Lenovo ThinkPad X1 Tablet – tablet do codziennej pracy o niecodziennych możliwościach

lenovo-thinkpad-x1-tablet_sklep
Słowo wstępu

Tablety biznesowe zyskały swoje grono zwolenników, gdyż świetnie odnajdują się tam, gdzie nie podołają nawet ultrabooki oraz urządzenia konwertowalne. Dzięki niewielkim rozmiarom, niskiej wadze oraz dotykowemu ekranowi stanowią dla nich realną i atrakcyjną konkurencję. Nie inaczej jest ze stworzonym przez Lenovo tabletem z serii X1, w skład której wchodzi także notebook ThinkPad X1 Carbon 4, konwertowalny ThinkPad X1 Yoga oraz biznesowy All-in-One ThinkCentre X1 AiO.

Już teraz możemy powiedzieć, że ThinkPad X1 Tablet to urządzenie zaskakujące wydajnością, lekkością działania i wygodą korzystania. Nie jest to zasługa samego tabletu, gdyż do dyspozycji oddano również gadżety ułatwiające jego obsługę i całe mrowie opcjonalnych dodatków. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wrażeniami z pracy na 12-calowym tablecie od Lenovo.

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad X1 Tablet

segmenttablet biznesowy
wymiary i waga292 x 210 x 8.8 mm
1,08 kg - waga z klawiaturą i piórkiem
768 g - sam tablet
190 g - zasilacz
procesor

Intel Core m5 6Y54
2 rdzenie, 4 wątki
1,1 - 2,7 GHz
4 MB cache, 14 nm
TDP - 4,5 W

układ graficzny

Intel HD 515

system operacyjnyWindows 10 Pro, 64-bitekran12 cali, 2160 x 1440 - Full HD+
matryca IPS, pokryta błyszczącą szybą Corning Gorilla Glass
LEN4130
nośnik danych

256 GB SSD, M.2, SATA III
Samsung MZNLN256HCHP-000L7

pamięć RAM

8 GB, LPDDR3
wlutowana

wybór złączy

USB 3.0
USB 3.1 typu C

mini DisplayPort
audio in/out

złącze dokowania

komunikacja

WLAN - Intel DB AC 8260
WWAN - Sierra Wireless EM7455 Qualcomm Snapdragon X7 LTE-A
Bluetooth 4.2

napęd optyczny---
akumulator

37 Wh
2-komorowy, Li-Poly

bezpieczeństwo moduł szyfrujący TPM
czytnik linii papilarnych
wyposażenie dodatkowe

czytnik kart pamięci microSD, podświetlana klawiatura z TrackPointem

wyposażenie opcjonalnePresenter Module, Productivity Module, 3D Imaging Module, stacja dokująca WiGig (wymaga karty sieciowej obsługującej ten standard), moduł NFC
gwarancja3 lata z możliwością rozszerzenia

Aktualna oferta notebooków Lenovo ThinkPad X1 Tablet w sklepie kuzniewski.pl

Obudowa i solidność wykonania

"ThinkPadowość" tabletu Lenovo widać już na pierwszy rzut oka. Charakterystyczny dla serii kolor ciemnego grafitu dominuje w stylistyce urządzenia. Nie zapomniano także o logo serii z - bardzo dobrze znanym miłośnikom rodziny ThinkPad - czerwonym LED-em, będącym jednocześnie kropką nad literą "i". Znajduje się ono w lewym górnym narożniku tylnej części obudowy. Tam też znajdziemy obiektyw tylnej kamerki oraz diodę doświetlającą obraz. Poniżej zainstalowano otwieraną podpórkę dla tabletu. Podobnie jak większość obudowy wykonano ją ze stopu magnezu, a jej szerokość i mocne sprężyny pozwalają na pewne podparcie urządzenia. Dodatkowo pozwala ona na zmianę kąta odchylenia, co pozytywnie wpływa na ergonomię korzystania z dotykowego ekranu.

 

 

Jak na wysokiej klasy tablet przystało, z przodu mamy ekran chroniony przez wytrzymałą szybę Corning Gorilla Glass. Ceną za tak pewną ochronę samego wyświetlacza jest jego błyszcząca powierzchnia. Lenovo deklaruje, że szyba pokryta jest warstwą utrudniającą powstawanie śladów po palcach, w co jesteśmy w stanie uwierzyć, gdyż dopiero po dłuższym korzystaniu z tabletu na jego płaszczyźnie zaczęły pojawiać się nieatrakcyjne smugi. Mimo wszystko warto zatem mieć w pobliżu preparat do czyszczenia ekranu i miękką ściereczkę.

