PCI Express 4.0 – nowa wersja standardu już w 2017 roku

pci_sig_modOstatnio pojawiały się informacje na temat nowego standardu gniazda PCIe, daty jego premiery oraz specyfikacji. PCI-SIG, po siedmiu latach od wprowadzenia wersji 3.0 i rozpoczęciu prac nad wersją 4.0, donosi, że PCI Express 4.0 będzie montowane w urządzeniach już w 2017, a pełen opis możliwości zostanie upubliczniony jeszcze w tym roku.

O nowej wersji gniazda PCIe wiadomo na razie, że będzie mieć przepustowość wynoszącą 16 GT/s na jedną linię, co czyni je dwukrotnie wydajniejszym od wersji PCIe 3.0. W minionym tygodniu pojawiały się również przecieki, jakoby PCIe 4.0 miało dostarczać z gniazda do urządzenia aż 300 W.

Dziś już wiadomo, że to nieprawda. PCI-SIG w krótkim sprostowaniu jasno zaznaczyła, że pobór energii będzie taki sam jak w standardzie 3.0 i wyniesie 75 W. Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich generacjach, także wersja 4.0 ma zachować kompatybilność wsteczną, co oznacza, że starsze urządzenia będą działać w nowym gnieździe.

 

pcie_roadmap

Dzięki udostępnionej roadmapie produktu dowiadujemy się nie tylko, że PCIe 4.0 będzie mieć swoją premierę w nadchodzącym roku, ale też że w planach jest stworzenie standardu PCIe 5.0. To już jednak bardziej odległa przyszłość.

 

 

My tymczasem zachęcamy się do zapoznania się z ofertą dysków SSD w formacie HHHL, które montowane są w szynę PCIe.

kuzniewski.banner