Arctic Sound – dedykowany GPU od Intela

Do zacnego grona producentów niezależnych kart graficznych od lat obejmującego zaledwie NVIDIĘ i AMD w 2020 roku dołączyć ma Intel. Największy na świecie producent mikroprocesorów na zakończonych właśnie targach SIGGRAPH 2018 potwierdził, że wyprodukuje własny dedykowany układ.

Właściwie dokonano tego za pomocą krótkiego filmu, który opublikowano na Twitterze. Tam podana jest wspomniana data i poprzedzające ją enigmatyczne stwierdzenie, że "to dopiero początek". Widać też kontury rzekomego układu, choć - nie oszukujmy się - tak naprawdę nie widać wiele. Tworzeniem niezależnej grafiki Intela zajmować mają się Raja Koduri i Chris Cook, wcześniej pracujący dla AMD.

 

 

Tym samym Intel potwierdził plotki, które krążyły już od początku tego roku. Wspominały one też o następcy Arctic Sound nazwanym Jupiter Sound. Warto dodać, że tak naprawdę nie będą to pierwsze niezależne GPU Intela, gdyż w 1998 roku producent podjął próbę zawojowania rynku układem Intel 740, jednak poniósł porażkę z popularnymi wtedy kartami 3dfx Voodoo 2 czy Riva TNT.

Do 2020 roku zostało jednak sporo czasu, dlatego na tę chwilę zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą desktopów Intela w kuzniewski.pl.