AMD znów bije Intela – tym razem na Amazonie

Kolejne wieści z frontu trwającej od długich lat wojny pomiędzy Intelem a AMD. W chwili publikacji tego newsa, a więc dzień po Black Friday, na amerykańskim Amazonie wśród najlepiej sprzedających się procesorów króluje AMD. Jednostka Intela uplasowała się dopiero na… jedenastej pozycji!

W USA najlepiej sprzedającym się CPU jest Ryzen 7 2700X, tuż za nim znalazły się bazujące na architekturze Zen 2 jednostki Ryzen 5 3600 oraz Ryzen 7 3700X. Wspomniany procesor Intel z miejsca 11 to Intel Core i7 9700K, którego znaleźć można np. wśród konfiguracji desktopa Dell XPS 8930.

 

 

Nie inaczej wygląda to na niemieckim czy brytyjskim Amazonie. U naszych zachodnich sąsiadów firma Lisy Su okupuje cztery pierwsze miejsca, z kolei w Wielkiej Brytanii pierwszy procesor z Intela znalazł się dopiero na siódmej pozycji.

Śledzących wiadomości branżowe taka sytuacja nie ma prawa dziwić - ten rok zdecydowanie należał do AMD, na co bez wątpienia miały też wpływ problemy Intela z podażą swoich chipów, ciągnące się zresztą od roku poprzedniego.

Trzeba także wziąć pod uwagę, że najnowsza architektura AMD bazuje na 7-nanometrowym procesie technologicznym, podczas gdy Intel kurczowo wręcz trzyma się 14 nanometrów, nieco nieśmiało oferując też 10 nanometrów w jednostkach dziesiątej generacji Ice Lake.