Rosną ceny materiałów potrzebnych do produkcji sprzętu

W ostatnim czasie ceny materiałów, które są wykorzystywane w produkcji sprzętu elektronicznego, mocno poszły w górę. Wzrost cen litu wynosi 150%, w przypadku innych metali wzrosty cen wynoszą od 40 do 110%.  Niestety, nieuniknione jest to, że taki wzrost cen surowców ostatecznie będzie przekładał się na wyższą cenę samego sprzętu.

Metale ziem rzadkich

Największa podwyżka dotyczy litu, który jest masowo wykorzystywany w bateriach Li-Ion, stosowanych w praktycznie każdym mobilnym urządzeniu elektronicznym. Poza samym wzrostem cen branża może borykać się ze znacznymi brakami surowców. Jest to spowodowane rosnącą produkcją samochodów elektrycznych - Unia Europejska planuje wprowadzenie zakazu samochodów spalinowych do 2035 roku, co powoduje wzrost zapotrzebowana na auta z silnikiem elektrycznym. Jeśli to faktycznie nastąpi, surowce będą nie tylko o wiele droższe, ale także będzie ich mniej.

Wzrost cen i niedobory dotyczą także cyny, miedzi, aluminium oraz wielu mniej znanych materiałów. Rynek metali ziem rzadkich jest obecnie zdominowany przez Chiny. Jeśli Pekin zdecyduje się na ograniczenie eksportu (o czym ostrzegano już na początku roku), europejscy producenci mogą mieć spore problemy. 

Jedno jest pewne - na pewno będzie drożej. 

 

kuzniewski.banner