Komputery All-in-One – poradnik dla kupującego 20 listopada 2018 | Zespół lab-kuzniewski.pl
Komputery typu All-in-One coraz pewniej czują się na rynku. Spora w tym zasługa firm i instytucji, które jako pierwsze przekonały się, że komputer zamknięty w obudowie ekranu zapewnia wygodniejsze środowisko pracy niż typowy desktop. Zamiast szumiącej pod stołem obudowy, licznych przewodów i towarzyszącego im monitora zyskujemy urządzenie zajmujące mniej miejsca i znacznie poręczniejsze w ustawieniu.
Zastosowanie dla komputerów AiO nie ogranicza się jednak tylko do biur i gabinetów. Producenci w swym portfolio mają także rozwiązania dla użytkowników domowych, maszyny o rozbudowanych funkcjach multimedialnych, wydajne modele dla graczy oraz stacje robocze, których możliwości i funkcjonalność mogą zaskoczyć nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Wbrew obiegowej opinii to nie firma Apple stoi za stworzeniem komputerów All-in-One. Na początku lat 80-tych (a więc lata przed pierwszym iMacem) firmy Commodore, Compaq oraz Osborne CC przedstawiły komputery o walizkowej konstrukcji, zamykające w jednej obudowie zarówno podzespoły, jak i ekran. Oczywiście nie sposób porównywać ich popularności z kineskopowym Apple iMac G3, który swą premierę miał w 1998 roku, ale były to pierwsze koncepcje komputera osobistego o tak kompaktowej formie.
Wspomniany Apple iMac G3 okazał się prawdziwym kamieniem milowym w rozwoju komputerów AiO, stając się nie tylko symbolem sukcesu cupertyńskich inżynierów końca lat 90-tych, lecz również ikoną pop-kultury, pojawiając zarówno w filmach, jak i teledyskach z tego właśnie okresu. Jego obudowa nieco różniła się od dzisiejszych konstrukcji, gdyż nie było w nim jeszcze ekranu LCD, ale w swoim czasie był to niewątpliwy hit - szczególne za oceanem.
Chwilę później świat zaczął się przesiadać na płaskie monitory, co wpłynęło także na wygląd rozwiązań All-in-One. Zamiast urządzenia przypominającego nieduży telewizor na naszych biurkach pojawił się sprzęt niewiele większy od biurowego monitora. Zamknięcie wszystkich podzespołów oraz matrycy w jednolitej i stosunkowo płaskiej konstrukcji nie tylko zwolniło więcej miejsca na naszym stanowisku pracy, lecz także wyeliminowało plątaninę kabli i przewodów - typowy dodatek do każdego działającego komputera typu desktop.
Podobnie jak w przypadku notebooków, również w segmencie All-in-One komputery różnią się między sobą wydajnością i możliwościami. Ułatwia to dopasowanie sprzętu do rzeczywistych potrzeb - szukając komputera do zadań administracyjno-biurowych, nie ma potrzeby dopłacać do wydajnej grafiki i rozbudowanych rozwiązań dyskowych. Również konstrukcje podstawy są różne, zapewniając większą lub mniejszą wygodę ustawienia urządzenia i regulacji położenia ekranu. Pod tym kątem komputery AiO możemy podzielić na następujące kategorie:
Podpora tylna
Przymocowana do tylnej ściany noga to podstawowe rozwiązanie - kąt odchylenia tego elementu przekłada się na pozycję ekranu, a całość wspierają dwie nóżki zwykle zintegrowane z dolną krawędzią ekranu. Nierzadko tylny wspornik jest zamocowany nad systemem mocowań VESA i po jego zdjęciu zyskujemy większe możliwości zamontowania komputera - np. bezpośrednio na ścianie lub za pomocą przegubowego ramienia.
Podstawa monitorowa
Podstawa tego rodzaju wzorowana jest na konstrukcji typowego monitora, ułatwiając regulację wysokości ekranu oraz jego nachylenia. Dzięki temu komputer zajmuje jeszcze mniej miejsca na biurku niż w przypadku tylnej podpory i zapewnia większy komfort pracy u użytkowników o słusznym wzroście. Dostępne są także modele o bardziej oryginalnym designie, kryjące swe podzespoły w samej podstawie, do której przymocowano ramie z ekranem. Rozwiązania tego typu zwykle nie dysponują mocowaniami VESA, gdyż wyklucza to konstrukcja urządzenia. Wielu użytkowników doceni także możliwość obrócenia ekranu o 90 stopni - tzw. pivot.
Podstawa monitorowa z przegubem
Znajdziemy ją w bardziej zaawansowanych konstrukcjach, często jako uzupełnienie matrycy dotykowej. Dzięki przegubowej konstrukcji możemy dość znacznie obniżyć lub niemal całkowicie położyć ekran, co ułatwi dotykową obsługę sprzętu czy wykorzystanie rysika. Jest to szczególnie przydatne np. w sprzęcie multimedialnym, umożliwiając kilkuosobową zabawę przy grze wspierającej dotyk, jak też przy pracy projektowej bądź graficznej z wykorzystaniem cyfrowego piórka.
