Rodzaje biznesowych komputerów stacjonarnych 14 lipca 2017 | Krzysztof Grzegorowski
Mimo ogromnego skoku technologicznego, który dotknął na przestrzeni lat rynek notebooków, wciąż ciężko sobie wyobrazić biuro bez komputera stacjonarnego. Trudno się temu dziwić, wszak i ten sektor dynamicznie się rozwija, oferując sprzęt o wysokiej wydajności, mocnych podzespołach oraz, szczególnie, bogatych możliwościach rozbudowy.
Dzięki postępującej miniaturyzacji coraz częściej mamy do czynienia z pomniejszonymi wersjami desktopów, występujących w obudowach SFF, Tiny czy mniejszych odsłonach wciąż bardzo popularnego Towera, a osobną kategorią stają się urządzenia w formacie mini PC. Do komputerów stacjonarnych zalicza się również, zdobywające coraz większą popularność, rozwiązanie w obudowie All-in-One, gdzie płyta główna i podzespoły są umieszczone w konstrukcji zawierającej też monitor.
Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety związane z wydajnością, gabarytami i możliwościami rozbudowy czy obsługi dodatkowych urządzeń. W poniższym artykule postaramy się zaakcentować dobre i złe strony różnych wersji komputerów desktopowych, dzięki czemu każdy będzie mógł określić, jaki sprzęt będzie dla niego (lub dla biura) najlepszym rozwiązaniem.
Jak można się domyślić, to najmniejsi przedstawiciele komputerów stacjonarnych. Urządzenia w tym formacie mają małą kubaturę oraz wagę, rzadko dochodzącą do maksymalnie trzech kilogramów. Podzespoły rozmieszczone są na płytach głównych w formacie Mini-, Micro-, Nano- lub Pico-ITX (np. Intel NUC). Coraz większą popularność zdobywają także konfiguracje mini-STX (znanej również jako Intel 5x5), pozwalające na instalację desktopowego procesora o maksymalnym TDP 65 W (lub 35 W - w zależności od możliwości urządzenia) na podstawce LGA 1151. Dodatkowo na płycie głównej znajdziemy dwa gniazda SO-DIMM, złącza SATA, M.2 oraz dość atrakcyjną (w stosunku do rozmiarów płyty) liczbę portów. Takim rozwiązaniem może pochwalić się MSI Cubi 2 Plus.
Z racji swoich rozmiarów opcje rozbudowy urządzeń tego typu są dość mocno ograniczone. Zazwyczaj konfiguracja pozwala na wymianę dysku i dołożenie pamięci RAM w formacie SO-DIMM, jednak instalacja niezależnej karty graficznej wewnątrz obudowy nie wchodzi w grę.
Sporą część urządzeń w wymienionych formatach można zainstalować na ścianie lub z tyłu monitora dzięki obudowom kompatybilnym ze standardem VESA. W ten sposób oszczędzamy przestrzeń biurka oraz unikamy zbędnej plątaniny kabli. Na rynku można też znaleźć urządzenia, które mogą zostać zamontowane w specjalnych zatokach modułowych znajdujących się w wybranych modelach monitorów.
Przykładami sprzętu Tiny/Mini/Micro są HP EliteDesk 800 G3 Mini PC, czy wspomniane już wcześniej komputery Intel NUC. Fujitsu zaś posiada serię Q.
Pełna oferta komputerów typu Mini PC w ofercie sklepu kuzniewski.pl
Pełna oferta komputerów typu Tiny w ofercie sklepu kuzniewski.pl
SFF jest rozwiązaniem nie tylko ergonomicznym, ale też wydajnym. Komputery w bardziej płaskim wydaniu niż standardowy Tower zyskują popularność szczególnie w miejscach, gdzie każdy centymetr powierzchni biurka ma znaczenie. Urządzenia w obudowie SFF zazwyczaj kładzie się na biurku poziomo, dzięki czemu możliwe jest postawienie na nich monitora. W kwestii wydajności komputery w obudowie Small Form Factor niczym nie ustępują tym w obudowach typu Tower. To, co je odróżnia, to maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz obudowy, dlatego często w środku można ujrzeć różnego rodzaju szufladki, szyny i półki umieszczane jedna na drugiej tak, żeby dało się zainstalować maksymalną liczbę nośników, z napędem dysków optycznych włącznie. Obudowy typu SFF pozwalają zwykle na zainstalowanie w gnieździe PCIe x16 samodzielnej karty graficznej (w rozmiarze low profile, rzadziej pełnowymiarowej). Dodatkowym plusem jest coraz częściej spotykana możliwość beznarzędziowej obsługi wnętrza komputera, co znacznie ułatwia wymianę dysku lub innych podzespołów.
