Lenovo B5400: test następcy B590

Laptop Lenovo B5400


Kupując laptopa za niewielkie pieniądze zazwyczaj zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to najmocniejsza maszyna w okolicy. Prawda jest taka, że przy prostych zadaniach jak korzystanie z Internetu czy programów biurowych, można się obyć bez superszybkiego procesora czy potężnej karty graficznej.

Ważniejsze jest, by producent zastosował rozsądnej jakości obudowę i nie oszczędzał na ergonomii. Przecież nawet od najtańszej maszyny można oczekiwać wygodnej klawiatury, cichej pracy czy przyzwoitej jakości ekranu.

Taki właśnie udany balans między ceną a jakością oferuje bardzo popularny model Lenovo: B590. Czas jednak nie stoi w miejscu i jeden z liderów rynku notebooków postanowił przedstawić jego następcę. Zmierzmy więc i zważmy, jak zmienił się jego koncept na budżetowy sprzęt o zacięciu biznesowym. Oto test Lenovo B5400.

Ten model został już wycofany z oferty
Alternatywą dla niego jest Lenovo ThinkPad E570
recenzja niebawem
Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad B5400 

segment podstawowy notebook biurowy
wymiary i waga 378 x 260 x 30 mm
2,31 kg - z baterią
0,35 kg - zasilacz
0,29 kg - bateria
system operacyjny ---
dysk twardy 500 GB, hybrydowy
5400 rpm, 8 GB flash cache, Seagate
procesor Intel Core i3 4000M
2 rdzenie, 4 wątki
2,4 GHz
3 MB cache, 22 nm
maks. TDP - 37 W
ekran 15,6 cala
1366 x 768 HD
matryca matowa
Chi Mei N156BGE-L11 
układ graficzny Intel HD 4600
napęd optyczny DVD +/- RW
pamięć RAM 4 GB, DDR3
maksymalna ilość RAM - 16 GB
opcje rozszerzeń czytnik kart SD/MMC
komunikacja WLAN 802.11 b/g/n Realtek
Bluetooth 4.0 Realtek
10/100/1000 Ethernet Realtek
akumulator 48 Wh
Li-ion
6-komorowy
wybór złączy 2 x USB 3.0
1 x USB 2.0
HDMI
VGA
LAN
OneLink Dock
gwarancja 1 rok z możliwością przedłużenia
bezpieczeństwo czytnik linii papilarnych
wyposażenie dodatkowe ---

 

 

 • DSC 1905
 • DSC 1915
 • DSC 1921
 • DSC 1927

 

 

 

 

Aktualna oferta serii Lenovo Essential w kuzniewski.pl

Obudowa i solidność wykonania

Znakiem rozpoznawczym B590 była obudowa do bólu prosta w swoim projekcie. Żadnych ornamentów, żadnych połyskliwych lakierów. B5400 podtrzymuje tę tradycję. Czarna matowa bryła o chropowatej fakturze nie wygra konkursu piękności, ale jest bardzo praktyczna i nie brudzi się tak łatwo. A błyszczący element na rufie obudowy, będący zarazem obudową głośników, można łatwo wybaczyć. Chcąc wybrać jaśniejszy kolor, należy zainteresować się bliźniaczym modelem M5400.

Widać, że projektanci poszli z duchem czasu i, w przenośni, przejechali się walcem po bryle B590. Bohater testu jest więc o jakieś pół centymetra chudszy i zrzucił z wagi 20 dag. 2,3 kg to nie tak dużo jak na typową maszynę w rozmiarze 15,6".

 • DSC 1979
 • DSC 1987
 • DSC 1991
 • DSC 1992
 • DSC 1995

Użyte plastiki nie są wzorowo sztywne. Ale na tle swojej klasy cenowej wypadają naprawdę dobrze. Choć zwłaszcza wieko mogłoby być bardziej stabilne, solidność konstrukcji jest zadowalająca. To samo chciałoby się powiedzieć o jakości wykonania. W testowej jednostce odczuwalne były dwa mankamenty. Przednia krawędź wydawała się nierówno spasowana, trochę ostra. Ramka matrycy z kolei powinna być lepiej umocowana. Może przydałoby jej się pewniejsze mocowanie. Zbyt szybko nie powinny się za to rozpaść zawiasy, które dają niezłe oparcie ekranowi. Sporych rozmiarów klapa na spodzie obudowy pozwala na podstawową konserwację notebooka.

