Trzy razy Samsung, czyli czym różnią się dyski SSD 17 września 2013 | Krzysztof Bogacki
Wymiana dysku talerzowego na nośnik SSD świetnie wpływa na wydajność laptopa - to żadna tajemnica. Nasz poprzedni test dysków wykazał olbrzymią przewagę nośników półprzewodnikowych nad magnetycznymi. Szybkość, czas reakcji i pobór energii są wyraźnie po stronie nośników SSD. Ale czym między sobą różnią się dyski SSD? Pokażemy to na przykładzie trzech różnych nośników Samsunga.
Dyski SSD są szybkie, bezgłośne i odporne na uszkodzenia. Ustępują nośnikom talerzowym jedynie ceną w przeliczeniu na 1 GB oraz pojemnością. Jeśli jednak nie liczymy się z każdym groszem i nie planujemy zarchiwizować wszystkich odcinków ulubionych seriali, warto rozważyć zakup dysku SSD.
Samsung jest jednym z większych i bardziej popularnych producentów nośników półprzewodnikowych. Koreański potentat nie ogranicza się oczywiście do jednej serii dysków. By pokazać różnice, jakie mogą pojawić się w ramach dysków jednego producenta, postanowiliśmy przetestować trzy różne nośniki SSD Samsunga o zbliżonej pojemności. Czy warto dopłacać do droższych modeli i jaka jest różnica w szybkości pomiędzy seriami?
Trzy dyski SSD od jednego producenta. Czym się różnią, który jest najbardziej opłacalny?
Uprzednio w naszym teście dysków do notebooków pojawił się dysk SSD Samsunga z serii 840. Nośnik ten okazał się być jednym z lepszych urządzeń w teście. Dlatego też ciekawi byliśmy jak w porównaniu z nim wypadną Samsung SSD 840 Pro oraz nowość: Samsung SSD Evo. Mimo wspólnego producenta, te trzy nośniki różnią się dosyć znacząco.
Warto nadmienić, że dyski SSD to urządzenia różniące się między sobą głównie zastosowanymi kośćmi pamięci oraz kontrolerem. Dodajmy: kolor lub logo na obudowie nie wpływają na wydajność. Wszystkie trzy testowane Samsungi zawierają ten sam, trójrdzeniowy kontroler produkcji koreańskiego koncernu. Różnice stanowią zastosowane układy pamięci oraz firmware.
Pierwszy z testowanych dysków to znany nam już model o pojemności 250GB z serii SSD 840. To podstawowa seria dysków Samsunga i właściwie ciężko spodziewać się, by dysk ten mógł zabłysnąć w porównaniu. Ma on jednak pewną przewagę: cenę. Jest to niedrogi nośnik, a przez to bardzo popularny. Czy jest to dobry zakup, czy warto dopłacić do wyższych serii?
Drugim nośnikiem jest model o pojemności 250GB z Serii SSD 840 Pro. Według deklaracji producenta model ten ma zdecydowanie większą szybkość zapisu od "zwyczajnego" 840. Poza tym oferuje znacznie lepszy parametr IOPS i piecioletnią gwarancję. Sprawdzimy jak, i czy w ogóle, deklaracja producenta pokrywa się z rzeczywistością.
Trzeci Samsung w zestawieniu to model z nowej serii SSD 840 Evo. Deklaracja producenta jest w przypadku tego modelu bardzo optymistyczna, gdyż mimo niższej ceny, właściwie dorównuje modelom serii 840 Pro. Nowa serio może okazać się więc wyjątkowo udaną, oczywiście jeśli testy potwierdzą zapewnienia producenta.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dysków SSD Samsung w sklepie kuzniewski.pl
Krótka chwila z HDTune wystarczyłaby wykazać różnice dzielące wszystkie trzy dyski. Ciekawostką jest wyraźny spadek szybkości w przypadku SSD 840 Evo w początkowej fazie testu. Jednak HDTune wykazał też sporą szybkość maksymalną tego nośnika, chociaż wyraźnie ustępuje on modelowi SSD 840 Pro.
CystalDiskMark zdecydowanie lepiej sprawdza się przy testach nośników SSD. Z dużym zadowoleniem musimy przyznać, że różnice między wydajnością deklarowaną przez producenta, a zmierzoną w teście mieszczą się właściwie w granicach błędu pomiarowego. Dyski niemal wyrównały wartości deklarowane. Ujawniła się także przewaga modelu PRO nad niemal równie szybkim 840 Evo. O ile zapis sekwencjonalny jest właściwie w obu dyskach taki sam, to już mierzony na coraz mniejszych paczkach danych zaczyna faworyzować model serii PRO.
