głosi producent, elegancja i produktywność w przystępnej cenie. Trudno się z tym nie zgodzić - komputer oferuje dobry stosunek ceny do możliwości, bezproblemowo radzi sobie w prostych i średniozaawansowanych zadaniach, a dzięki wytrzymałości i długiemu czasowi pracy na baterii sprawdzi się także jako notebook mobilny (zwłaszcza że waży tylko 2 kg). Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą urządzeń w kuzniewski.pl.