Po tablecie raczej nie należy spodziewać się bogatego wyboru gniazd i złączy, jednak w tej kwestii Tablet X1 zdecydowanie wyprzedza konkurencję. Testowane przez nas urządzenie miało z lewej strony uniwersalne gniazdo jack dla zestawu słuchawkowo-mikrofonowego, a z prawej USB typu C z funkcją ładowania tabletu, jeden port USB 3.0, a także mini-DisplayPort, pod który podłączymy zewnętrzny ekran. Pod spodem znajduje się złącze dla klawiatury i innych akcesoriów. Za podpórką schowano sloty dla kart microSD oraz microSIM.

 

 

Ważną właściwością tabletu jest to, jak leży w dłoni. I tutaj jesteśmy nieco rozdarci, gdyż z jednej strony tablet wygodnie spoczywa w rękach zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej, ale z drugiej strony brakuje czegoś, co sprawiłoby, że czulibyśmy się nieco pewniej podczas korzystania z urządzenia. Nieco śliska powierzchnia obudowy nie daje tego poczucia, więc być może warto będzie sięgnąć po jakieś dodatkowe etui z gumopodobnego tworzywa.

Osprzęt i głośniki

W testowanym zestawie mogliśmy znaleźć podłączaną do tabletu klawiaturę. Podpięcie gadżetu jest bajecznie proste - "wtyczkę" klawiatury wystarczy zbliżyć do gniazda, a magnesy załatwią resztę. Klawiatura może leżeć płasko na powierzchni biurka albo można ją nieco podnieść, aby zwiększyć ergonomię pracy. Wtedy praca z tabletem nie odbiega od korzystania ze zwykłego notebooka.

Klawiatura jest bardzo cienka, ale stop magnezu, który jest głównym składnikiem jej obudowy, doskonale spełnia swoją rolę, zapewniając urządzeniu oczekiwaną sztywność i odporność na nacisk. W trakcie pisania klawiatura nie przesuwa się ani nie ugina. Podczas korzystania z niej natychmiast rzuciło nam się w uszy jej bardzo ciche działanie, które na dodatek nie zostało okupione obniżeniem jakości samych płytek - są bardzo dobrze osadzone, a ich skok jest wyraźny i świetnie zbalansowany. Dodatkowo klawiatura podświetlana jest białymi LED-ami, dzięki czemu nie trzeba martwić się o komfort pracy w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu.

Żeby jeszcze bardziej podnieść ergonomię pracy na tablecie z podłączoną klawiaturą, wyposażono ją nie tylko w gładzik, ale również w manipulator punktowy. Touchpad nie jest zbyt duży, ale powierzchnia płytki z tworzywa pozwala na swobodne operowanie kursorem. Osoby przyzwyczajone do korzystania z TrackPointa nie powinny czuć się zawiedzione działaniem tego z dołączanej klawiatury. Charakterystyczny czerwony "grzybek" klasycznie wpisano pomiędzy klawisze G, H i B, a przyciski działają bardzo lekko i mają dość wyraźny klik.

 

 

Kolejnym elementem znajdującym się w zestawie jest aktywne piórko ThinkPad Pen Pro wyprodukowane przez firmę Wacom, czyli firmę specjalizującą się w tworzeniu profesjonalnych tabletów graficznych oraz akcesoriów do nich. W swoich materiałach Lenovo pisze, że piórko sprawia wrażenie korzystania z klasycznego pióra - i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Urządzenie wygodnie trzyma się w dłoni, mimo że ma dość gładką powierzchnię, a zasilane jest przez jedną bateryjkę AAAA. Do tabletu piórko można przypiąć za pomocą uchwytu, który zajmie nam port USB, lub za pomocą mocowania instalowanego w miejsce podłużnej zaślepki znajdującej się na prawej krawędzi klawiatury. ThinkPad Pen Pro może zostać skonfigurowany przez użytkownika za pomocą aplikacji Wacom Pen. Zmienić w niej można nie tylko działanie bocznych przycisków gadżetu, ale także jego czułość oraz efekt mocniejszego przyciśnięcia końcówki do płaszczyzny ekranu.

