Najlepsze desktopy biurowe – październik 2019

Słowo wstępu

Być może był taki moment w historii sprzętu komputerowego, w którym mogło się wydawać, że notebooki za sprawą swoich rosnących możliwości wyprą komputery stacjonarne z biur. Tak się jednak nie stało - desktopy mają się w biurach bardzo dobrze i nic nie zapowiada, aby miały z nich zniknąć.

To bowiem komputery klasy PC cechują się największymi możliwościami konfiguracji, co dla wielu firm może być kluczowe przy robieniu zamówień na dużą liczbę urządzeń przewidzianych dla różnorodnych stanowisk.

Sporo miejsca na rozbudowę oznacza ponadto możliwość zamontowania pełnowymiarowych komponentów o niezaniżonym poborze mocy, co bezpośrednio przekłada się na moc obliczeniową. Duża przestrzeń to też dobre chłodzenie, czyli wysoka kultura pracy.

Z drugiej strony warto pamiętać też, że laptopy oraz komputery All-in-One są właściwie gotowe do pracy, podczas gdy decydując się na komputer stacjonarny, musimy dodatkowo zaopatrzyć się w monitor. Myszklawiatura w znacznej większości przypadków będą już dołączone do zestawu przez producenta. W tym miejscu należy przy okazji zauważyć, że desktopy ze zintegrowanym GPU można wyposażyć w układ dedykowany, który to pozwoli na stworzenie imponującego stanowiska wielomonitorowego.

Aby przygotować ten ranking, skonsultowaliśmy się z opiekunami klientów biznesowych kuzniewski.pl, tak jak w przypadku pozostałych rankingów na lab-kuzniewski.pl. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jakie modele cieszą się największym zainteresowaniem firm i instytucji robiących zakupy w kuzniewski.pl, jednocześnie zaś wskazujemy mocne i słabe strony wymienionych w rankingu maszyn. Zapraszamy do lektury, a w razie dowolnych pytań zachęcamy do kontaktu.

 

1. Dell Vostro 3670 N116VD3670BTPCEE01_1901

Dell Vostro 3670 N116VD3670BTPCEE01_1901 korzysta z mocnego sześciordzeniowego procesora Intel Core i7 8700 reprezentującego generację Coffee Lake, który zamknięto w tradycyjnej wieży, czyli obudowie typu Tower. Opisywana konfiguracja posiada jedynie HDD o pojemności 1 TB, dlatego koniecznym będzie dołożyć M.2 SSD, na którym postawimy system - trudno sobie bowiem wyobrazić operowanie wyłącznie na dysku talerzowym w 2019 roku.

Docenić należy ponadto obecność modułu TPM, aż cztery złącza SATA na płycie głównej oraz kartę WLAN, dzięki której połączymy się z Internetem bez podpinania kabla. Na uwagę zasługuje też 3-letni on-site NBD, a to wszystko w cenie poniżej 4000 zł i to nawet po dołożeniu w konfiguratorze wspomnianego dysku M.2 SSD.

 

Mocne strony:

 • bardzo dobry procesor...
 • ...w bardzo dobrej cenie
 • 3-letnia gwarancja on-site NBD

Słabe strony:

 • dysk HDD

 

 

2. HP ProDesk 400 G5 4CZ58EA

ProDesk 400 G5 4CZ58EA wyposażono w taką samą jednostkę co powyższego Della, jednak tutaj zdecydowano się na zgrabną obudowę Micro Tower o 34 cm wysokości. ProDesk jest dla sektora desktopów tym, czym ProBook dla notebooków, a więc sprawną biurową serią, jednocześnie nie tak zaawansowaną jak EliteDeski - i słusznie, nie każdy bowiem potrzebuje aż takiego zaawansowania do prac biurowych.

