Nowy HDD od Seagate szybki niczym SSD

Amerykański producent dysków Seagate zaprezentował swój nowy nośnik HDD korzystający z technologii MACH.2 Multi Actuator oraz HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording). Dzięki temu dysk talerzowy jest zdolny osiągać prędkości przesyłu danych, którymi dotychczas cechowały się półprzewodnikowe nośniki korzystające z interfejsu SATA.

Dyski HDD już od dłuższego czasu były wypierane przez technologię SSD, która choć jest droższa, to jest też mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne i oferuje o wiele lepsze czasy zapisu i odczytu danych niż poczciwe nośniki talerzowe (dobrze pokazał to także nasz artykuł o dysku SSD w starszym notebooku). Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że nowe rozwiązanie od Seagate ma szansę odwrócić ten trend.

MACH.2 polega na stosowaniu dwóch głowic, co pozwala na odczytywanie danych z jednego obszaru dysku przy jednoczesnym zapisywaniu ich na innym obszarze - w praktyce oznacza to podwojenie prędkości transferu plików względem tradycyjnej pojedynczej głowicy. Dość dobrze widać to na poniższym filmie:

 

 

Z kolei HAMR ma zwiększyć niezawodność dysków HDD i tym samym przedłużyć ich żywotność. Nowe dyski od Seagate sprawdzą się przede wszystkim w dużych centrach danych - rozwiązaniami już interesują się najwięksi gracze na rynku pokroju Microsoftu czy Facebooka. Na razie nie wiadomo, czy firma planuje wykorzystanie swoich nowych technologii w rozwiązaniach przeznaczonych na rynek konsumencki.

Więcej na temat dysków mogą Państwo przeczytać w przygotowanym przez lab-kuzniewski.pl kompleksowym poradniku. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z ofertą dysków HDD w kuzniewski.pl.