6,85 GHz – oto najnowszy rekord w podkręcaniu CPU

Rekord ustanowił Tajwańczyk ukrywający się pod pseudonimem TSAIK, a zrobił to na 18-rdzeniowej jednostce Intel Core i9 9980XE o podniesionym napięciu i chłodzonej w dodatku ciekłym azotem.

Użytkownik ten miał już na koncie kilka takich rekordów, zresztą na stronie HWBot zrzeszającej miłośników overclockingu należy on do drużyny "Extreme Overclockers of Taiwan", a więc zdecydowanie nie był to amator - zresztą trudno żeby amator miał możliwość chłodzenia podzespołów za pomocą ciekłego azotu. Uzyskana częstotliwość pozostaje mimo wszystko ciekawostką, gdyż nie przekłada się na lepszą wydajność komputera w codziennym użytkowaniu.

 

 

Intel Core i9 9980XE jest następcą pierwszego procesora z serii Core i9 - 7980XE, który z kolei udało się podkręcić innemu użytkownikowi ze strony HWBot do 6,2 GHz. Wracając jeszcze na moment do TSAIKa, to można dodać, że skorzystał on z płyty głównej MSI MEG X299 Creation.

W sklepie kuzniewski.pl jednostki Intel Core i9 znajdą Państwo w notebookach Apple MacBook Pro 15 2018, Dell Precision 15 7530 oraz 7730, jak również w Saelic Vidi G763.