Komputer HP posiada poza tym 8 GB RAM i dysk SSD o pojemności 256 GB, który wystarczy na system i wszelkie aplikacje. Szkoda, że nie znajdziemy tu karty WLAN, tylko rok gwarancji on-site next business day to również trochę mało, na szczęście rozszerzenie jej do 3 lat kosztuje mniej niż 100 zł.

 

Mocne strony:

 • zgrabna obudowa
 • mocny CPU

Słabe strony:

 • tylko 1 rok gwarancji

 

 

3. Lenovo ThinkCentre M720t 10SQ000HPB

Znów bardzo przyjemna obudowa Mini Tower, jednostka zasadnicza to Core i5 8400 pozbawiony multithreadingu, a cena całego zestawu to poniżej 3000 zł. ThinkCentre M720t 10SQ000HPB wyposażono w dysk HDD, zatem konieczne będzie wymienienie go na dysk półprzewodnikowy, a na płycie głównej znajdziemy ponadto trzy złącza SATA. Co istotne, w chwili publikacji tego rankingu zdecydowanie się na 256 GB SSD wciąż pozwala zamknąć się we wspomnianych 3000 zł.

ThinkCentre zaskakuje możliwością rozbudowania pamięci RAM do 64 GB i obecnością złącza szeregowego COM - w typowym biurze pewnie się nie przyda, ale niektórzy profesjonaliści na pewno je docenią. Lenovo podobnie jak Vostro z pierwszej lokaty może pochwalić się 3-letnią gwarancją on-site next business day oraz układem TPM.

 

Mocne strony:

 • do 64 GB RAM
 • dobra cena
 • 3-letnia gwarancja on-site NBD
 • świetna, obsługiwana beznarzędziowo obudowa

Słabe strony:

 • dysk HDD

 

 

4. HP 290 G2 6JZ64EA

HP 290 G2 6JZ64EA należy do ekonomicznej serii sprzętu Essential i ekonomię tę widać choćby po dysku i pamięci RAM - 500-gigabajtowy HDD i 4 GB RAM nie porywają, jednak pamiętajmy, że ten ranking to nie desktopy biznesowe, lecz biurowe. Mimo to obstajemy przy konieczności korzystania z dysku SSD, a opisywany komputer HP pozwala na zainstalowanie M.2 SSD i to PCIe NVMe!.

Procesor to Intel Core i5 8400, czyli tak samo jak w powyższym ThinkCentre. Nie jest to tak mocna jednostka jak Core i7 8700, ale do zastosowań biurowych sześć rdzeni oraz częstotliwość Turbo na poziomie 4000 MHz to aż nadto. Minusy? Tylko rok gwarancji, choć za cenę rzędu 2500 zł jesteśmy w stanie przymknąć na to oko.

 

Mocne strony:

 • możliwość dołożenia dysku M.2 SSD PCIe NVMe

Słabe strony:

 • 4 GB RAM i dysk HDD

 

 

5. Lenovo V530-15ICB 10TV001YPB

Na piąte miejsce w naszym rankingu trafił również reprezentujący ekonomiczną serię komputer Lenovo V530-15ICB 10TV001YPB. W cenie poniżej 2000 zł otrzymujemy czterordzeniowy Core i3 8100, 4 GB RAM oraz - a jakże - dysk HDD o pojemności 1 TB. Nie będzie też zaskoczeniem tylko 1 rok gwarancji w tak tanim sprzęcie.

W przeciwieństwie do pozostałych opisanych tu komputerów w Lenovo nie znajdziemy napędu optycznego, ale tak jak Vostro z pierwszego miejsca posiada on kartę WLAN. Obudowa Mini Tower z łatwością wciśnie się pod biurko albo gdzieś w jego okolicach, a jeżeli komputer ten ma służyć do podstawowej obsługi pakietu biurowego i przeglądarki internetowej, to za taką cenę użytkownik powinien być zadowolony.

 

Mocne strony:

 • cena
 • karta WLAN

Słabe strony:

 • dysk HDD

 

Więcej rankingów

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kuzniewski.pl

kuzniewski.banner