Dell Latitude 6430u – biznesowy ultrabook z haczykiem

dell 6430u smallUltrabooki biznesowe to kategoria ciągle zdobywająca popularność. Również Dell zauważył, że właściciele i pracownicy firm siedząc przy swoich wydajnych, bezpiecznych i solidnych maszynach, ukradkiem spoglądali na posiadaczy lekkich i zgrabnych laptopów niekojarzonych z profesjonalizmem.

W modelu Latitude 6430u spróbowano połączyć rozwiązania typowe dla klasy biznes, z lekkością i atrakcyjną prezencją notebooków ultramobilnych. Sprawdźmy, jak 14-calowy Dell wypada w porównaniu do swoich rywali, czyli przetestowanych ostatnio w lab-kuzniewski.pl Lenovo ThinkPad T431sHP Elitebook Folio 9470m.

 

Ten model został już wycofany z oferty
Jego następcą jest Dell Latitude E5470

 

Specyfikacja techniczna

 

Dell Latitude 6430u 

segment ultrabook biznesowy
wymiary i waga 338 x 230 x 22 mm
1,85 kg
system operacyjny Windows 7 Professional 64-bit
dysk twardy 256 GB, mSATA SSD, LiteOn
procesor Intel Core i7 3687U
2 rdzenie, 4 wątki
od 2,1 do 3,3 GHz
4 MB cache, 22 nm
maks. TDP - 17 W
ekran 14 cali
1600 x 900 HD+
matryca matowa
AUO
układ graficzny Intel HD 4000
napęd optyczny brak
pamięć RAM 8 GB, DDR3
maksymalna ilość RAM - 16 GB
opcje rozszerzeń czytnik kart SD/MMC
komunikacja

Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0

modem 3G

akumulator 5,32 Ah, 60 Wh
Li-Poly
6-komorowy
wybór złączy 2x USB 3.0
1x USB 3.0/eSATA combo

HDMI
VGA
LAN
gwarancja 3 lata, NBD, ProSupport 
bezpieczeństwo

czytnik linii papilarnych, moduł TPM, czytnik SmartCard

wyposażenie dodatkowe podświetlana klawiatura 

 

 

 • DSC 0838
 • DSC 0846
 • DSC 0852
 • DSC 0855

 

 

Aktualna oferta notebooków Dell Latitude w sklepie kuzniewski.pl

 

Obudowa i solidność wykonania

14-calowy ultrabook to nowa jakość w serii Latitude. Trzeba się naprawdę wysilić, by dostrzec w jego płaskiej bryle kształty grubszego brata, E6430. 6430u jest nie tylko o centymetr chudszy. Dzięki wąskiej ramce ekranu również jego szerokość i głębokość bliższe są 13-calowcom. Tylko waga, ok. 1,8 kg, choć niska, jest nieco wyższa niż u konkurentów.

Najbliższy typowym Latitude’om element stylistyczny to przetoczenia na ściankach bocznych, które mają nadać konstrukcji dodatkowej lekkości. Zaokrąglona na narożnikach obudowa, łącząca duże ilości czarnego magnezu i srebrnego aluminium, jest atrakcyjna dla oka, ale udaje jej się przy tym zachować cenioną przez profesjonalistów powagę. Wszystkie powierzchnie są praktycznie matowe, bardzo przyjemne w dotyku, jakby miękkie, gumowane. A przy tym w magiczny sposób uodpornione na zabrudzenia takie jak choćby tłuste odciski palców.

 • DSC 0961
 • DSC 0963
 • DSC 0965
 • DSC 0967
 • DSC 0969

Użycie najwyższej jakości materiałów zgodnie z oczekiwaniami przekłada się na bardzo dobrą sztywność konstrukcji. Ani wieko, ani jednostka zasadnicza nie poddają się wyginaniu w zauważalnym stopniu. Jedyny słabszy punkt udało się znaleźć pod lewym nadgarstkiem. To miejsce na czytnik kart inteligentnych i chyba jego obecność sprawiła, że nie udało się w pełni usztywnić tego fragmentu. Jakość wykonania również stoi na wysokim poziomie. Na pochwały zasługują świetnie wyważone zawiasy. Możliwe jest otworzenie mobilnego Latitude jedną ręką i do kąta 180 stopni. Nie wpływa to na wzrost chwiejności wieka. Niewzruszenie jest ono utrzymywane w zadanej pozycji.

