Fujitsu Esprimo D956 vs Dell OptiPlex 5040 – recenzja dwóch SFF dla firm

b

Słowo wstępu

Seria Esprimo oznaczona liczbą 956 zawiera najbardziej zaawansowane rozwiązania desktopowe. Oprócz testowanego SFF Esprimo D956 Japończycy oferują również Mini-PC Esprimo Q956 oraz klasycznego Mini Towera o oznaczeniu P956. Wszystkie te urządzenia mogą się pochwalić dość ciekawymi, a przede wszystkim użytecznymi cechami, takimi jak chociażby beznarzędziowa obsługa. Nie inaczej jest w przypadku D956 - to Small Form Factor, którego funkcjonalność pozwala mu konkurować z komputerami w obudowie typu Tower, zachowując jednocześnie to, za co lubimy obudowy SFF, czyli niewielkie rozmiary i więcej możliwości umiejscowienia komputera na stanowisku pracy.

Dell OptiPlex 5040 SFF to alternatywa dla komputera o tym samym oznaczeniu, ale w obudowie Mini Tower. Nie jest to najwyższa seria "stacjonarek" Della, ale i tak pokazuje przysłowiowy pazur i udowadnia, że jest czymś więcej niż zwyczajnym komputerem do biura.

Specyfikacja techniczna

Fujitsu Esprimo D956

Dell OptiPlex 5040 SFF

segment
desktop biurowy SFF
desktop biurowy SFF
wymiary i waga
33,2 x 33,8 x 8,9 cm
8 kg - waga
29 x 31,2 x 9,3 cm
6 kg -
waga
system operacyjny
Windows 7 Professional, 64-bit
Windows 10 Pro, 64-bit
procesor
Intel Core i5 6500
4 rdzenie, 4 wątki
od 3,2 GHz do 3,6 GHz
6 MB cache, 14 nm
TDP - 65 W
Intel Core i5 6500
4 rdzenie, 4 wątków
od 3,2 GHz do 3,6 GHz
6 MB cache, 14 nm
TDP - 65 W
układ graficzny
Intel HD 530
Intel HD 530
dysk twardy
500 GB, HDD, 3,5'', 7200 rpm
Toshiba DT01ACA050
500 GB, HDD, 3,5'', 7200 rpm
Toshiba DT01ACA050
pamięć RAM
8 GB, DDR4, DIMM
maks. 64 GB
8 GB, DDR3L, DIMM
maks. 32 GB
napęd optyczny
---
DVD +/- RW
wybór złączy
Przód:
2 x USB 3.0
2 x USB 2.0
audio in
audio out
Tył:
LAN
2 x PS/2
2 x USB 2.0
4 x USB 3.0
DVI
COM
2 x DisplayPort
line-in
line-out
Przód:
2 x USB 2.0
2 x USB 3.0
audio combo
Tył:
LAN
2 x PS/2
2 x USB 2.0
4 x USB 3.0
HDMI
2 x DisplayPort
line-out
komunikacja
LAN - Intel Ethernet Connection I219-LM
LAN - Intel Ethernet Connection I219-V
bezpieczeństwo
moduł szyfrowania TPM
moduł szyfrowania TPM
zasilacz
280 W
180 W
wyposażenie dodatkowe
klawiatura KB410 G oraz mysz M520
klawiatura KB216t, mysz MS116t
opcje rozszerzeń
gniazdo eSATA, port równoległy, drugi port COM, niezależna grafika
gniazdo VGA, karta sieciowa WLAN, niezależna grafika
gwarancja
3 lata
3 lata

Pełna oferta komputerów Fujitsu Esprimo D956 w sklepie kuzniewski.pl

Pełna oferta komputerów Dell OptiPlex 5040 SFF w sklepie kuzniewski.pl

Obudowa i solidność wykonania

Fujitsu Esprimo D956

Gdy otwieraliśmy karton z komputerem, spotkało nas pewnego rodzaju zaskoczenie rozmiarami D956. Jest on nieco większy od standardowych konstrukcji SFF, w tym od jego dzisiejszego oponenta - OptiPlexa 5040. Ma to swoje uzasadnienie w tym, co znajdziemy we wnętrzu obudowy, ale o tym później. Obudowa nowego Esprimo bardzo mocno nawiązuje do pozostałych urządzeń z serii. W kolorystyce dominuje uniwersalna, biznesowa czerń i tylko czerwony pasek oraz srebrne logo producenta umieszczone na przednim panelu próbują urozmaicić ten stan rzeczy. Ponadto, żeby panel nie wyglądał zbyt monotonnie, wycięto w nim sześciokątne otwory, które wspierają chłodzenie komputera.

