Spada sprzedaż dysków HDD

Tegoroczna sprzedaż dysków twardych dla segmentu komputerów osobistych ma być dwukrotnie mniejsza od tej w 2018 roku - tak przynajmniej sugeruje Nidec w swoim raporcie.

Nidec to pochodzące z Japonii przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją różnego rodzaju silników. W przypadku nośników HDD są to niewielkie silniczki wrzecionowe obracające talerzami. Jak można zobaczyć w corocznym raporcie Nidec, zapotrzebowanie na dyski HDD zmniejsza się regularnie od 2013 roku, jednak dopiero przeskok z 2018 na 2019 rok oznaczać ma przeszło 50-procentowy spadek.

 

 

Ciężko mówić tu o jakimś szczególnym zaskoczeniu - oczywiście dyski HDD pozostają tanim rozwiązaniem oferującym sporo wolnej przestrzeni na dane, jednak malejące ceny dysków SSD sprawiają, że coraz więcej użytkowników decyduje się właśnie na nie. W lab-kuzniewski.pl także niejednokrotnie podkreślaliśmy przewagę technologii SSD nad HDD, np. w tym poradniku.

Za zdecydowaniem się na dyski półprzewodnikowe przemawia też fakt, że coraz więcej usług i działań użytkowników odbywa się w chmurze i nie potrzebujemy już przechowywać tylu gigabajtów co dawniej.

Warto poza tym zauważyć, że mowa tutaj konkretnie o komputerach osobistych. W pozostałych segmentach wyróżnionych przez Nidec przewiduje się znacznie mniejsze spadki, a w segmencie centrów danych przewidywany jest nawet wzrost.