Tym, co odróżnia sprzęt biznesowy od tzw. konsumenckiego jest cały multum drobnych, ale przemyślanych szczegółów, które podnoszą funkcjonalność. Dlatego w 6430u nie dziwi to, że w przeciwieństwie do większości ultrabooków, można łatwo podmienić baterię. Dostęp do podzespołów jest niewiele bardziej utrudniony. Serwisant nie będzie miał problemu z wyczyszczeniem chłodzenia czy rozbudową pamięci. Ofiarą miniaturyzacji padło natomiast miejsce na dysk 2,5". Dlatego w Dellu można stosować tylko SSD na złączu mSATA.

wigi lat

Liczba złączy jest jak na ultrabooka spora. Jedno z trzech USB 3.0 połączone jest z eSATA. Zmieściły się też pełnowymiarowe porty HDMI i D-Sub. Tym, czego może brakować w klasie biznes, jest port dokowania. Dlatego w nazwie 6430u brak przedrostka E. Jednak nie wszystko stracone. Wśród akcesoriów do bohatera naszego testu znajdziemy bezprzewodowy replikator portów.

Kolejną już wymienioną tu atrakcją w ultrabooku Latitude jest szeroki zasób połączeń sieciowych. Obok LAN i WLAN nie zapomniano o nagminnie pomijanym modemie 3G. Dostęp do sieci będziemy więc mieć właściwie wszędzie. 

 

Osprzęt i głośniki

Klawiatura 6430u to "wyspówka" o wyraźnie oddzielonych klawiszach, co może budzić obawy, iż jest mniej wygodna niż klasyczne wersje z większych Latitude’ów. Okazuje się jednak, że nie ma co się martwić na wyrost. Choć kwadratowym płytkom niemal brak profilowania, dzięki gumowej powłoce dobrze stykają się z palcami. Raczej krótki skok z wyraźną progresją w końcowej fazie ugięcia pozwala łatwo wyczuć klawisze. Dotyczy to też często rozklekotanej w notebookach spacji. Klawiatura jest raczej cicha, a przy tym idealnie sztywna. Kilkustopniowe podświetlenie wygląda uroczo i jest praktycznym dodatkiem.

Dodatkowe przyciski do regulacji głośności są przydatne, ale w ciemnym otoczeniu słabo widoczne. Do kontroli połączeń bezprzewodowych służy mechaniczny przełącznik na lewym boku obudowy.

 • DSC 0873
 • DSC 0890
 • DSC 0893
 • DSC 0938
 • DSC 0943
 • DSC 0951

Płytka dotykowa ma, jak na dzisiejsze standardy, przeciętne wymiary. Zapewnia za to świetną precyzję poruszania kursorem. Otacza ją pięć klawiszy. Te u góry przeznaczone są dla drugiego urządzenia wskazującego, czyli Track Sticka. Wielu użytkowników przedkłada go nad touchpad i moim zdaniem słusznie.

Recenzowana konfiguracja miała sporo atutów w dziedzinie bezpieczeństwa. Obok TPM obecne były też m.in. czytniki: linii papilarnych i kart inteligentnych.

Głośniki są całkiem przyzwoite – grają dosyć głośno, czysto i wyraźnie. Zabrakło miejsca na tony niskie, co uwypukla górę pasma. Ale to w notebookach niemal norma.

 

Matryca

Czternastocalowy ekran ma matową powierzchnię i wysoką jasność. Czyni go to dobrym kompanem w pracy na dworze. Podwyższona rozdzielczość HD+ (1600 x 900) daje ponadprzeciętny obszar roboczy. Słabszymi stronami panelu produkcji AUO są natomiast wyświetlane kolory i zakres kątów widzenia. Poważna obróbka zdjęć może więc być utrudniona. Szkoda, że Dell nie zdecydował się na matrycę typu IPS, ale to samo dotyczy jego konkurentów.