 

 

W kontekście tabletów ciężko jest mówić o "systemie dźwiękowym", gdyż duża część tych urządzeń wyposażona jest w jeden głośnik i to nie najwyższej jakości. Jednak ThinkPad X1 Tablet może się pochwalić dwoma niewielkimi głośniczkami, które spełniają swoją rolę bardzo dobrze: nie trzeszczą ani nie szumią, a dźwięk może zostać nieco zniekształcony przy dużym nagromadzeniu tonów wysokich i to tylko w okolicach pełnej głośności. Warto zaznaczyć, że soprany nie są nieprzyjemne dla ucha, a basu za bardzo nie uświadczymy, co w sumie też jakoś specjalnie nie dziwi.

Tym, co jeszcze bardziej wyróżnia Lenovo ThinkPad X1 Tablet na tle innych tabletów oraz notebooków hybrydowych, jest mnogość dostępnych akcesoriów, które rozszerzają możliwości tabletu. Użytkownik może się choćby zdecydować na dokupienie modułu nazwanego Productivity Module. Akcesorium posiada nie tylko dodatkowe złącze USB 3.0, ale również gniazdo HDMI, OneLink+ oraz dodatkową, 2-komorową baterię. Kolejnym ciekawym dodatkiem jest projektor nazwany przez Lenovo Presenter Module, który generuje obraz w rozdzielczości 854 x 480 pikseli. Z kolei opcjonalna kamerka 3D Imaging Module przekształci nasz tablet w narzędzie do przechwytywania obrazu w 3D, aby później móc go obrobić i przekształcić. Oprócz kamery 3D RealSense moduł zawiera dwa złącza HDMI oraz gniazdo USB 3.0.

Matryca

O oknie na to, co robimy na naszym X1 Tablet, zostało już nieco nadmienione przy okazji pisania o obudowie. 12-calowy panel jest zabezpieczony odporną na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne szybą Corning Gorilla Glass, a także powłoką ograniczającą powstawanie irytujących śladów po palcach. Ekran wykonany jest w technologii IPS i wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD+ (2160 x 1440 pikseli). Pokrycie kolorów jest zadowalające na tyle, że i graficy znajdą zastosowanie dla przenośnego urządzenia Lenovo. Pokrycie palety sRGB wynosi 96%, a dla przestrzeni AdobeRGB wartość ta równa jest 71%. Do tego mamy całkiem niezły kontrast oraz głęboką czerń na poziomie 0,44 cd/m2.

Operowanie na ekranie tabletu za pomocą naszych palców również uznać można za bardzo wygodne. Właściwości ślizgowe tafli Gorilla Glass są świetne - palec nie czuje żadnego oporu, gdy wprowadza tekst lub kolejne komendy. Na czułość samego ekranu również nie można narzekać, co w przypadku tabletu ma bardzo duże znaczenie.

matryca:

  • luminancja - 380 cd/m2
  • kontrast - 870:1
  • czerń - 0,44 cd/m2

zakres kolorów:

  • sRGB - 96%
  • NTSC - 66%
  • AdobeRGB - 71%

szczegółowy pomiar:

luminacja_new_x1_tablet

kąty widzenia ekranu:

katy_matrycy_x1tablet

Testy wydajności ogólnej i graficznej

Lenovo zadecydowało, że ThinkPad X1 Tablet działał będzie w oparciu o jednostki z rodziny Intel Core M. Procesory o TDP wynoszącym 4,5 W zdecydowanie nie rzucą nas na kolana swoją wydajnością, ale z drugiej strony wszystkie wykonywane na tablecie operacje przebiegały dość sprawnie, sprzęt nie przycinał, a w dodatku należy pamiętać, że jest chłodzony pasywnie. Intel Core m5 6Y54 radzi sobie z obsługą technologii Hyper-Threading i Turbo Boost, co zapewnia mu pokaźny zastrzyk mocy.

ThinkPad X1 Tablet posiada wlutowaną pamięć operacyjną i może występować w wersji z 4, 8 lub 16 GB RAM typu LPDDR3. W naszym laboratorium znalazła się środkowa konfiguracja.

