Często zadawane pytania

 

Jak działa tryb Turbo w procesorach mobilnych?

Tryb Turbo w mobilnych procesorach działa automatycznie. W zależności od temperatury procesora i natężenia prądu specjalny układ w procesorze może chwilowo podkręcić jeden, dwa lub wszystkie rdzenie. Powoduje to zwiększenie wydajności procesora w czasie pracy pod dużym obciążeniem.

Podane w specyfikacji procesora maksymalne taktowanie zegara w trybie Turbo zawsze dotyczy podkręconego jednego rdzenia. Przy chwilowym podkręceniu wszystkich rdzeni taktowanie procesora zawsze będzie niższe od podanego maksymalnego.

Czy porty M.2 NVMe współpracują z dyskami M.2 SATA?

Wszystko zależy od specyfikacji. Niektóre porty wspierają tylko interfejs SATA, co oznacza, że jeżeli podłączymy do nich dysk M.2 NVMe, nie zostanie on wykryty w systemie. Analogicznie, jeżeli podłączymy dysk M.2 SATA do portu, który obsługuje tylko interfejs M.2 PCIe, dysk nie będzie widoczny w systemie. Istnieją również porty "combo", które obsługują zarówno dyski M.2 SATA, jak i M.2 PCIe.

Jaka jest żywotność dysków SSD?

Żywotność dysków SSD wiąże się z ich eksploatacją. Im częściej zapisujemy na dysku dane, tym szybciej się on "zużywa". Opisującym to parametrem jest TBW (Total Bytes Written), czyli zagwarantowana ilość danych, które można zapisać na dysku w okresie trwania jego gwarancji. Zazwyczaj jest to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset GB danych dziennie. Oznacza to, że przeciętnie użytkowany dysk SSD posłuży nam przez co najmniej kilka lat. Warto zwrócić uwagę na to, że odczyt zapisanych danych nie wpływa na poziom zużycia dysku.

Laptop z Windowsem OEM - co to znaczy?

Licencja OEM to cyfrowa wersja licencji w formie klucza produktu. Przypisywana jest do płyty głównej urządzenia, a także do konta Microsoft. Przeniesienie licencji na nowe urządzenie powoduje dezaktywację systemu operacyjnego na starym sprzęcie. Raz wykorzystanej licencji OEM nie można sprzedawać, chyba że w zestawie z całym komputerem. Komputery z fabrycznie wgranym systemem operacyjnym najczęściej posiadają system właśnie na licencji OEM.

Czy matryce EWV i AHVA to matryce IPS?

EWV to określenie stosowane przez firmę Asus w odniesieniu do matryc o szerokich kątach widzenia. Mogą to być zarówno matryce IPS, jak i lepsze wersje matryc TN. Natomiast matryce AHVA to matryce IPS produkowane przez firmę Optronic.

Czy warto wymienić HDD na SSD?

Zdecydowanie tak! Dysk SSD nie tylko znacznie skraca czas potrzebny na rozruch, ale też zwiększa komfort użytkowania komputera dzięki o wiele płynniejszemu działaniu systemu, a także szybszemu kopiowaniu danych czy wczytywaniu się kolejnych etapów w grze. Dodatkową zaletę stanowi duża odporność na wstrząsy, co minimalizuje prawdopodobieństwo mechanicznego uszkodzenia nośnika nawet w razie upadku laptopa.

Wymiana dysku HDD na SSD zwiększa też czas pracy na baterii, ponieważ zużywają one mniej prądu niż dyski talerzowe. Szczegółowe informacje o dyskach można znaleźć w naszym poradniku o dyskach w notebookach, zachęcamy też do zapoznania się z poradnikiem "Dysk SSD w starszym notebooku".

Co oznaczają oznaczenia dysków SSD, takie jak MLC, TLC czy 3D NAND?

NAND to półprzewodnikowe kości pamięci, które zapisują dane zerojedynkowo. Pamięć tego typu nie wymaga zasilania do przechowywania informacji - jest to tak zwana pamięć nieulotna. Wykorzystywana jest nie tylko w dyskach SSD, ale również w pendrive'ach czy kartach pamięci. Komórki pamięci są ułożone w jednej płaszczyźnie. W przypadku 3D NAND oraz V-NAND ogólna zasada działania jest taka jak w pamięciach NAND, jednak komórki pamięci, zamiast w jednej płaszczyźnie, są układane warstwowo, co pozwoliło na znaczne zwiększenie pojemności oraz wydajności pamięci.

TLC, MLC oraz SLC to sposobu zapisywania danych na dyskach. Dyski wykonane w technologii TLC zapisują trzy bity danych w jednej komórce. Jest to najtańsza, a zarazem najmniej trwała technologia - żywotność dysków jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku technologii MLC czy SLC. Dyski MLC pozwalają na zapis dwóch bitów danych w każdej komórce. Wprawdzie są droższe niż dyski TLC, ale charakteryzują się zdecydowanie większą trwałością i pozwalają na więcej cykli zapisu. SLC to najdroższe dyski, często wykorzystywane np. w serwerach. Każda komórka przechowuje tylko pojedynczy bit informacji, co minimalizuje ryzyko występowania błędów.

 

 

Jeżeli w przyszłości pojawią się od Państwa kolejne pytania, z których mogliby skorzystać inni użytkownicy, to na pewno je tutaj umieścimy. Zawsze też gdy chcą się Państwo czegoś dowiedzieć na temat sprzętu komputerowego lub nie mają Państwo pewności w jakiejś technicznej kwestii, zachęcamy do kontaktowania się ze specjalistami kuzniewski.pl.

kuzniewski.banner