Na żadnej ze ścian nie znajdziemy żadnych ozdobników w postaci żłobień czy otworków. U góry za to znajduje się klamka pozwalająca dostać się do wnętrza komputera, a pod spodem cztery gumowe nóżki, co jasno sugeruje, w jakiej orientacji powinien znajdować się komputer, jeżeli nie zaopatrzyliśmy się w opcjonalną nóżkę pozwalającą bezpiecznie ustawić sprzęt w pozycji pionowej. Do jakości wykonania i spasowania wszystkich elementów nie można mieć zastrzeżeń - przedni panel z tworzywa dobrze przylega do metalowej części obudowy, tak więc o szpecące sprzęt szpary nie trzeba się martwić. Przód jest zdejmowalny i demontuje się go razem z górą obudowy. Warto wspomnieć, że posiada on również zaślepkę miejsca na napęd optyczny.

 

 

Za pomocą bogatego i różnorodnego wyboru portów Fujitsu jasno sugeruje, że jest to komputer dla profesjonalistów. Z przodu obudowy znajdują się cztery porty USB (dwa w standardzie 2.0 i dwa w 3.0) oraz gniazda jack dla słuchawek i mikrofonu. Z tyłu zaś udostępniono aż sześć portów USB (z czego cztery w standardzie 3.0), dwa wyjścia DisplayPort, jedno złącze DVI, gniazdo RJ-45, dwa porty PS/2 oraz gniazdo szeregowe COM. Znalazło się też miejsce dla gniazd audio line-in oraz line-out.

 

Dell OptiPlex 5040 SFF

Dell jest nie tylko mniejszy od Esprimo D956, ale również lżejszy o ok. 2 kg. Amerykanie, podobnie jak Japończycy, zadbali o to, żeby ich komputer nie prezentował się nudno, ale jednocześnie nie tracił nic ze swojej biznesowej stylistyki. Podejście to sprawiło, że przedni panel na większości swojej powierzchni pokrywa siatka z romboidalnymi wycięciami, a gniazda oraz napęd DVD wkomponowano w gładką, matową płytkę znajdującą się w prawym górnym narożniku obudowy. Pod wspomnianym elementem znajduje się logo producenta. Taką samą obudowę zastosowano w Dellu Vostro 3252, który nie tak dawno gościł w naszym laboratorium.

OptiPlexa 5040 można ustawić w pozycji pionowej oraz poziomej, co jasno sugerują gumowe nóżki znajdujące się na bocznej krawędzi oraz pod spodem urządzenia. Podobnie jak Fujitsu, Della możemy otworzyć bez pomocy narzędzi, co jest sporą zaletą obu konstrukcji. Przedni panel z tworzywa dobrze współgra z resztą wykonanej z metalu obudowy. Nic nie odstaje ani nie trzeszczy, tak więc komputer nie zaburzy estetyki naszego stanowiska pracy.

 

 

Potencjalnego użytkownika do sięgnięcia po OptiPlexa 5040 może zachęcić dość spory i sensownie rozłożony zestaw gniazd i złączy. Z przodu komputera udostępniono cztery porty USB (z czego dwa w standardzie 3.0) oraz wyjście/wejście audio, a z tyłu mamy do dyspozycji cztery USB 3.0, dwa USB 2.0, dwa wyjścia DisplayPort, jedno złącze HDMI, a także, wciąż przydatne, dwa gniazda PS/2 oraz port szeregowy. Nie zabrało również gniazda RJ-45.

Obsługa podzespołów i opcje rozbudowy

Fujitsu Esprimo D956

We wnętrzu obudowy pozostawiono sporo miejsca. Po zdjęciu jej praktycznie większość podzespołów i gniazd znajduje się w zasięgu wzroku użytkownika. Wyjątkiem jest gniazdo M.2, które ulokowano pod szufladami na dysk. Na szczęście dostęp do niego również jest łatwy, gdyż wystarczy tylko podnieść beznarzędziowo obsługiwaną instalację dla dysków oraz napędu optycznego.

