USB 4.0 – nadchodzi pogromca Thunderbolta?

USB 4

Jeszcze nie opadł kurz po zatwierdzeniu standardu USB 3.2, jak zwykle wywracającego porządek nazewnictwa USB do góry nogami, a organizacja USB Implementers Forum zdążyła już zapowiedzieć USB 4.0.

Specyfikacja standardu jest mocno zbliżona do Thunderbolta 3, zwłaszcza pod kątem prędkości przesyłu danych, która ma wynosić 40 Gb/s. Tak jak charakterystyczne złącze z błyskawicą będzie również korzystać z USB typu C.

Szczególnie warto tu podkreślić, że Thunderbolt jest standardem opracowanym przez Intela - producenci chcący zainstalować taki port w swoim sprzęcie muszą zainwestować w specjalny certyfikat uprawniający ich do tego.

Tymczasem USB 4.0 będzie oczywiście standardem otwartym, poza tym obecne już na rynku kable zaprojektowane z myślą o Thunderbolt 3 mają być z nim kompatybilne. Wszystko to oznacza, że zbliża się realna konkurencja dla intelowskiego interfejsu, choć robi to raczej powoli.

Oficjalna premiera USB 4.0 nastąpić ma dopiero pod koniec roku, w połowie roku powinniśmy za to otrzymać pełną specyfikację techniczną nowego standardu.