 

 

 

 

 

 

Procesor wyposażono w zintegrowany układ Intel HD 515 zapewniający podstawową wydajność graficzną. Nieco bardziej zaawansowane zadania związane z korzystaniem z programów graficznych w 3D sprawią mu problem, ale do najbardziej podstawowych operacji i prostych gier się nada.

 

 

W tablecie znalazł się dysk półprzewodnikowy o pojemności 256 GB. W testowanym modelu mieliśmy do czynienia z nośnikiem M.2 działającym w oparciu o interfejs SATA 3 wyprodukowanym w zakładach Samsunga. Jego osiągi nie dają powodów do martwienia się o szybki dostęp do danych, ale jeżeli dla kogoś to za mało, to Lenovo przygotowało również wersje X1 Tablet z dyskiem PCIe NVMe o sporo szybszym transferze.

 

 

 

 

Kultura pracy

Pasywne chłodzenie zapewnia bezdźwięczne działanie tabletu, ale ma to swoją cenę w postaci szybkiego nagrzewania się obudowy urządzenia. Nawet w trakcie przeglądania zasobów Sieci temperatura w niektórych obszarach potrafiła dobić do 34 stopni Celsjusza. Przy większym obciążeniu podzespołów wskaźnik temperatury potrafił przy dolnej krawędzi pokazać 41 stopni, a tam, gdzie zazwyczaj trzymamy ręce podczas pracy w trybie tabletu, możemy spodziewać się 38-39 stopni Celsjusza. To dość wysokie wyniki, które skutkują tym, że komfort korzystania z urządzenia wyraźnie spada i nie zachęca do trzymania go w dłoniach lub na kolanach przez dłuższy czas.

Temperatura obudowy

Pulpit - niewielkie obciążenie

temp_up_cold_x1_tablet

Pulpit - duże obciążenie

temp_up_hot_x1_tablet

Spód - niewielkie obciążenie

temp_bottom_cold_x1_tablet

Spód - duże obciążenie

temp_bottom_hot_x1_tablet

Czas pracy na baterii

37-watogodzinny akumulator o dwóch komorach spełnia swoje zadanie w sposób, jaki można tego od niego oczekiwać. Bateria umożliwia przeglądanie Internetu przez ponad 5 godzin, a jeżeli podejmiemy się wykonywania bardziej obciążających podzespoły zadań, to 2,5 godziny pracy powinny nas zadowolić.

 

Ocena i podsumowanie

ocena_x1_tablet

Biznesowy tablet Lenovo dobrze robi to, do czego został stworzony. Jest lekki, ma wytrzymałą obudowę, ekran o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów oraz reakcji na dotyk, a także pozwala na długi czas pracy, kiedy nie mamy dostępu do gniazdka. Na pochwałę zasługuje również klawiatura, ale pod tym względem ThinkPady nie zwykły zawodzić. W porównaniu do procesorów, z którymi mamy do czynienia w laptopach, wydajność Core M może niektórych rozczarować, ale pamiętajmy, że jest to chłodzony pasywnie, dość cienki tablet, więc niesprawiedliwym byłoby traktować to w kategorii wad. Cieszy również fakt, że Lenovo wyposażyło X1 Tablet w gniazdo M.2 obsługujące dyski PCIe NVMe.

Martwi natomiast dość szybkie nagrzewanie się obudowy przy czynnościach wykraczających poza przeglądanie stron WWW. Podczas pracy stacjonarnej temperatury obudowy może i nie będą dokuczliwe, ale pamiętajmy, że jest to tablet, czyli urządzenie stworzone do trzymania w dłoniach, przenoszenia i pracy za pomocą ekranu dotykowego.

Mocne strony:

  • wytrzymała obudowa ze stopu magnezu
  • ekran wysokiej klasy
  • obsługa dysków PCIe NVMe
  • bardzo dobra dołączana klawiatura
  • głośniczki stereo
  • wygodne piórko
  • niezły czas pracy na baterii
  • opcjonalne dodatki

Słabe strony:

  • zbyt ciepły pod obciążeniem
  • powłoka ochronna nie najlepiej spełnia swoje zadanie

 

Autor recenzji: Krzysztof Grzegorowski

 

Więcej recenzji tabletów biznesowych

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Lenovo ThinkPad X1 Tablet w sklepie kuzniewski.pl

kuzniewski.banner