Komputery występujące w obudowie Small Form Factor często posiadają również swoje odpowiedniki w formie Tower oraz w mniejszych wersjach. Przykładami takich urządzeń są HP ProDesk 600 G3 czy Lenovo ThinkCentre M710. Fujitsu natomiast oferuje sprzęt w formacie SFF w postaci Esprimo serii D i E.
Pełna oferta komputerów w obudowie SFF w ofercie sklepu kuzniewski.pl
Ta obudowa od lat pojawia się w biurach oraz domach, a jej popularność nie spada. Dlaczego tak się dzieje? Obudowy typu Tower dzięki swoim gabarytom oferują spore możliwości rozbudowy. Duża ilość miejsca pozwala na swobodny przepływ powietrza wewnątrz obudowy, a to gwarantuje, że nawet najbardziej narażone na przegrzanie podzespoły, jak procesor czy karta graficzna, mogą swobodnie odprowadzać ciepło na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne w komputerach o dużej mocy i stacjach roboczych, których najmocniejsze konfiguracje pozwalają na zainstalowanie na płycie głównej dwóch procesorów oraz więcej niż jednej profesjonalnej karty graficznej. Modernizacja sprzętu w jednostce Tower jest niczym nieskrępowana i umożliwia wymianę praktycznie każdego elementu płyty głównej (włącznie z nią całą) oraz zasilacza. Rozłożenie szuflad, szyn i półek w środku "wieży" umożliwia swobodne rozbudowanie magazynu danych o dodatkowe dyski: 3,5- oraz 2,5-calowe, a także coraz częściej pojawiające się M.2. Czasem producenci sprzętu biznesowego ułatwiają wymianę tych elementów poprzez możliwość beznarzędziowej obsługi obudowy. Konfiguracje typu Tower często gwarantują też bardzo bogaty wybór portów.
Dobrymi przykładami takich rozwiązań mogą być komputery HP EliteDesk 800 G3, Dell OptiPlex 7060, Lenovo ThinkCentre M720 oraz Fujitsu Esprimo P556.
Pełna oferta komputerów w obudowie Micro Tower w ofercie sklepu kuzniewski.pl
Pełna oferta komputerów w obudowie Mini Tower w ofercie sklepu kuzniewski.pl
Pełna oferta komputerów w obudowie Slim Tower w ofercie sklepu kuzniewski.pl
Pełna oferta komputerów w obudowie Tower w ofercie sklepu kuzniewski.pl
Komputery w obudowie All-in-One to, najprościej rzecz ujmując, połączenie monitora oraz płyty głównej komputera zamknięte w jednej obudowie. To rozwiązanie coraz częściej trafia do miejsc, gdzie bezpośrednia obsługa interesanta jest codziennością. Wśród dostępnych rozwiązań znaleźć można sprzęt z ekranami o różnych przekątnych oraz funkcjonalności. Matryce dotykowe ułatwiają obsługę komputera bezpośrednio przy kliencie, dlatego część producentów swoje konfiguracje przygotowuje w dwóch wersjach: z obsługą dotyku oraz bez niej. Komputery All-in-One z wyższej półki mogą być wyposażone w matryce IPS, gwarantujące szerokie kąty widzenia oraz wyraźny kontrast.
Rozbudowa konfiguracji komputerów w obudowie All-in-One jest bardziej ograniczona niż w SFF lub "wieżach". Wewnątrz znajdziemy zazwyczaj miejsce na dysk 2,5- lub 3,5-calowy, pamięć RAM w formacie SO-DIMM, a niektóre konfiguracje wyposażone są również w niezależne, niewymienne układy graficzne. Z racji dość ciasnego upakowania podzespołów w komputerach biznesowych AiO zazwyczaj stosuje się procesory o obniżonym TDP oraz karty graficzne w formacie notebookowym. Zabieg ten pozwala ograniczyć emisję ciepła.
Producenci sprzętu komputerowego posiadający w swoim portfolio urządzenia All-in-One przykładają dużą wagę do ich estetyki. Jest to sprzęt często eksponowany klientowi, więc wskazane jest, aby był swego rodzaju wizytówką miejsca, w którym się znajduje. Funkcjonalność tego typu komputerów dodatkowo podnosi możliwość powieszenia go na ścianie lub ramieniu dzięki gniazdom montażowym kompatybilnym ze standardem VESA. Coraz częściej można spotkać również zróżnicowane podstawki, pozwalające na zmaksymalizowanie ergonomii pracy z tym sprzętem.
