Najlepsze monitory dla grafików – grudzień 2019 15 grudnia 2019 | Zespół lab-kuzniewski.pl
Zaawansowana obróbka grafiki to nie tylko wydajna karta graficzna i sporo pamięci RAM do obsłużenia ważących sporo projektów. Nie mniej ważny jest też wysokiej jakości ekran, co często podkreślamy przy okazji notebooków - w tym rankingu zajmiemy się właśnie monitorami, które będą uzupełnieniem do nowoczesnych stacji roboczych oraz high-endowych zestawów stacjonarnych.
W tym rankingu wyodrębniliśmy dla Państwa najciekawsze propozycje dostępne w asortymencie kuzniewski.pl. Każdy z produktów wzbogaciliśmy o krótki opis, w którym wskazujemy, jakie cechy monitora mogą zainteresować osoby pracujące na co dzień z grafiką. Zachęcamy do lektury, a w razie jakichkolwiek dodatkowych pytań prosimy o kontaktowanie się ze specjalistami kuzniewski.pl, którzy doradzą w kwestii doboru monitora do pracy i przygotują atrakcyjną ofertę.
Eizo CG248-BK już przy pierwszym kontakcie zwraca na siebie uwagę kapturem przyczepianym do obudowy za pomocą magnesów, który chroni on nasz ekran przed światłem zniekształcającym wyświetlany obraz.
Rozdzielczość 4K (3840 x 2160 pikseli) i 23,8 cala przekątnej oznacza bardzo gęsto upchnięte piksele, czyli innymi słowy ostry niczym brzytwa obraz. Wykonana w technologii IPS matryca ma matowe pokrycie, a wyświetlane przez nią kolory pokrywają 99% palety AdobeRGB. Urządzenie może ponadto pochwalić się wbudowanym kalibratorem kolorów, co znacznie usprawni i przyspieszy pracę grafika. Warto wspomnieć też o długiej, bo 5-letniej gwarancji na sprzęt.
Jasność monitora to 350 nitów - z jednej strony wystarczająco, z drugiej strony po monitorze tej klasy spodziewalibyśmy się więcej. Tak czy inaczej przed refleksami słonecznymi ochroni nas wspomniany kaptur. Niektórym doskwierać może też czas reakcji na poziomie 14 ms, co jest prawie 3-krotnie większą wartością niż typowe IPS-y.
Mocne strony:
| Słabe strony:
|
Oferta monitorów Dell nie ogranicza się do konstrukcji typowo biurowych, czego najlepszym przykładem jest właśnie model UP2718Q UPDEL27L0000UP2. Urządzenie ma 27 cali i oferuje tym rozdzielczość 4K (3840 x 2160 pikseli), co przełoży się na bardzo szczegółowy obraz, choć nie tak szczegółowy jak Eizo z pierwszego miejsca. Możemy za to liczyć na większe nasycenie barw ze względu na jasność wynoszącą 400 cd/m2. Należy dodać, że jest to pierwszy monitor Della z technologią HDR.
Tutaj również mamy do czynienia z matową matrycą IPS, jednak osiągającą jasność rzędu 1000 nitów. Co z kolorami? Technologia Dell PremierColor odpowiada za 100% pokrycia palety AdobeRGB i 100% palety palety sRGB, co bez wątpienia zadowoli każdego grafika. Każdy użytkownik doceni też cienkie ramki wokół ekranu, dzięki czemu monitor doda uroku każdemu stanowisku pracy. W tej cenie oczekiwalibyśmy jednak wbudowanej kalibracji, która umożliwi wykorzystanie pełnego potencjału monitora.
Mocne strony:
| Słabe strony:
|
Asus w kwestii monitorów może kojarzyć się bardziej z ofertą dla graczy, jednak opisywany PA329Q odnajdzie się na biurku osoby obrabiającej zdjęcia czy filmy - należy on zresztą do serii ProArt, co wyraźnie sugeruje możliwości jego wykorzystania. ProArt to też nazwa dołączonego oprogramowania do kalibracji, które potrafi zachować ustawienia niezależnie od podpiętego komputera.
32 cale przekątnej z rozdzielczością 4K robią wrażenie i przekładają się na spory obszar roboczy, który doceni każdy profesjonalista. Uwagę zwracają też bardzo cienkie ramki wokół ekranu, których nie powstydziłby się np. znany z tego Dell czy iiyama.
Matowy panel wykonano w technologii IPS, pokrywa on 99,5% palety AdobeRGB oraz 100% palety sRGB. Maksymalna jasność to 350 cd/m2. Niektórych użytkowników ucieszy obecność wbudowanych głośników.
Należy podkreślić, że sprzęt jest tańszy od dwóch poprzednich konstrukcji, choć ponad 5000 zł za monitor wciąż może być dla niektórych barierą nie do przekroczenia.
Mocne strony:
| Słabe strony:
|
Pozycja czwarta tego rankingu to kolejna propozycja od amerykańskiego Della, tym razem w postaci 31,5-calowego UP3216Q 210-AGUR. Wyposażono go w matrycę IPS wyświetlającą obraz w 4K. Oprócz standardowych palet AdobeRGB i sRGB monitor dzięki technologii PremierColor zapewnia też obsługę REC 709 i DCI-P3 - tę pierwszą paletę pokrywa w 100%, a tę drugą w 87%. Testy monitora potwierdzają jego mistrzowskie wręcz operowanie kolorami, ale wskazują też na nie najlepszy kontrast.
Choć sprzętowi nie można odmówić funkcjonalności, to ramki wokół ekranu są mimo wszystko dość grube, szczególnie jak na Della. Jasność na poziomie 300 cd/m2 także nie powala.
Mocne strony:
| Słabe strony:
|
Nasze zestawienie zamyka HP DreamColor Z24x G2, najtańszy w tym zestawieniu monitor, bo obsługujący rozdzielczość "tylko" WUXGA (1920 x 1200 pikseli, a więc format 16:10). 24-calowa matryca IPS pokrywa 100% palety sRGB i 99% AdobeRGB, a więc na tym polu radzi sobie zupełnie jak droższe propozycje. Urządzenie zaskakuje też dużą liczbą portów, w tym DVI. Innymi słowy bardzo ciekawa propozycja dla grafików chcących wydać mniej niż 3000 zł.
Mocne strony:
| Słabe strony:
|
Więcej rankingów
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kuzniewski.pl