Ośmiordzeniowe jednostki Core z lutem zamiast gluta

Od generacji Ivy Bridge, która swoją premierę miała w 2012 roku, Intel stosował w swoich jednostkach pastę termoprzewodzącą, potocznie zwaną przez użytkowników "glutem". Wszystko jednak wskazuje na to, że ulegnie to zmianie w nadchodzących 8-rdzeniowych procesorach dziewiątej generacji.

Core i7 9700K oraz Core i9 9900K, bo o nich mowa, zamiast pasty termoprzewodzącej mają korzystać z lutowanego rozpraszacza ciepła. Ów rozpraszacz, czyli IHS, jest specjalną płytką, której zadaniem jest przenoszenie generowanego przez procesor ciepła na umieszczony na nim radiator.

Dotychczasowe rozwiązanie nie było doskonałe, gdyż z każdą kolejną generacją ze wzrostem wydajności wzrastała też temperatura procesora, a z tą pasta termoprzewodząca radziła sobie coraz gorzej. Miłośnicy overclockingu w takiej sytuacji decydowali się na skalpowanie CPU, czyli najczęściej pozbycie się silikonu, wymianę pasty na lepszą i zredukowanie odległości między rdzeniem a IHS-em, co umożliwiało obniżenie uzyskiwanych temperatur i w konsekwencji wyciągnięcie z jednostek pełnej wydajności.

 

 

Powrót do lutowanego IHS-a ma uwolnić użytkowników od potrzeby skalpowania, co właściwie powinni przyjąć z otwartymi ramionami. Już teraz w Sieci pojawiają się komentarze, że Intel poszedł po rozum do głowy.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z laptopami korzystającymi z procesorów ósmej generacji w kuzniewski.pl.