Przegubowe ramię VESA
W większości komputerów All-in-One podpórka bądź podstawa zakrywa mocowania VESA. Po zdjęciu tego elementu zyskujemy więc znacznie większe możliwości montażu zestawu. Przegubowe ramię to rozwiązanie pozwalające na bardzo zaawansowaną zmianę położenia ekranu. Z pewnością ułatwi to pracę przy stanowisku stojącym, jak choćby w stacjach kontroli pojazdów czy w biurze projektowym. Również osoby niepełnosprawne mogą zwiększyć ergonomię i elastyczność swojego stanowiska pracy, zyskując komputer zintegrowany z ekranem, który można swobodnie przybliżać, oddalać bądź całkowicie zmieniać jego położenie.
Biorąc pod uwagę zastosowanie komputerów All-in-One, możemy je podzielić pod kątem funkcjonalności na następujące grupy:
Biuro i obsługa klienta
Praca z pakietem biurowym Office, wystawianie faktur czy bezpośrednia obsługa klienta nie wymagają wielkich zasobów sprzętowych - dwurdzeniowy procesor, sensowna ilość RAM oraz podstawowy dysk twardy sprostają oczekiwaniom większości użytkowników. Większe znaczenie ma tu rozdzielczość i typ ekranu. Nawet najmniejsze AiO ma wyraźnie większą przekątną od typowego notebooka, więc rozdzielczość Full HD jest tu jak najbardziej pożądana - za minimum uznaje się przynajmniej HD+ (1600 x 900). Od niedawna coraz większą popularnością w tej grupie sprzętu cieszą się modele z ekranem dotykowym. Jest to szczególnie przydatne np. w punkcie bezpośredniej obsługi klienta, gdyż znacznie ułatwia obsługę aplikacji sprzedażowej.
Biznes
Od rozwiązań biznesowych możemy wymagać już znacznie więcej. Już sama stylistyka i wykorzystane materiały jasno dają do zrozumienia, że ma to być sprzęt do wygodnej i wydajnej pracy. Obudowa z wysokiej jakości tworzywa, aluminium czy innych metali przekłada się na większą solidność sprzętu i oczekiwaną prezencję. Również podzespoły zostały dopasowane do większych wymagań - mocne procesory, opcjonalny i niezależny układ graficzny oraz wykorzystanie dysków SSD przełoży się na osiągi potrzebne do zadań wykraczających poza obsługę pakietu biurowego. Także wybór portów oraz wyposażenie dodatkowe są znacząco bardziej rozbudowane - więcej cyfrowych wejść i wyjść obrazu, Thunderbolt 3, sprzętowe zabezpieczenia czy markowe głośniki to elementy przydatne przy zastosowaniach profesjonalnych. Graficy oraz inni użytkownicy zajmujący się edycją multimediów z pewnością wybiorą modele wyposażone w wysokiej klasy ekran IPS, gwarantujący obraz o znacznie wyższych parametrach niż typowe rozwiązania biurowe.
Multimedia
Zestaw All-in-One stworzony głównie dla rozrywki znakomicie sprawdzi się jako domowe (choć nie tylko) centrum multimediów. Tu także jest ważna prezencja, gdyż komputer będzie w pewnym stopniu stałym wyposażeniem naszego pokoju czy salonu. Producenci dbają więc o odpowiednią stylistykę i nie krępują się sięgać po materiały z wyższej półki. Do komfortowej obsługi multimediów czy gier w wysokiej rozdzielczości potrzebne będą sensowne podzespoły, więc nie brakuje konfiguracji dysponujących czterordzeniowymi procesorami i niezłymi układami graficznymi. Wyposażenie dodatkowe także dostosowano do zastosowań multimedialnych - dobrej klasy głośniki i ekran, opcjonalna matryca dotykowa, podstawa umożliwiająca położenie ekranu, a nawet tuner TV to przydatne w tej klasie sprzętu dodatki.
Gaming
Agresywna stylistyka, czerwone zdobienia i mocne podzespoły to typowe cechy sprzętu dla gracza - nie inaczej prezentują się komputery AiO z tego segmentu. Obecnie wśród producentów można wyróżnić dwa podejścia do rozwiązań gamingowych - oparte o podzespoły notebookowe lub desktopowe. Modele korzystające z rozwiązań notebookowych zapewniają mniejsze możliwości zmiany konfiguracji - procesor i grafika są zintegrowane z płytą główną i jedynie RAM oraz dyski możemy dopasować do naszych wymagań. W sprzęcie wyposażonym w podzespoły typowe dla komputerów stacjonarnych te ograniczenia znikają, więc po roku czy dwóch możemy zdjąć tylną pokrywę i przesiąść się na nowszy procesor oraz wymienić układ graficzny. Ceną za to udogodnienie jest większy i mniej poręczny format komputera, nadal jednak możemy cieszyć się urządzeniem zamkniętym w obudowie ekranu i wyeliminowaniem plątaniny kabli wokół naszego stanowiska cyfrowych zmagań.
Więcej informacji na temat komputerów All-in-One można znaleźć w rozbudowanych recenzjach sprzętu tego typu przygotowanych przez nasz redakcyjny zespół.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą biznesowych komputerów typu All-in-One w sklepie kuzniewski.pl