Dell Inspiron G7 17 7790 – opis serii 24 listopada 2019 | Zespół lab-kuzniewski.pl
Dell w serii Inspiron G7 17 7790 oferuje konfiguracje z dwoma modelami procesorów Intela do wyboru - są to czterordzeniowy i5 9300H lub sześciordzeniowy i7 9750H. Są to jednostki pełnonapięciowe i mają odpowiednio 8 i 12 MB pamięci podręcznej. Tryb Turbo w przypadku Core i5 podkręca taktowanie do 4,1 Ghz, z kolei Core dla i7 jest to 4,5 Ghz.
Notebook posiada dwa sloty na pamięć RAM - każdy z nich obsługuje kości pamięci nie większe niż 16 GB, dzięki czemu urządzenie można wyposażyć w maksymalnie 32 GB RAM. W komputerze znajdują się też dwa miejsca na dyski - jeden slot M.2 (obsługujący interfejs NVMe) oraz miejsce na nośnik w formacie 2,5 cala, który pozwoli nam na zamontowanie standardowego dysku HDD bądź drugiego dysku SSD.
Wybór portów w laptopach z serii G7 17 7790 powinien bez problemu zadowolić większość potencjalnych użytkowników. Do dyspozycji mamy trzy porty USB 3.1 SuperSpeed Typu A Gen 1. w tym jedno z funkcją PowerShare i jeden port USB-C DisplayPort/USB-C Thunderbolt (w zależności od konfiguracji), a do tego HDMI oraz złącze mini-DisplayPort z wyjść obrazu. Jest też gniazdo słuchawkowe combo, port Ethernet karty sieciowej Killer Networks E2500V2, czytnik kart pamięci i złącze Kensington.
Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to poza blokadą Kenstington ta seria nie oferuje niczego więcej - brakuje chociażby TPM czy czytnika linii papilarnych. Jest to jednak zrozumiałe, gdyż 7790 to seria dedykowana bardziej graczom niż użytkownikom biznesowym.
Warto zwrócić uwagę na dołączone oprogramowanie Alienware Command Center, które daje kontrolę nad ustawieniami gier i systemu w taki sposób, by osiągnąć jak najlepszą wydajność. Możliwe jest wprowadzenie odrębnych ustawień dostosowanych do poszczególnych gier, co znacząco poprawia komfort użytkowania sprzętu. Aplikacja ma możliwość zastąpienia pulpitu interfejsem stworzonym specjalnie dla graczy.
Seria G7 17 7790 w kwestii łączności oferuje standardowe rozwiązania, które znajdziemy w praktycznie każdym laptopie - komputery wyposażono w złącze Ethernet, moduł WiFi oraz moduł Bluetooth.
Chociaż notebooki tej serii przeznaczone są do gamingu i multimediów, stylistyka tego nie zdradza. Maszyny te są stonowane, solidnie wykonane, obudowa nie ugina się i nie trzeszczy. Zawiasy dobrze trzymają w miejscu matrycę, której kąt odchylenia wynosi 140 stopni. Do wad z pewnością można zaliczyć wagę - laptop waży 3,2 kg, co sprawia, że nie jest to najwygodniejsze urządzenie do przenoszenia.
W notebooku o 17,3-calowej przekątnej nie mogło zabraknąć pełnowymiarowej klawiatury. Na dodatek może ona pochwalić się podświetleniem, wyraźnym skokiem i generalnie wysokim komfortem użytkowania. Docenimy to w grach, ale też np. podczas pracy z tekstem.
Zamontowane w sprzęcie dwa głośniki sprawują się dobrze - grają odpowiednio głośno, nie szumią, ani nie trzeszczą. Niestety brakuje subwoofera, co słychać, ponieważ tony niskie są delikatnie przytłumione i zwyczajnie brakuje im wyrazu. Niewielkie pole do popisu daje oprogramowanie Nahimic Sound Center, które pozwala na dostosowanie dźwięku do własnych preferencji.
Dostępne są jedynie matryce o rozdzielczości Full HD. Odwzorowanie kolorów jest dobre, w zależności od wybranej konfiguracji i zastosowanego ekranu sięga do 90% pokrycia sRGB. Jasność ekranu to 300 nitów, co umożliwi na komfortowe granie czy oglądanie filmów.
Mówiąc o wydajności, warto rozwinąć kwestię GPU, ponieważ CPU został już opisany na początku. Laptop wyposażony jest w dedykowany układ NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti lub NVIDIA GeForce RTX 2060. W obu przypadkach mówimy o 6 GB własnej pamięci GDDR6. Rozdzielczość Full HD nie stanowi szczególnej przeszkody dla tych kart, dlatego możemy być spokojni o wysoką liczbę FPS i suwaki ustawień graficznych oscylujące wokół wartości "Ultra". Odsyłamy zresztą do naszego minitestu układu RTX 2060, w którym mieliśmy okazję zachwycać się wydajnością ostatniej generacji produktów NVIDIA.
Głośność wentylatorów w czasie spoczynku wypada bardzo dobrze, osiągając około 30 decybeli. Przy pełnym obciążeniu będzie to już około 50 decybeli, co oznacza, że generowany przez wentylatory szum jest wyraźnie słyszalny i raczej mało komfortowy. Temperatura w obszarze palmrestu nie przekracza 35 stopni Celsjusza pod obciążeniem. W innych miejscach (środek i góra) potrafi nagrzać się do niemalże 60 stopni, ale nie wpływa to negatywnie na komfort użytkowania.
Czas pracy, w zależności od tego, czy mowa o modelu z baterią 60 Wh czy 90 Wh, to od 8 do 12 godzin przy przeglądaniu Internetu. W przypadku grania czas ten oczywiście drastycznie się skraca, ale bateria wciąż pozwala na 2-3 godziny rozrywki bez konieczności podłączania notebooka do zasilania.
Dell Inspiron G7 17 7790 został zaprojektowany tak, by służył rozrywce, co jest to widoczne zarówno w parametrach, jak i w gabarytach urządzenia. Notebook nie należy do smukłych i lekkich, ale świetnie sprawdza się w nawet bardziej wymagających, nowszych grach - duża w tym zasługa wydajnego systemu chłodzenia. Jak wspomniano wcześniej, nie jest to sprzęt, który nadaje się do częstego przenoszenia, ale jako "stacjonarny" laptop gamingowy jest zdecydowanie warty polecenia.