Koparki kryptowalut – NVDIA zwiększa zabezpieczenia w swoich kartach

EthereumNiedawno pisaliśmy o tym, że NVIDIA zdecydowała się na wprowadzenie w kartach RTX 3060, które uniemożliwią kopanie za ich pomocą kryptowaluty Ethereum (NVIDIA walczy z kopaniem kryptowalut).  Niestety, jak się okazuje, zabezpieczenia udało się dosyć szybko obejść.  Sama NVIDIA też zaliczyła wpadkę w tym temacie, gdyż jeden z wypuszczonych przez nich developerskich sterowników usuwał zabezpieczenie. Wprawdzie sterownik nigdy nie został upowszechniony dla wszystkich odbiorców, a po wykryciu wpadki szybko go skasowano, jak wiadomo, w internecie nic nie ginie, a górnicy kryptowalut szybko zaczęli korzystać z tej luki w oprogramowaniu.

Nowe karty generacji Ampere, które niedługo wejdą do sprzedaży, mają mieć udoskonalone mechanizmy blokujące wykorzystywanie kart w koparkach. Co więcej, nie będą współpracować z opisaną wyżej wersją sterownika. Mają zostać również wprowadzone nowe rozwiązania mające na celu utrudnienie wydobywanie Ethereum za pomocą RTX 3060. 

Czy tym zarazem zabezpieczenia będą skuteczniejsze? To okaże się dopiero po wejściu kart do sprzedaży, jednak biorąc pod  uwagę to, jak bardzo górnicy są zdeterminowani, zabezpieczenia mogą zostać złamane w dosyć krótkim czasie.

 

kuzniewski.banner