Złącza okupują przednie partie ścianek bocznych, co nie jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia ergonomii. Dodatkowo, USB po lewej stronie są na tyle ściśnięte, że niezbyt przekonująco przechodzą test Vadera. Jak na tę klasę sprzętu nie można mieć natomiast większych zastrzeżeń do wyboru portów. Remedium na potencjalną plątaninę kabli wokół laptopa jest obecność OneLink Dock. To rozwiązanie znane z ThinkPadów serii Edge. Zintegrowany ze złączem zasilania konektor pozwala na podpięcie wygodnego replikatora portów.

 • DSC 0206
 • DSC 0208
 • DSC 0210

 

Osprzęt i głośniki

Pomimo powierzchownego podobieństwa do klawiatury Precision z ThinkPadów, w rodzinie Essential stosowany jest znane z IdeaPadów rozwiązanie AccuType. Kształt klawiszy z charakterystycznie łukowatą dolną krawędzią jest taki sam. W B5400, podobnie jak w B590, nie są więc one tak wygodnie profilowane, a skok jest dosyć krótki. W porównaniu z innymi klawiaturami wyspowymi w notebookach pisze się jednak całkiem przyjemnie. Rozkład klawiszy pozbawiony jest typowego dla ThinkPadów zamienienia klawiszy Fn i lewy Ctrl. Za to przyciski kierunkowe zostały wkomponowane między wydzielony blok numeryczny i zasadniczą część klawiatury. Nie jest to może najlepiej usztywniona klawiatura na rynku, ale jej uginaniu się nie towarzyszą nadmiernie donośne odgłosy.

 • DSC 1929
 • DSC 1961
 • DSC 1963
 • DSC 1971
 • DSC 1972
 • DSC 1975

Jeśli klawiatura budzi nieco mieszane uczucia, to bardzo sympatyczny okazał się touchpad. Cieszy przede wszystkim zachowanie osobnych klawiszy, a nie zintegrowanie ich z płytką dotykową. Do pełni szczęścia brakuje tylko, by przyciski były nieco cichsze i miały lepszą amortyzację kliknięć. Samo wodzenie palcem po płytce jest natomiast przyjemne i zapewnia precyzyjną kontrolę nad kursorem.

Poczucie bezpieczeństwa podnosi wyposażenie w czytnik linii papilarnych, obecny po prawej stronie podnadgarstnika.

Główne zalety głośników to duże maksymalne natężenie głośności i ich umieszczenie nad klawiaturą, a nie jak w wielu laptopach na spodzie obudowy. Ale trapią je też takie przypadłości jak brak tonów niskich czy niska szczegółowość dźwięku. Taka charakterystyka predestynuje je raczej do prowadzenia prezentacji niż odtwarzania muzyki.

Matryca

Lenovo B5400 kontynuuje tradycję ze starszych modeli z serii B. Jego matowa matryca o przekątnej 15,6" i rozdzielczości HD wyróżnia się na tle konkurencji. Jasność i kontrast przypominają jeszcze, że mamy tu do czynienia z tanim panelem TN. Ale już odwzorowanie kolorów na poziomie 79% palety sRGB jest w tym segmencie czymś wyjątkowym. Może profesjonalny grafik będzie kręcił nosem, ale pozostali użytkownicy powinni być naprawdę zadowoleni. Fajerwerków nie można się z kolei spodziewać po kątach widzenia, które są widocznie ograniczone w pionie.

Matryca

 • luminacja - 200 cd/m2
 • kontrast - 90:1
 • black - 2,19 cd/m2

Zakres kolorów

 • sRGB - 79%
 • NTSC - 56%
 • AdobeRGB - 58%

Szczegółowy pomiar podświetlenia

luminacja

Kąty widzenia ekranu

katy matrycym

 

Testy wydajności ogólnej i graficznej

Intel Core i3 4000M, a więc o normalnym napięciu, to jednostka centralna, która zapewni zapas wydajności w pracy biurowej jeszcze na kilka lat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać B5400 z innym sercem. Tańszym Pentium pozbawionym technologii Hyper-Threading lub wręcz przeciwnie, droższym i5, posiadającym dodatkowy dopalacz w postaci Turbo Boost. 

 

 

 

 

HD Graphics 4600 to kolejny szczebelek w drabince rozwoju zintegrowanych układów graficznych Intela. W wymagające gry da się pograć okazjonalnie na niskich ustawieniach, ale z pozostałymi wyzwaniami graficznymi integra ta poradzi sobie śpiewająco. Większą moc w obliczaniu trójwymiarowej grafiki zapewnią wersje z odrębną kartą GeForce GT 720M. 