Matryca

 • luminacja - 286 cd/m2
 • kontrast - 80:1
 • black - 2,86 cd/m2

Zakres kolorów

 • sRGB - 64%
 • NTSC - 46%
 • AdobeRGB - 48%

Szczegółowy pomiar podświetlenia

 luminacja

Kąty widzenia ekranu

 katy matrycy

 

Testy wydajności ogólnej i graficznej

Testowa konfiguracja dysponowała procesorem Intel Core i7-3687U i trudno spotkać Latitude 6430u ze słabszym procesorem. A przecież jest to chyba najmocniejsze dostępne obecnie niskonapięciowe CPU Intela. W Dellu partnerowało mu 8 GB pamięci operacyjnej, które można rozszerzyć w razie potrzeby do 16 GB. Do tego jeszcze naprawdę szybki SSD LiteOn na złączu mSATA. Do mobilnej maszyny z górnej półki to jedyny słuszny wybór.  

 

 

 

  

Ze zintegrowaną kartą graficzną nie poszalejemy w grach. Nie to jednak jest przeznaczeniem Della. A z innych zadań grafika wywiąże się śpiewająco, przy okazji nie zużywając za dużo energii.

 

Kultura pracy

Bardzo pozytywny powyższy opis skłania do zastanowienia – gdzie tkwi haczyk? Okazuje się, że to właśnie kultura pracy jest słabszym ogniwem w ocenie Latitude 6430u. Dell już przyzwyczaił do tego, że jest ona różna w zależności od wersji BIOS-u. Testowany egzemplarz potrafił w spoczynku być dzięki SSD zupełnie bezgłośny. Ale też zdarzało mu się zrywać do pracy ze słyszalnym szumem o wartości 34 dB. Przerzucenie się na pracę z większą wydajnością sprawia, że hałas narasta. 45 dB przy długotrwałym dużym obciążeniu to naprawdę sporo.

Temperatury są umiarkowane przy niewielkim obciążeniu. Pomimo aktywnego chłodzenia, w stresie jest już zdecydowanie cieplej. Pozytywne jest tylko to, że podnadgarstnik wciąż jest chłodny. Dzięki temu, po ustawieniu laptopa na biurku, wciąż można z niego korzystać, pomimo wyraźnego nagrzewania się jego rufy. To właśnie z tyłu znajduje się wylot rozgrzanego powietrza. Temperatura w tej części mocno przekracza 40 stopni.

 

Pulpit - niewielkie obciążenie

 temp up cold

Pulpit - duże obciążenie

 temp up hot

Spód - niewielkie obciążenie

 temp bottom cold

Spód - duże obciążenie

 temp bottom hot

 

Czas pracy na baterii

Bateria ma stosunkowo dużą pojemność (60 Wh), która częściowo tłumaczy nie najniższą wagę Della. Zgodnie z oczekiwaniami udało się więc wyciągnąć z niej naprawdę długi czas pracy. Prawie 10 godzin na luzie czy niemal 7 godzin podczas przeglądania Internetu. 

 

Ocena i podsumowanie

Dell Latitude 6430u to świetny ultrabook nadający się do pracy. Ma on bardzo wytrzymałą obudowę o zgrabnym kształcie. W jej wnętrzu skrywają się wydajne podzespoły i pojemna bateria. Trochę szkoda, że gorzej wypada kultura pracy. Jeśli ktoś jest w stanie przymknąć na to oku (lub liczy na zmianę po aktualizacji BIOS-u), otrzyma notebooka z jasną matową matrycą o podwyższonej rozdzielczości i podświetlaną klawiaturą. W biznesie przeważą jednak pewnie szerokie opcje z zakresu bezpieczeństwa i komunikacji, niedostępne w ultrabookach konsumenckich.

 

Autor recenzji: Mateusz Stach

 

Więcej recenzji ultrabooków oraz notebooków ultramobilnych

Ten model został już wycofany z oferty
Jego następcą jest Dell Latitude E5470

 

Aktualna oferta notebooków Dell Latitude w sklepie kuzniewski.pl

kuzniewski.banner