Sprawdziliśmy na naszej testowej paczce danych pakowanie i rozpakowanie, za pomocą popularnego programu WinRar. Najszybszy w rozpakowaniu paczki, a więc teście, który więcej mówi o szybkości odczytu dysku, znowu na czele pojawił się SSD 840 Pro, tuż przed modelem Evo. Jednak ponowne spakowanie archiwum wykazało coś ciekawego. Mimo, teoretycznie lepszego zapisu, osiągnięty wynik okazał się tylko nieznacznie lepszy niż w modelu SSD 840 i słabszy niż w srebrnej nowości.
Próba w 3DMarku11 znalazła się w teście tylko po to, by ukazać jaki wpływ szybkość nośnika ma na wydajność w grach. Wykazaliśmy to już wcześniej w przypadku testu dysków do laptopa, a teraz potwierdzamy to, co wiedzieliśmy już wcześniej. Szybkość dysku i wydajność w grach właściwie nie wpływają na siebie. Ot, szybciej załaduje nam się następny level.
Uruchamianie systemu to chyba najbardziej popularna metoda na wykazywanie przewagi dysków SSD nad talerzowymi. Jednak różnice w przypadku samych nośników półprzewodnikowych są właściwie marginalne. Tradycyjnie już, najszybszy okazał się model 840 PRO, ale tuż za nim znaleźli się pozostali dwaj konkurenci.
Pojemność a cena. Cóż, biorąc pod uwagę, że dyski dysponują właściwie tą samą pojemnością to wynik mógł być tylko jeden. "Zwyczajny" SSD 840 nie dał szans rywalom, jednak Evo nie odbiega od swojego starszego kuzyna zbyt mocno, także oferując dobry stosunek pojemności do ceny.
Skoro różnice w szybkości między dyskiem SSD 840 Evo i SSD 840 PRO nie są szczególnie widoczne, to czy jest sens płacić więcej za model o ładniejszej nazwie? Co sprawia, że jest on droższy? I czy naprawdę jest on "pro"?
Zacznijmy od rzeczy rzucającej się od razu w oczy: IOPS. Model serii pro cechuje sie tym parametrem na poziomie 90 000, co jest zdecydowanie wyższą wartością niż 35 000 w serii Evo oraz 32 000 w "zwykłym" 840. Czym w ogóle jest IOPS? Jest to skrót od Input/Output Operations Per Second. Czyli ilość operacji wyjścia/wejścia na sekundę. Prosta sprawa, wydawałoby się, ale prawda jest taka, że to nie do końca to co wydajność związana z transferem. Ten najczęściej podawany jest sekwencjonalny. Dzięki temu SSD 840 PRO lepiej radzi sobie choćby w pracy z dużą ilością mniejszych plików niż model z serii Evo.
Samsung jest nadzwyczaj pewny solidności swoich nośników, skoro model SSD 840 PRO posiada aż pięcioletnią gwarancje producenta. To rzadkość, jeśli chodzi o dyski SSD. Pozostałe dwa posiadają gwarancję trzyletnią.
Naszym zdaniem zwycięzców tego porównania jest dwóch. Pierwszym, co dosyć oczywiste, jest lider wydajności, model SSD 840 Pro. Osiągnął najlepsze wyniki testów, poza tym charakteryzuje się wyjątkowo długą gwarancją i długą deklarowaną żywotnością.
Jednak drugim zwycięzcą, z całą pewnością możemy ogłosić dysk Samsung SSD 840 Evo. Nieznacznie tylko wolniejszy od wersji Pro, srebrny Evo okazał się cechować rewelacyjną wręcz relacją ceny do wydajności.
Dysk Samsung SSD 840 nie był w stanie znieść konkurencji modeli Evo i Pro, co nie znaczy, że jest chybionym wyborem. Jeszcze niedawno był właściwie najlepszą opcją dla kogoś chcącego tanio przyspieszyć komputer. "Osiemsetczterdziestka" jest wciąż szybkim dyskiem, chociaż ustępuje w tym względzie modelom z serii Evo, szczególnie jeśli chodzi o zapis.
Samsung, oferując trzy rózne serie dysków SSD, trafia właściwie do każdego rodzaju odbiorcy.
Reasumując: największe bezpieczeństwo i szybkość otrzymujemy wraz z dyskiem SSD 840 Pro, jednakże jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, warto zakupić model SSD 840 Evo. Jego szybkość i relacja ceny do wydajności jest aktualnie niemal bezkonkurencyjny.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą nośników SSD oraz dysków SSD Samsung w ofercie sklepu kuzniewski.pl