AMD Radeon Pro WX 7100, WX 5100 i WX 4100 – nowa generacja profesjonalnych kart graficznych

Przy okazji SIGGRAPH 2016 AMD ogłosiło wprowadzenie kolejnej generacji kart graficznych certyfikowanych do pracy w profesjonalnych aplikacjach. Już niedługo będzie więc można wyposażyć swoją stację roboczą w układ oparty na rdzeniu Polaris.

Najmocniejszy w rodzinie Radeon Pro WX 7100 ma mieć 32 CU (Compute Units) i 8 GB RAM-u na 256-bitowej szynie. Będzie to oczywiście również karta o największych wymiarach i zapotrzebowaniu na energię.

WX 5100 będzie grafiką słabszą i mniejszą, ale opartą na tym samym układzie - Polaris 10. Niezmieniona jest też ilość i przepustowość pamięci. Większą oszczędność energii zapewnia natomiast m.in. zredukowanie liczby CU do 28.

 

radeon_pro_wx4100

 

Najsłabszą, ale i najciekawszą kartą jest Radeon Pro WX 4100. Ma on 16 CU i 4 GB RAM-u ze 128-bitowym interfejsem. Rozmiar HH (Half-Height) pozwala jednak na stosowanie tego układu w stacjach roboczych w formacie SFF.

Wszystkie karty mają po cztery wyjścia obrazu Display Port, w WX 4100 w wersji mini. Na rynku mają pojawić się w czwartym kwartale tego roku. Do tego momentu poczekamy też z oceną ich potencjału, gdyż już nie raz okazywało się, że początkowe informacje prasowe bywają trochę na wyrost. Ujawnione dotychczas dane pozwalają jednak liczyć na to, że przynajmniej część zapowiedzi ma szansę się ziścić. AMD w dodatku sugeruje, iż premiera nowych kart to odpowiedź na nowe wyzwania stawiane przed projektantami, takie jak edycja wideo w rozdzielczości 8K, treści VR, rendering w wysokich rozdzielczościach itd.

 

W oczekiwaniu na pojawienie się nowych kart w sprzedaży zapraszamy do zapoznania się z ofertą stacji roboczych dostępnych w sklepie kuzniewski.pl

kuzniewski.banner