 

  

Lenovo postanowiło fabrycznie zamontować hybrydowy dysk twardy SSHD. A zatem, oprócz magazynu o pojemności 500 GB, do dyspozycji jest też 8 GB SSD na bufor. W sposób niezależny od użytkownika przechowuje on najczęściej używane dane, żeby przyspieszyć działanie programów i start systemu. Ciekawie ilustruje to HDTune, który za pierwszym razem ocenił czas dostępu na 17 ms, a już przy drugim uruchomieniu zrewidował ten wyniki na zaledwie 0,3 ms. Oczywiście hybrydowe rozwiązania dyskowe nie umywają się wydajnościowo do prawdziwych dysków SSD i wiele zależy od sposobu korzystania z komputera. Za relatywnie niewielką dopłatą mogą one jednak odczuwalnie poprawić komfort pracy z laptopem.

 

 

Kultura pracy

Lenovo znane jest z tego, że jego laptopy są ciche. Nie inaczej jest w przypadku B5400. Przy niewielkim obciążeniu jest on niemal bezgłośny. Wentylator przypomina jednak o swoim istnieniu, włączając się na krótko co jakiś czas. Zmiana jego sterowania mogłaby podwyższyć ocenę kultury pracy podstawowego modelu Lenovo. Kto wie, może nastąpi to wraz z którąś aktualizacją BIOS-u?

 

Niezbyt "wyżyłowana" konfiguracja oznacza bezstresowe radzenie sobie z odprowadzaniem ciepła. Trzeba naprawdę męczyć recenzowaną maszynę, by choć niewielki fragment jego obudowy rozgrzał się do symbolicznej granicy 40 stopni.

 

Pulpit - niewielkie obciążenie

temp up cold

Pulpit - duże obciążenie

temp up hot

Spód - niewielkie obciążenie

temp bottom cold

Spód - duże obciążenie

temp bottom hot


 

Czas pracy na baterii

Z baterii takiej jak w B590 udało się wycisnąć całkiem niezły czas pracy. Teraz można przeglądać Internet przez prawie 4,5 godziny. A przy oszczędzaniu energii da się nawet przekroczyć 6 godzin. Całkiem nieźle jak na typowo biurowy sprzęt.

 • DSC 0197
 • DSC 0199
 • DSC 0204

Ocena i podsumowanie

ocena t540p

Lenovo Essential B5400 to godna kontynuacja udanej budżetowej linii biurowej B. Konstruktorzy chińskiego giganta bardzo umiejętnie łączą cięcie kosztów, by cena była atrakcyjna, z pilnowaniem odpowiedniego poziomu w punktach kluczowych dla wygody użytkowania. B5400 nie jest piękny, ale jego dosyć przeciętna jakość wykonania i tak wyróżnia się na tle większości notebooków z dolnej półki cenowej.

Pozytywny jest fakt współdzielenia kilku cech z ThinkPadami. To już nie tylko cenione programy narzędziowe, ale też czytnik linii papilarnych czy gniazdo OneLink Dock. Możliwość podpięcia replikatora portów to w tej klasie prawdziwa rewelacja. Pozwala to poczuć się biurowemu przeciętniakowi od Lenovo jak poważna biznesowa maszyna.

Osprzęt jest już "niethinkpadowy" i jeśli w przypadku klawiatury nie jest już tak genialnie, to zachowanie odrębnych klawiszy touchpada bardzo cieszy. Ocena kultury pracy jest wysoka i mąci ją tylko niezdecydowana praca wiatraczka przy niewielkim obciążeniu. Duży plus należy się za zastosowanie matowej matrycy o parametrach wyraźnie wybijających się ponad typową szarzyznę. Testowany komputer, dzięki najnowszemu procesorowi Intel Core i3 4000M i dyskowi SSHD, mógł się popisać całkiem niezłą wydajnością.

 

Mocne strony:

 • dobry stosunek ceny do możliwości
 • niezły procesor
 • zaskakująco dobra matryca
 • hybrydowy dysk twardy
 • dobra kultura pracy
 • gniazdo dokujące OneLink
 • czytnik linii papilarnych

 

Słabe strony:

 • niewygodne rozmieszczenie portów 

 

Autor recenzji: Mateusz Stach 

 

Ten model został już wycofany z oferty
Jego następcą jest Lenovo ThinkPad E570
recenzja niebawem

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą serii Lenovo Essential w sklepie kuzniewski.pl

kuzniewski.banner