Komputery typu All-in-One w ofercie sklepu kuzniewski.pl
Nie da się ukryć, że firmy i korporacje różnego rodzaju coraz częściej wyposażają swoich pracowników w notebooki, dzięki czemu stanowisko pracy staje się mobilne. Jednak dla firm stawiających na stacjonarne stanowiska lepszym rozwiązaniem stanie się zakup desktopów. Pozwoli to na zorganizowanie jednolitego, bardziej ergonomicznego środowiska pracy. Do komputera można dokupić urządzenia peryferyjne dostosowane do potrzeb i upodobań pracownika. W celu oszczędzania miejsca w biurze i na biurku warto zastanowić się nad zakupem desktopa w formacie mini PC, Tiny, SFF lub All-in-One. Zaakcentować warto też fakt, że najmniejsze komputery wyposażone są w procesory o obniżonym TDP, co pozwala skutecznie obniżyć kwoty na rachunkach za energię elektryczną (szczególnie, jeżeli biuro wyposażone jest w kilka lub więcej komputerów). Do obsługi pakietów administracyjno-biurowych, przeglądarki internetowej oraz poczty elektronicznej ich wydajność będzie w zupełności wystarczająca.
To miejsce specyficzne, ponieważ stanowi swoistą reprezentację firmy. Zarówno pracownik przedstawiający ofertę, jak i klient muszą w tym miejscu czuć się swobodnie i komfortowo. Dlatego też warto zastanowić się nad wyposażeniem tego rodzaju miejsc w komputery All-in-One - urządzenia nie tylko funkcjonalne, ale także o wysokiej prezencji.
Monitory o szerokich kątach widzenia ułatwią wyświetlanie oraz odbiór wyświetlanych treści, a opcjonalny ekran dotykowy wspomoże szybką obsługę. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest zminimalizowanie liczby przewodów potrzebnych do podłączenia wszystkich urządzeń peryferyjnych, a regulowane podstawki monitora oraz gniazda montażowe VESA pozwolą na maksymalne zwiększenie ergonomii pracy.
Specyficzną odmianą komputerów desktopowych są stacje robocze (poświęcimy im osobny artykuł), które znajdziemy zarówno w obudowach Tower, jak i SFF. To sprzęt zapewniający bardzo wysoką wydajność, przystosowany do wykonywania najbardziej zaawansowanych obliczeń związanych z obróbką graficzną, symulacjami oraz skomplikowanymi projektami. Stacje robocze wyposażone są zazwyczaj w profesjonalne karty graficzne (nVidia Quadro czy AMD FirePro) posiadające certyfikację ISV (Independent Software Vendors), która gwarantuje kompatybilność sprzętu z większością profesjonalnych aplikacji (np. Autodesk Maya, Adobe Photoshop czy środowisko CAD). Najmocniejsze zestawy mogą ponadto posiadać nawet dwa bardzo wydajne procesory (np. Lenovo ThinkStation P710, HP Z640, Fujitsu R940), olbrzymią ilość pamięci RAM, a także ogromny magazyn danych w postaci kilku dysków. Producenci zapewniają również spore możliwości rozbudowy tego typu sprzętu.
Większość producentów sprzętu komputerowego dla profesjonalistów posiada w swoim portfolio rozbudowaną ofertę stacji roboczych. Lenovo posiada serię ThinkStation, HP - Workstation Z, Dell oferuje swoje Precision, a Fujitsu - Celsius.
Stacje robocze w ofercie sklepu kuzniewski.pl
Przed zakupem komputera (lub zestawu komputerów) należy przede wszystkim jasno sprecyzować do jakich zadań ma być przeznaczony, co pozwoli wybrać najkorzystniejszą formę urządzenia. Następnie warto zastanowić się nad tym, jak najlepiej przystosować sprzęt do środowiska i warunków, w których będzie pracował. Dla wielu firm ważne jest, aby komputer był rozwiązaniem ekonomicznym, więc przy szukaniu najlepszej oferty dobrze jest zwrócić uwagę na warunki gwarancji, kwestie serwisowania sprzętu oraz wsparcia technicznego. W ten sposób firmy (szczególnie te duże) mogą długofalowo zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Więcej recenzji komputerów typu desktop
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą biznesowych komputerów stacjonarnych w sklepie kuzniewski.pl