Szyfrowane dyski twarde

Szyfrowane dyski twardeW przypadku przechowywania na sprzęcie bądź przenoszenia wrażliwych danych warto zadbać i ich bezpieczeństwo. Gdyby nasz pendrive dostał się w niepowołane ręce, każdy bez problemu możne uzyskać dostęp do poufnych informacji, które przechowujemy w urządzeniu. Z pomocą przychodzą pamięci USB ze sprzętowym szyfrowaniem – w ten sposób mamy pewność, że nawet w razie kradzieży lub utraty urządzenia wszystkie informacje pozostaną zabezpieczone i osoby trzecie nie uzyskają dostępu do naszych danych.

Pendrive, które posiadają możliwość sprzętowego zaszyfrowania sprzętu, posiadają fizycznie wbudowany procesor, który odpowiada za generowanie klucza szyfrującego z wykorzystaniem odpowiednich algorytmów (najczęściej jest to AES, czyli Advanced Encryption Standard). Najpopularniejsza jest 256-bitowa wersja klucza, która zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Istotne jest to, że wygenerowany przez procesor klucz zabezpieczeń jest ukryty dla systemu – nie ma możliwości dostępu do hasła z poziomu urządzania, do którego pendrive jest podłączony.

Dzięki generowaniu klucza przez dedykowany procesor, urządzenia można formatować bez żadnych konsekwencji – żadne dane związane z szyfrowaniem nie są przechowywane na nośniku. Podłączenie do nowego urządzenia wymaga wprawdzie instalacji dodatkowych sterowników, dzięki którym uzyskamy dostęp do danych, ale biorąc pod uwagę to, że zawarte na nośniku informacje będą dzięki temu bezpieczne, jest to niewielka niedogodność.

Szyfrowany pendriveDostępne są też pendrive, które posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci wbudowanej klawiatury, za pomocą której wprowadzamy hasło bezpieczeństwa. Daje to pewność, że hasło nie zostanie przechwycone przez złośliwe oprogramowanie, które rejestruje wszystkie wprowadzane na komputerze dane, czyli tak zwane keyloggery.

Jeżeli zależy nam na zabezpieczeniu bardzo wrażliwych danych, dostępne są szyfrowane sprzętowo pendrive z 256-bitowym kluczem bezpieczeństwa w trybie XTS, które dodatkowo pozwalają na centralne administrowanie regułami dostępu, a także zdalne wymazywanie danych. Są to najdroższe typy szyfrowanych pendrive, ale utrata danych może być o wiele bardziej kosztowna, niż kilkaset złotych wydane na 4GB pamięci USB.

Główne zalety z szyfrowanej sprzętowo pamięci to:

• Klucz generowany przez procesor wbudowany w urządzenie
• Praca w trybie tylko do odczytu
• Nie wymaga oprogramowania
• Możliwość automatycznego wykasowania danych po kilkukrotnym wpisaniu błędnego hasła

 

Mniej zaawansowane, a zarazem bardziej podatne na ataki jest szyfrowanie zawartości pamięci za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Są to najczęściej zewnętrzne programy, szyfrowanie nie jest więc dostarczane przez producenta sprzętu. Niestety, hasło przechowywane jest wtedy w pamięci, co oznacza, że jest możliwe uzyskanie do niego dostępu przez osoby trzecie.

• Zapewnia podstawowe bezpieczeństwo
• Dostępne w niższej cenie, niż sprzętowe zabezpieczenia
• Łatwa konfiguracja

 

Użytkownicy, którzy przechowują wrażliwe dane, z całą pewnością powinni pomyśleć o zastosowaniu szyfrowania, by zwiększyć bezpieczeństwo. Warto również rozważyć filtry prywatności, które zabiegają chronią nasze dane przed wzrokiem niepożądanych osób. Więcej o filtrach można przeczytać tutaj: Filtry prywatyzujące w notebookach

 

kuzniewski.banner