Oprócz miejsca dla trzech nośników (dwie szuflady 3,5-calowe oraz złącze M.2 dla dysków SATA/PCIe) w obudowie Esprimo D956 jest miejsce na napęd optyczny w formacie slim. Dyski można łączyć w macierz RAID 0, 1, 5 lub 10. Z kolei pamięć operacyjną można rozbudować do 64 GB, gdyż do dyspozycji oddano cztery sloty DIMM typu DDR4, z opcją pracy dwukanałowej. Użytkownik może również zdecydować się na wyposażenie komputera w niezależną kartę graficzną dzięki złączu PCIe 3.0 x16, a dodatkowe akcesoria podłączy do gniazda PCIe x4 (mechanicznie x16) oraz dwóch slotów PCIe x1. Ze względu na wysokość obudowy trzeba będzie dobierać akcesoria w rozmiarze low profile.

Esprimo D956 jest napędzany przez zasilacz o mocy 280 W.

 

 

Dell OptiPlex 5040 SFF

Mniejsza obudowa nie dyskwalifikuje niezłych możliwości rozbudowy - jak na komputer SFF rzecz jasna. Dostęp do podzespołów oraz obsługa szuflad na dysk jest bardzo prosta i dosyć intuicyjna, a z całością można sobie poradzić bez sięgania po śrubokręt.

Mimo że we wnętrzu obudowy OptiPlexa 5040 jest mniej miejsca niż w Esprimo D956, to nie przeszkadza to w stworzeniu konfiguracji dyskowej składającej się z nośnika w rozmiarze 3,5 cala oraz dysku M.2 SATA. Dzięki łatwo dostępnemu złączu PCIe 3.0 x16 konfigurację możemy wzbogacić o kartę graficzną w wersji low profile. Dodatkowe złącze PCIe x4 można wykorzystać do zainstalowania opcjonalnego akcesorium. Lekki grymas niezadowolenia może pojawić się na twarzy, dopiero kiedy dojdzie do wymiany lub dokładania kości RAM. Aby bowiem dostać się do czterech slotów DIMM (DDR3L), trzeba zdjąć całą instalację z szufladą na dysk i napędem optycznym. Nie jest to wielkie utrudnienie, a poza tym rozumiemy, że taki stan rzeczy jest wymuszony przez rozmiary komputera, ale warto mieć to na uwadze.

Opcje rozbudowy są tym, co najmocniej zaznacza różnicę pomiędzy tymi dwoma komputerami. Fujitsu Esprimo D956 to sprzęt bardziej perspektywiczny niż nieco mniej zaawansowany OptiPlex 5040, mimo że z zewnątrz nie do końca się to dostrzega, gdyż bazowe konfiguracje wydają się dość podobne. Nieco mniejsze pole manewru wynika też z zastosowania 180-watowego zasilacza.

 

 

Testy wydajności ogólnej i graficznej

Oba testowane zestawy pracowały w oparciu o procesor Intel Core i5 6500. Jest to jednostka na tyle mocna, że spotkać ją można nie tylko w sprzęcie biznesowym, ale również świetnie odnajduje się w komputerach gamingowych. Wyniki w teście Cinebench 11.5 oscylowały w okolicach 6,35 punktu, więc jest to wynik jak najbardziej zadowalający dla jednostki o takiej mocy. Amerykanie oraz Japończycy przygotowali również alternatywne wersje: ze słabszymi CPU lub mocniejszym Core i7 6700.

Komputery były wyposażone także w taką samą ilość pamięci operacyjnej. Zarówno Fujitsu, jak i Dell posiadały dwie kości po 4 GB RAM każda.

 


 

 

 


Żadna konfiguracja nie została wyposażona w niezależną grafikę, więc wyniki w benchmarkach graficznych nie będą należały do wysokich. Zintegrowany układ Intel HD 530 zapewnia natomiast większą oszczędność energii niż dodatkowa karta graficzna.

 

 

Obaj producenci postanowili wyposażyć swoje komputery w klasyczny dysk magnetyczny od Toshiby w 3,5-calowym wydaniu o pojemności 500 GB i prędkości 7200 RPM. Mimo że nie zawodził on pod względem prędkości zapisu oraz odczytu, to jednak jest to raczej podstawowe wyposażenie, które może pełnić rolę pojemnego magazynu dla danych. Dla płynniejszego działania systemu oraz szybkiego dostępu do najczęściej używanych plików i aplikacji rozsądniejszym wyborem wydaje się zainstalowanie dysku SSD.

