Gracze mogą pomóc w walce z koronawirusem

Dlaczego gracze? Bo to najczęściej na ich komputerach znajdziemy wydajne dedykowane karty graficzne NVIDIA GeForce, a właśnie tych podzespołów potrzebuje aplikacja Folding@home stworzona przez Uniwersytet Stanforda. Oczywiście profesjonaliści używający stacji roboczych z kartami NVIDIA Quadro również mogą pomóc.

Folding@home powstał w 2000 roku i od tego czasu – jak można wyczytać na stronie Wikipedii poświęconej projektowi – „ma na celu badanie procesów zwijania białek, koncentruje się na badaniu sposobu w jaki cząsteczka białka składa się w przestrzeni”.

Nie ukrywamy, że nie do końca to rozumiemy, ale za to rozumiemy doskonale, że działanie aplikacji polega na wykorzystywaniu nieużywanych zasobów naszych GPU do wykonywania obliczeń związanych z poszukiwaniem szczepionki na COVID-19. Do pozostałych chorób, nad wyleczeniem których pracują amerykańscy naukowcy, należy między innymi rak, stwardnienie zanikowe boczne (ALS) czy pląsawica Huntingtona.

Aby dołączyć do akcji, wystarczy pobrać wspomnianą aplikację i zainstalować ją na swoim komputerze. Program działa na Windowsie, Linuksie oraz systemie MacOS. Twórcy zapewniają, że Folding@home działa w tle i wykorzystuje faktycznie nieużywane zasoby, tj. nie spowalnia naszej pracy. Akcję oficjalnie wsparła NVIDIA, która zachęca użytkowników do pomocy na swoim Twitterze: