Asus ROG Swift PG279Q – świetny monitor nie tylko dla graczy 29 czerwca 2017 | Zespół lab-kuzniewski.pl
Na testy trafił do nas kolejny monitor Asusa z rodziny ROG (Republic of Gamers). Chociaż jest on już na rynku prawie dwa lata, wciąż uchodzi za jeden z najlepszych wyświetlaczy dla graczy. Czemu zawdzięcza ten sukces?
Najistotniejsze dla graczy cechy, takie jak wysoka maksymalna częstotliwość odświeżania i jej synchronizacja z klatkami obrazu generowanymi przez grafikę za pomocą NVIDIA G-SYNC, nie są tu obecne kosztem jakości obrazu. Matryca o przekątnej 27 cali to IPS, a nie TN, więc kontrast jest głęboki, a kąty widzenia bardzo szerokie. Zadbano też o soczystość wyświetlanych barw, mamy zatem 8-bitową głębię koloru oraz 100% pokrycia palety sRGB. To wciąż jednak nie wszystko, co Asus ROG Swift PG279Q ma do zaoferowania.
Asus ROG Swift PG279Q
segment | monitor dla graczy | wymiary i waga | 620 x 553 x 238 mm (620 x 363 x 66 bez stopki) waga: 7 kg |
matryca | 27 cali, WQHD 2560 x 1440 (16:9) | wybór złączy | DisplayPort |
czas reakcji | 4 ms (Gray-to-gray) | głośniki | 2 x 2 W |
standard VESA | 100 x 100 mm | gwarancja | 3 lata |
Aktualna oferta Asus ROG Swift 279Q w sklepie GameRagon.pl
Dla wielu graczy 24 cale i rozdzielczość Full HD to idealne parametry monitora, pozwalające uzyskać nie tylko ostry obraz, ale i odpowiednio dużą liczbę FPS oraz wysoką częstotliwość odświeżania. Są jednak również bardziej wymagający użytkownicy, którzy są w stanie znaleźć więcej miejsca na biurku (oraz pieniędzy w kieszeni), by cieszyć się przekątną 27 cali i rozdzielczością WQHD, co przyda się i w grach, i w pracy.
Asus PG279Q dzieli konstrukcję z modelami PG278QR oraz PG27AQ, od których różni się przede wszystkim matrycą - u braci są to odpowiednio TN WQHD i IPS 4K. Oznacza to czarną kolorystykę i typowe dla serii ROG geometryczne, agresywnie prowadzone linie obudowy. Widać to zarówno w podstawie, nodze, jak i z tyłu wyświetlacza. Sam ekran ma bardzo wąską ramkę, co nadaje całości lekkości oraz pomaga w tworzeniu stanowisk wielomonitorowych. Charakterystyczne dla Asusów ROG jest również dodatkowe podświetlenie, tym razem umieszczone na podstawie monitora. Na czerwono świeci się logo ROG w jej przednim prawym rogu oraz obwódka monitorowej nogi.
Materiały konstrukcyjne to dobrane w odpowiednich proporcjach elementy wykonane z metalu oraz matowego plastiku. Ważący 7 kg monitor cechuje odpowiedni poziom solidności i nie chwieje się on przy zmianie ustawienia. A wyregulować można sporo - oprócz obrotu i pochylenia ekranu możemy też zmienić jego wysokość. Przewidziano kompatybilność z uchwytami VESA.
Umieszczony z tyłu obudowy manipulator przypominający TrackPoint z ThinkPadów (również kolorem) oraz cztery przyciski pod nim służą do poruszania się po OSD. Menu jest dosyć rozbudowane i posiada takie opcje jak inne monitory ROG, np. testowany przez nas ROG Swift PG348Q. Oprócz włącznika urządzenia mamy tu guzik Turbo do szybkiego podkręcania częstotliwości odświeżania oraz przycisk pozwalający kontrolować funkcje GamePlus. Z tyłu ukryte są też dwa dwuwatowe głośniczki, które mogą służyć jako awaryjny zestaw nagłośnieniowy, gdyż oferowana przez nie jakość dźwięku jest w najlepszym razie przeciętna. Do tak wysokiej klasy monitora lepiej pasuje zewnętrzne nagłośnienie zdecydowanie wyższej klasy albo porządne słuchawki.
Wśród dostępnych złączy znajdziemy gniazdo zewnętrznego zasilacza (to też rozwiązanie częste w monitorach Asus ROG), gniazdo słuchawkowe, dwuportowy hub USB 3.0 oraz dwa wejścia obrazu. Pełnię możliwości monitora pozwoli nam wykorzystać DisplayPort, ale jeżeli komuś nie przeszkadza to, że maksymalna częstotliwość odświeżania będzie wynosiła 60, a nie 165 Hz, to może skorzystać z HDMI.
Wielu graczy w imię krótkiego czasu reakcji i płynności zapewnianej przez szybkie odświeżanie decyduje się na monitory z matrycami TN, które przy okazji są stosunkowo tanie. Ceną za to są ograniczone kąty widzenia i szeroko pojęta jakość obrazu. Ambicją Asusa było stworzenie sprzętu nie zmuszającego nas do tak daleko idących kompromisów. I trzeba przyznać, że w PG279Q udało się to naprawdę dobrze. Matowa matryca IPS o rozdzielczości WQHD ma odświeżanie 144 Hz z możliwością podkręcenia do 165 Hz, czas reakcji na poziomie 4 ms oraz funkcje G-SYNC i ULMB zapobiegające odpowiednio zrywaniu klatek oraz rozmazywaniu się szybko poruszających się obiektów.
matryca:
zakres kolorów:
| szczegółowy pomiar:
| kąty widzenia ekranu:
|
Jednocześnie śmiało możemy myśleć o innym wykorzystaniu monitora - wysokiej klasy matryca IPS w przeciwieństwie do paneli TN ma szerokie kąty widzenia. Asus generuje jasny obraz ze 100-procentowym pokryciem palety kolorów sRGB, wysokim współczynnikiem kontrastu i całkiem dobrymi możliwościami kalibracji. Producent daje gwarancję na zero martwych pikseli przez rok, wyeliminowano tu denerwujące uloty światła przy krawędziach panelu i jedyny mankament to tak naprawdę typowe dla technologii IPS srebrzenie obrazu widoczne w ciemnym otoczeniu.
Asus ma w swojej ofercie jeszcze kilka monitorów ROG, ale rozdzielczość 4K lub zakrzywiony ekran sprawiają, że punkt ciężkości przechyla się w stronę grania lub pracy i nie są one już tak uniwersalne jak bohater testu. ROG Swift PG279Q dba też o nasz wzrok za pomocą technologii Flicker-Free i obniżonej emisji niebieskiego światła.
Jeżeli potrzebujesz monitora, który dobrze nadaje się do pracy z obrazem (CAD, Photoshop, itp.), a po pracy lubisz pograć w dynamiczne, wymagające refleksu gry bez zrywania klatek, trudno o sprzęt lepszy niż Asus ROG Swift PG279Q. 27 cali i rozdzielczość 2560 x 1440 to zgrany tandem zapewniający ogromny obszar roboczy i odpowiednią ostrość obrazu. Jednocześnie pikseli nie jest za dużo, by, posiadając odpowiednio mocny komputer, skorzystać z technologii G-SYNC przy odświeżaniu na poziomie 144 lub nawet 165 Hz.
PG279Q został też wyposażony w dobrej jakości obudowę, duże możliwości regulacji oraz pomagające dbać o wzrok technologie. Matryca IPS oznacza, że czas reakcji jest nieco dłuższy niż w przypadku paneli TN, ale zdecydowanie zyskuje jakość obrazu. Asus stanął na wysokości zadania, zapewniając nie tylko głęboki kontrast i szerokie kąty widzenia, ale również szeroką paletę barw. Nie dziwi więc, że chociaż opisywany monitor jest już na rynku od jakiegoś czasu, to nadal cieszy się dużą popularnością pomimo nie najniższej ceny.
Autor recenzji: Mateusz Stach
Więcej recenzji akcesoriów i podzespołów
Aktualna oferta monitorów Asus w sklepie GameRagon.pl
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą monitorów Asus ROG Swift PG279Q w sklepie GameRagon.pl