 


Kultura pracy

Esprimo D956 oraz OptiPlex 5040 nie należą do szczególnie głośnych komputerów, chociaż mogłyby być jeszcze bardziej ciche, gdyby zamienić dyski HDD na bezdźwięczne SSD. Szczególnie zalecane jest to przez Fujitsu, co jest uzupełnieniem technologii Zero Noise PC. Polega ona na płynnym dostosowaniu prędkości wiatraczka procesora do obciążenia CPU, umożliwiając również wyłączenie go, kiedy procesor nie generuje zbyt wiele ciepła. Przez to komputer może być praktycznie bezdźwięczny (nie licząc niewielkiego wiatraczka w zasilaczu).

Wskazania czujników temperatury w obu urządzeniach ani nie zaskakują, ani nie napawają trwogą. Są raczej standardem w konstrukcjach SFF o podstawowych konfiguracjach. Co prawda w stanie spoczynku procesor w Fujitsu był o kilka stopni cieplejszy niż w OptiPlexie (odpowiednio 33 stopnie Celsjusza i 40 stopni Celsjusza), ale już w trybie obciążenia wyniki te były praktycznie takie same (47-48 stopni Celsjusza).

 

 

Podobnie rzecz miała się w kwestii poboru energii elektrycznej. Przy pracy z przeglądarką pomiędzy średnią wartością 23 W w Esprimo i 25 W w Dellu nie ma znaczącej różnicy. Większy rozdźwięk zauważyliśmy w trybie wyższego obciążenia podzespołów. Watomierz z podłączonym doń Esprimo D956 wskazywał średnio 40 W, a Dell odznaczył się wartością większą o 9 W.

 

Ocena i podsumowanie

Niemal identyczne konfiguracje "na papierze" przyniosły podobne wyniki w benchmarkach. Można było się tego spodziewać. Jednak w trakcie testów jasno i wyraźnie widać było, który komputer reprezentuje wyższą, bardziej zaawansowaną serię. Mimo że OptiPlexowi 5040 nie można wiele zarzucić, to jednak zestawiając go z Fujitsu Esprimo D956, widać było wyraźnie, dlaczego osoba potrzebująca sprzętu nieco bardziej elastycznego w rozbudowie sięgnie raczej po produkt z Japonii. Zwłaszcza że bazowe konfiguracje obu komputerów są do siebie zbliżone cenowo.

 

Fujitsu Esprimo D956

To naprawdę dobry komputer w obudowie Small Form Factor. Ma dość sporo do zaoferowania, a na szczególną pochwałę zasługują opcje konfiguracyjne komputera oraz obecność gniazda M.2 obsługującego dyski SATA oraz PCIe. W urządzeniu Fujitsu zadowala także intuicyjna, beznarzędziowa obsługa podzespołów. Stylistycznie Esprimo D956 prezentuje się skromnie, ale nie nudno, co w kategorii sprzętu dla firm można traktować jako zaletę.

Mocne strony:

  • spore jak na SFF opcje rozbudowy
  • beznarzędziowy dostęp do podzespołów
  • gniazdo M.2 SATA/PCIe
  • biznesowy design
  • spory wybór portów

Słabe strony:

  • brak napędu optycznego w testowanej konfiguracji

 

 

Dell OptiPlex 5040 SFF

To komputer, który również można wzbogacić o dodatkowe podzespoły, ale już nie w tak rozbudowany sposób jak w Esprimo D956. Dołożenie pamięci operacyjnej czy opcja wsadzenia niezależnej karty graficznej jest raczej standardem w sprzęcie tej klasy, ale obecność złącza M.2 już nie zawsze. Pod względem stylistyki Dell nie szuka sensacji i podobnie jak testowany Fujitsu wygląda po prostu porządnie. Co prawda charakterystyczna siatka na przednim panelu nie każdemu może przypaść do gustu, jednak w całości komputer prezentuje się, jak na biznesowy model przystało.

Mocne strony:

  • nienaganna stylistyka
  • obecność złącza M.2
  • opcje rozbudowy
  • wybór portów
  • spora liczba alternatywnych konfiguracji
  • beznarzędziowy dostęp do obudowy i podzespołów

Słabe strony:

  • nieco utrudniony dostęp do kości RAM

 

 

 

Autor recenzji: Krzysztof Grzegorowski

 

Więcej recenzji komputerów stacjonarnych

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą komputerów Fujitsu Esprimo D956 oraz Dell OptiPlex 5040 SFF w sklepie kuzniewski.pl

kuzniewski.banner