Apple liderem firm IT według listy Fortune Global 500

Pomimo niedawnych kontrowersji wokół firmy Tima Cooka, takich jak problemy z klawiaturą czy wyśmiewana za cenę 1000 dolarów podstawka pod monitor, Apple zdołało uplasować się na pierwszym miejscu w kategoriach "Technologia" oraz "Komputery i wyposażenie biura". Gigant z Cupertino zanotował przeszło 265 milionów przychodu.

Global 500, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje 500 firm z całego świata mogących pochwalić się największymi zyskami. Ranking tworzony jest od 1995 roku przez magazyn Fortune. Tak wygląda 5 pierwszych miejsc w wymienionych we wstępie kategoriach:

 

 

 

Jak można zauważyć, lokata Apple nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego zestawienia, co firma ma prawo uznać za sukces, podobnie zresztą jak 11 miejsce w całym rankingu. Przed "Jabłkiem" znalazły się takie korporacje jak Toyota Motor, Volkswagen, Exxon Mobil czy BP. Na podium stanęli kolejno Walmart, Sinopec Group i Royal Dutch Shell.

Z pozostałych ciekawostek warto zwrócić uwagę na debiut Xiaomi, które znalazło się na 468 pozycji. Polska reprezentowana była przez PKN ORLEN Group, które skoczyło o 59 miejsc do przodu, plasując się na 410 lokacie.

Największy skok w postaci 176 miejsc do przodu zanotowała chińska firma deweloperska Country Garden Holdings, z kolei największy spadek zanotował brytyjski ubezpieczyciel Prudential. 322 oczka w dół to sporo, choć mimo to utrzymali się na liście, dokładnie na 372 miejscu.