Ultramobilne stacje robocze to urządzenia, których istotą jest łączenie w sobie wydajności stacji roboczej z dużą mobilnością i długim czasem pracy na baterii. Chociaż te dwie cechy wydają się być trudne do połączenia, producenci nieustannie starają się wprowadzać na rynek urządzenia, które będą w stanie sprostać oczekiwaniom i użytkowników i zaoferować rozsądny kompromis pomiędzy mobilnością, a wydajnością.
Oprócz wydajnych podzespołów, które są w stanie zapewnić bezproblemową pracę, ultramobilne stacje robocze powinny charakteryzować się przede wszystkim niską wagą, małymi gabarytami (dlatego też do rankingu trafiły modele z matrycami o przekątnej 14 i 15,6 cala) oraz czasem pracy na baterii, dzięki któremu nie ma potrzeby sięgania po ładowarkę w ciągu dnia.
Ranking prezentuje najpopularniejsze ultramobilne stacje robocze, na których zakup decydują się klienci kuzniewski.pl. Każdy sprzęt został krótko opisany, wymieniamy też wady i zalety każdego urządzenia. W przypadku jakichkolwiek pytań jak zawsze zachęcamy do kontaktu ze specjalistami kuzniewski.pl.
1. Lenovo ThinkPad P14s AMD Gen 1 20Y10001PB
Lenovo ThinkPad P14s AMD Gen 1 20Y10001PB to urządzenie, które w chwili publikacji tego tekstu kosztuje niewiele ponad 10 tysięcy brutto. Jak na możliwości sprzętu możemy więc mówić o przystępnej cenie. Urządzenie jest zdecydowanie kompaktowe. Matryca o przekątnej 14 cala i niska waga (1,46 kg) powodują, że urządzenie świetnie nadaje się do tego, by je zabierać ze sobą.
Co z wydajnością? Dzięki zastosowaniu ultramobilnego procesora AMD Ryzen 7 PRO 4750U, który na pokładzie ma 8 rdzenie i 16 wątków, a także zintegrowany układ graficzny, sprzęt charakteryzuje się wydajnością na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu, że procesor posiada niski pobór mocy, deklarowany czas pracy na baterii to ponad 13 godzin, co pozwala na całodniową pracę bez ładowania urządzenia. Sprzęt obsługuje do 48 GB pamięci RAM, a w środku znalazło się miejsce na (niestety tylko jeden) dysk M.2 NVMe. Co z pewnością ucieszy wielu użytkowników, producent przewidział także możliwość zamontowania modemu LTE.
Mocne strony:
bardzo wydajna konfiguracja
obsługa Rapid Charge
możliwość instalacji modemu LTE
Słabe strony:
miejsce na tylko jeden dysk
brak Thunderbolt
2. HP ZBook Firefly 14 G7 111C2EA
HP ZBook Firefly 14 G7 to nowa odsłona serii znanej wcześniej jako ZBook 14u. Urządzenia wyposażone są w ultramobilne procesory Intel Comet Lake, które mimo zwiększonej wydajności charakteryzują się mniejszym poborem mocy niż poprzednie generacje. Modele Firefly 14 G7 ze zintegrowaną kartą graficzną mogą być wyposażone w maksymalnie 64 GB pamięci RAM, a modele z dedykowaną kartą w maksymalne 32 GB RAM. W urządzeniach znalazło się miejsce na 1 dysk M.2 NVMe oraz opcjonalny modem LTE. Producent zadbał również o odpowiednie zabezpieczenia, takie jak czytnik linii papilarnych, moduł TPM oraz opcjonalny filtr prywatności Sure View. Dostępne są wersje z matrycami FHD oraz 4K UHD.
Mocne strony:
wydajna konfiguracja
sprzętowe zabezpieczenia
możliwość instalacji modemu LTE
Słabe strony:
miejsce na tylko jeden dysk
ekran 4k znacznie obniża czas pracy na baterii
3. HP ZBook Firefly 15 G7 111F5EA
HP ZBook Firefly 15 G7 to kolejna generacja serii znanej wcześniej jako ZBook 15u. Urządzenia wyposażone są w ultramobilne procesory Intel Comet Lake, które mimo niskiego poboru mocy charakteryzują się dużą wydajnością. Wspierana jest obsługa maksymalnie 64 GB pamięci RAM. Na pokładzie może znaleźć się zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics lub karta NVIDIA Quadro P520 z 4 GB VRAM. Producent przewidział miejsce na 1 dysk M.2 NVMe oraz opcjonalny modem LTE. Nie zabrakło również zabezpieczeń – urządzenie wyposażone jest w modul TPM, czytnik papilarnych oraz opcjonalny filtr prywatności HP Sure View. Ten 15,6 calowy model wyposażony jest także w pełnowymiarową klawiaturę z blokiem numerycznym, co z pewnością docenią osoby, które na co dzień pracują z arkuszem kalkulacyjnym. Całości dopełnia szeroki wybór złączy oraz jasna matryca.
Mocne strony:
wydajna konfiguracja
sprzętowe zabezpieczenia
możliwość instalacji modemu LTE
Słabe strony:
miejsce na tylko jeden dysk
brak gniazda RJ-45
4. Lenovo ThinkPad P15s Gen 1 20T4003CPB
Lenovo ThinkPad P15s Gen 1 to zaprojektowana z myślą o profesjonalnych użytkownikach mobilna stacja robocza, która charakteryzuje się wysoką wydajnością, a zarazem długim czasem pracy na baterii i dużą mobilnością. Na pokładzie znajduje się mobilny procesor Intel Core Comet Lake (ThinkPad P15s dostępny z procesorami z czterema bądź sześcioma rdzeniami), sprzęt obsługuje maksymalnie 48 GB pamięci RAM (16 GB pamięci wlutowanej + 1 wolny slot) oraz miejsce na jeden dysk M.2 NVMe. Matryca 15,6 dostępna jest w wersji Full HD lub 4K UHD (3840 x 2160) IPS z technologią HDR Dolby Vision™. Urządzenie posiada bogaty zestaw portów, nowoczesne zabezpieczenia oraz możliwość instalacji modemu LTE.
Mocne strony:
bardzo wydajna konfiguracja
długi czas pracy na baterii
możliwość instalacji modemu LTE
Słabe strony:
miejsce na tylko jeden dysk
większa waga, niż w porównywalnych modelach
5. Dell Precision 15 3550 N004P3550BTPPL
Dell Precision 15 3550 to mobilna stacja robocza do podstawowych zastosowań, którą można obecnie kupić za mniej niż 7500 brutto. Na pokładzie znajdują się ultramobilne, energooszczędne procesory Intel Core Comet Lake U, zintegrowana karta graficzna Intel® UHD Graphics 620 lub NVIDIA® P520 oraz maksymalnie 32 GB RAM. Producent przewidział miejsce na montaż jednego dysku M.2 NVMe oraz jednego dysku HDD 2,5. 15,6-calowa matryca dostępna jest w rozdzielczościach HD lub Full HD. Urządzenie wyposażono w bogaty zestaw portów oraz funkcję Express Charge, niestety zabrakło możliwości instalacji modemu LTE.